неділя, 30 червня 2024 г.

Чергові “бюджетні розпили”: Нацполіція вивчає минулорічні закупівлі КП “Київтеплоенерго”

Чергові “бюджетні розпили”: Нацполіція вивчає минулорічні закупівлі КП “Київтеплоенерго”

Нацполіція вивчає факти можливої розтрати бюджетних коштів посадовцями КП “Київтеплоенерго”, які в 2022 році закупили для бюджетних закладів столиці дизельні транспортабельні котельні на суму 112,7 млн гривень. Розмір втрат ще встановлюється. При цьому, слідчі вважають, що фінансові ресурси привласнювались за допомогою постачальника обладнання ТОВ “Укренергопром”, який конвертував кошти в готівку та розподіляв між учасниками схеми. Найближчим часом правоохоронці планують також з'ясувати, чи відповідають закуплені котельні нормам законодавства та державним стандартам. Нагадаємо, раніше “бюджетні порушення” в діяльності “Київтеплоенерго” фіксували, зокрема, ДБР і Держаудитслужба.

Як стало відомо KВ, наразі столичні правоохоронці вивчають факти можливих фінансових зловживань з боку посадовців КП “Київтеплоенерго”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42023100000000339, яке було відкрито Головним управлінням Нацполіції Києва 13 липня 2023 року. Фігурантам цієї справи інкримінується вчинення злочину, передбаченого ч.4 ст. 191 Кримінального кодексу (КК) України – розтрата грошових коштів у великих розмірах.

Справа в тому, що 18 жовтня та 16 грудня 2022 року між КП “Київтеплоенерго” і ТОВ “Укренергопром” було укладено чотири договори на поставку 23 дизельних транспортабельних котелень та допоміжного обладнання до них. Загальна сума даних угод склала 112,7 млн гривень. Ці котельні закуповувалися у тому числі для облаштування пунктів обігріву в школах та лікарнях, а також задля того, щоб забезпечити теплом такі заклади при здійсненні в них реконструкції внутрішніх систем теплопостачання.

Як встановили слідчі, при проведенні даних закупівель “не було дотримано принципів економії, цільового та раціонального використання бюджетних коштів, із фактичним завищенням обсягів та вартості на обладнання і матеріали, які було задіяно під час виготовлення дизельних транспортабельних котелень”.

За даними правоохоронців, надалі ТОВ “Укренергопром” перерахувало частину отриманих бюджетних коштів на рахунки чотирьох підконтрольних компаній – ТОВ “Енерго-Інвест”, ТОВ “Діскус Україна”, ТОВ “Інжинірингова компанія “Укренергопром” і ТОВ “СД Індастрі”. Як з'ясували слідчі, фактично це були фіктивні, тобто безтоварні операції, метою яких було штучне завищення ціни на придбання обладнання і запчастин до котельних установок, а також формування податкового кредиту та податкового зобов`язання. 

У подальшому, на переконання правоохоронців, посадовці ТОВ “Укренергопром” конвертували частину отриманих бюджетних коштів в готівку – “з метою подальшого розподілення між учасниками групи, які залучені до розкрадання та привласнення бюджетних коштів”.


Скріншот ухвали суду по цьому провадженню від 6 листопада 2023 року

Голосіївський районний суд Києва 6 листопада 2023 року надав слідчим Нацполіції та прокурорам дозвіл на проведення огляду цих котелень. Правоохоронцям це потрібно для того, щоб “підтвердити факт наявності чи відсутності у діях підрядних організацій та посадовців КП “Київтеплоенерго” складу кримінального правопорушення”, а також встановити, чи були дотримані норми законодавства України та державні стандарти при монтуванні цього обладнання та чи відповідала його ціна середній ринковій вартості на момент підписання договорів. У відповідній судовій ухвалі уточнюється, що котельні зберігаються у одному місці, але його адреса в цьому документі засекречена.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Укренергопром” було зареєстроване у вересні 2003 року. Його керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром зазначено мешканця Києва Юрія Герасименка.

Дана компанія є постійним учасником тендерів, які проводять різні державні та комунальні структури, переважно Києва та Київської області. Усього на її рахунку 158 договорів на загальну суму 252,4 млн гривень. Головними “клієнтами” ТОВ “Укренергопром” є саме КП “Київтеплоенерго”, а також КП “Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях Києва” – 42 угоди на загальну суму майже 228 млн гривень.

Варто зазначити, що дві з чотирьох компаній, яким перераховувалися кошти, отримані від “Київтеплоенерго” за постачання котелень, мають очевидні публічні зв'язки з ТОВ “Укренергопром”. Так, наприклад, вищезгаданий Юрій Герасименко є директором та власником ТОВ “Діскус Україна”. Крім того, ТОВ “ІК “Укренергопром” зареєстрована з ТОВ “Укренергопром” за однією адресою, але в різних офісах. У свою чергу, ТОВ “Енерго-Інвест” і ТОВ “СД Індастрі” не мають публічних зв'язків між собою і ТОВ “Укренергопром”, проте, схоже, у правоохоронців є певні аргументи стосовно того, що ці компанії також мають відношення до “Укренергопрома”.

При цьому, всі вищезгадані чотири компанії також є учасниками “бюджетних” тендерів. Найбільш активним серед них є ТОВ “Енерго-Інвест” – 468 договорів з різними комунальними підприємствами та закладами України (також переважно Києва та Київщини) на загальну суму 464,2 млн гривень. Його основними клієнтами також є КП “Київтеплоенерго” і КП “Група впровадження проекту з енергозбереження в адміністративних і громадських будівлях Києва” – 253 угоди на суму близько 322 млн гривень.

Як раніше неодноразово повідомляла KВ, КП “Київтеплоенерго” має систематичні проблеми із реалізацією важливих для столиці інфраструктурних проєктів.

Одним із прикладів цього є модернізація системи очищення димових газів сміттєспалювального заводу “Енергія” (Харківський масив, Дарницький район Києва). Так, вартість відповідних робіт, що фінансуються зі столичного бюджету, протягом останніх років неодноразово збільшувалася, але по факту модернізація практично не виконувалась. Мешканці лівого берега міста продовжують скаржитися на сморід, який “виділяє” даний об'єкт. 

У лютому 2022 року Київрада створила спеціальну тимчасову контрольну комісію, яка мала вивчити, як КП “Київтеплоенерго” зі своїм підрядником (компанія з орбіти мультимільйонера Костянтина Жеваго, якого минулого року затримано у Франції та очікується рішення про його екстрадицію в Україну) виконують роботи з технічного переоснащення заводу “Енергія” щодо очищення димових газів. Зокрема, планувалося перевірити доцільність та ефективність витрачання бюджетних коштів, напрацювувати способи вирішення екологічних проблем, пов'язаних з діяльністю заводу, тощо. 

Читайте: “Где деньги и чем пахнет”: в Киевсовете создали временную контрольную комиссию по проверке работы завода “Энергия”

Втім, найімовірніше, нічого цього зроблено не було. Причиною такої бездіяльності міська влада вочевидь назве повномасштабне вторгнення в Україну військ рф.

Нагадаємо також, що діяльність цього підприємства супроводжується регулярними скандалами через сумнівне використання бюджетних коштів. 

Так, на початку 2023 року в Держаудитслужбі повідомили, що дане підприємство за 3,5 роки наробило порушень і недоліків на рекордні 20,28 млрд гривень, із яких було остаточно втрачено 3,26 млрд гривень. Майже третину загальної суми порушень – 7,7 млрд гривень – склали втрати тепла і води внаслідок критичного стану мереж. Серед іншого: незаконні витрати коштів без підтверджуючих документів, завищення вартості замовлених робіт, сумнівне “успадкування” боргів ПАТ “Київенерго”, переплати при закупівлях газу, нарахування “зайвих грошей” своїм працівникам тощо. 

Читайте: Директор КП “Київтеплоенерго” В'ячеслав Бінд безпідставно отримав нарахувань і премій на суму 1,4 млн гривень

Зважаючи на такий “букет” проблем, аудитори запропонували Віталію Кличку розглянути питання покарання винних, кадрових змін в керівництві “Київтеплоенерго”, зобов'язати дане КП відшкодувати збитки. Втім, міська влада обрала іншу тактику – опосередковано звинувачує “ревізорів” в упередженості та намагається оскаржити їхні дії в суді.

Читайте: Порушень на 20 мільярдів: результати державної перевірки КП “Київтеплоенерго”

27 жовтня 2023 року співробітники Державного бюро розслідувань (ДБР) провели обшуки в приміщеннях столичних теплоелектроцентралей (ТЕЦ), які знаходяться в підпорядкуванні КП “Київтеплоенерго”. Тоді правоохоронці вказували на те, що такі заходи здійснюються в рамках справи за фактом “розкрадання коштів під час ремонту енергетичного обладнання, зруйнованого обстрілами”, але жодних деталей щодо цих “розпилів” вони не уточнили. В КП “Київтеплоенерго” тоді заявили, що слідчі намагаються зайти на режимні енергетичні об’єкти, доступ до яких законодавчо обмежений в умовах воєнного стану, і що працівники ДБР здійснюють відеозйомку, “грубо порушуючи безпекові норми, адже зараз енергетична інфраструктура є головною мішенню ворога”.

Читайте: ДБР проводить обшуки на столичних ТЕЦ

КП “Київтеплоенерго” з 22 грудня 2018 року керує В'ячеслав Бінд (на колажі). Це підприємство підпорядковане Департаменту ЖКІ КМДА, який з 17 липня 2017 року очолює вищезгаданий Дмитро Науменко. Сферу ЖКГ у Києві з 2014 року контролює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Фото: КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, київрада, департамент житлово-комунальної інфраструктури, департамент жкі

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.