Декілька кроків для зниження тривоги
Зараз, під час військових дій, багато з нас відчувають тривогу. Такий стан – не найкращий порадник при прийнятті важливих рішень. Отже, як знизити тривожність та повернути собі самоконтроль:
1. Прийняти ситуацію, якою вона є. Як би важко це не було. У нас розпочалась війна. Чим більше ми будемо опиратися ситуації, тим важче буде нам самим. Опиратись потрібно ворогу, а те, що маємо ту реальність яку маємо треба прийняти.
2. Намалюйте собі в уяві картинку, як ви проводите час вже після закінчення війни. Тільки не малюйте собі конкретних дат, типу через день, 2 тижні, місяць. Ніхто не знає коли це закінчиться, але якщо у вашій уяві буде картинка того, як ви зі своєю родиною проводите час після закінчення війни, то це буде гріти і мотивувати зараз. Наприклад, уявіть як ви п‘єте чай і обговорюєте звичайні побутові речі або уроки.
3. Піклування про тих, хто поруч дозволяє зайняти мозок конкретними діями, а не накручуванням себе поганими думками. Це піклування може бути про свою родину, або можна виходити за межі родини. Допомагайте тим, кому можете допомогти, це буде корисно не тільки для інших, але й буде своєрідною терапією для вас самих. Подумайте чим ви можете бути корисними в нинішній ситуації.
4. Не заспокоюйте себе алкоголем. Можливо прийміть заспокійливе. Не забувайте їсти, бо під час стресу зазвичай не хочеться, але треба.
5. Дихайте глибоко, якщо відчуваєте, що починаєте панікувати.
6. Вирішуйте проблеми у міру їх надходження. Не думайте про всі проблеми одночасно. Наприклад, якщо зараз треба запастись водою і пройти в бомбосховище, то зосередьтеся на конкретних діях і не думайте про роботу чи якісь інші складнощі в майбутньому.
7. Пам’ятайте, що зараз величезна кількість наших чоловіків захищає нас усіх. Ми не самі, нас захищають. І наше завдання підтримувати наших охоронців, вірити в них і в нас самих.
8. Плачте, якщо треба поплакати. Якщо треба виговоритись, зробіть це, але не нагнітайте ситуацію.
Ми з цим впораємось разом! Бережіть себе!
Долучайтесь до мого Instagram та Telegram-каналу з психологічної допомоги:
https://instagram.com/svetlana.uteen?utm_medium=cop
https://t.me/+1wPMT14lnyBhNjBi
Читайте: Що робити з панікою?
Світлана Єфременкова, психолог-психоаналітик, автор книг з психології виховання, засновниця Універу крутих батьків “Uteen”