Зайві поверхи та борги перед бюджетом: правоохоронці зацікавилися “депутатським ЖК” в Оболонському районі Києва
Столичні правоохоронці зацікавилися будівництвом житлового комплексу (ЖК) “DOCK32” на просп. Степана Бандери, 32-Д. Так, наразі Нацполіція розслідує можливі порушення при зведенні цього об'єкта (зокрема, йдеться про перевищення допустимої висотності), а прокуратура намагається в судовому порядку стягнути з забудовників 12,3 млн гривень пайового внеску. Ще раніше претензії до цього будівництва мали сусідній гаражний кооператив “Мостовик” та ДІАМ. Серед іншого, вони вказували на те, що, згідно з Генпланом Києва, будувати житло на цій території не можна і що у комплексі не були облаштовані умови для безпечного та комфортного проживання його мешканців. Втім, із плином часу усі ці недоліки були “забуті”. Цілком можливо, що однією з причин “непотоплюваності” даного ЖК стало те, що до реалізації цього проєкту причетні Сергій Пилипенко та Сергій Кримчак (на колажі ліворуч та праворуч відповідно) – колишній та діючий депутати Київради, які мають значні інтереси в сфері будівництва і земельних відносин столиці.
Як стало відомо KВ, наразі в столиці тривають скандали навколо будівництва ЖК “DOCK32” на просп. Степана Бандери, 32-Д (Оболонський район Києва).
Так, Нацполіція розслідує факти можливих порушень при зведенні цього комплексу – зокрема, йдеться про перевищення допустимої висотності даного об'єкту. У свою чергу, Київська міська прокуратура намагаються в судовому порядку стягнути з замовника цього будівництва – ТОВ “Вісенс Хаус” – пайовий внесок у розмірі 12,3 млн гривень, який компанія мала б сплатити до міського бюджету Києва. Правоохоронці добилися успіхів у суді першої інстанції, але забудовник нещодавно подав апеляційну скаргу на програшне для себе рішення служителів Феміди
ЖК “DOCK32” на карті
KВ вирішила проаналізувати історію будівництва цього житлового комплексу та з'ясувати, з чим пов'язані претензії правоохоронних органів до його забудовників.
Будівництво всупереч
10 грудня 2014 року Київрада рішенням №582/582 погодила передачу земельної ділянки на просп. Московському, 32-Д (колишня назва просп. Степана Бандери) площею 0,84 га в оренду ТОВ “Вісенс Хаус” для будівництва, експлуатації та обслуговування офісного, торговельного, адміністративного комплексу з об'єктами громадського призначення і паркінгом. Термін оренди – 25 років (кадастровий номер – 8000000000:78:167:0016). Підставою для даного землевідводу став перехід до вказаної ТОВки права власності на адміністративну будівлю, що розміщена на цій землі (відповідно до договору купівлі-продажу від 9 грудня 2013 року).
Надалі, 17 квітня 2015 року між міськрадою та згаданою компанією було укладено договір оренди. У листопаді 2016 року ТОВ “Вісенс Хаус” звернулося до столичної влади із клопотанням щодо зміни цільового призначення даної ділянки – щоб на ній, крім вищезгаданих об'єктів, можна було будувати ще й житловий комплекс. 20 грудня 2016 року Київрада рішенням №707/1711 погодила такі зміни.
При цьому, ще 8 грудня 2016 року Департамент містобудування та архітектури Київської міськдержадміністрації (КМДА) видав ТОВ “Вісенс Хаус” містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування будівництва житлових будинків з прибудованими нежитловими приміщеннями за вказаною адресою.
Цей документ наразі відсутній у відкритому доступі, але інформацію про деякі його положення KВ все ж вдалося знайти. Справа в тому, що в січні 2019 року до Окружного адмінсуду Києва (ОАСК, нині ліквідований) надійшов позов щодо скасування даних МУО. Ініціатором цього судового спору виступив кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів “Мостовик”, який експлуатує багатоповерховий гараж на сусідній ділянці.
Свої вимоги позивач пояснив, зокрема, тим, що за функціональним призначенням, відповідно до Генплану Києва, ділянка на вул. Степана Бандери, 32-Д, відноситься до території громадських будівель та споруд, а тому наміри щодо зведення житла на цій землі “не відповідають вимогам містобудівної документації на місцевому рівні”. Також, серед іншого, представники “гаражників” повідомили служителям Феміди про те, що в додатках до МУО зазначено, що ця ділянка повністю знаходиться в санітарно-захисній зоні від вищезгаданого кооперативу, що також унеможливлює подальше будівництво.
18 березня 2019 року ОАСК повністю задовольнив вимоги кооперативу “Мостовик”. Втім, 15 серпня 2019 року Шостий апеляційний адмінсуд скасував рішення суду першої інстанції, задовольнивши апеляційні скарги Департаменту містобудування та архітектури КМДА і ТОВ “Вісенс Хаус”. Одним із аргументів апелянтів стало те, що, мовляв, ділянка повністю не входить до вказаної санітарно-захисної зони і що така зона насправді передбачена Детальним планом території (ДПТ), до якої входить ця земля (затверджений рішенням Київради №727/724 від 14 липня 2016 року).
Скріншот рішення суду від 18 березня 2019 року
Поки тривав цей судовий спір, орендар ділянки на вул. Степана Бандери, 32-Д встиг отримати “нові” МУО – 19 квітня 2019 року їх видав компанії вищезгаданий структурний підрозділ столичної мерії. Цим документом було також передбачено надання дозволу на проєктування будівництва житлових будинків з прибудованими нежитловими приміщеннями на просп. Степана Бандери, 32-Д. Відповідно, “попередні містобуди” були офіційно скасовані.
У чому різниця між цими двома документами, проаналізувати проблематично. Разом з тим, у “містобудах” від 19 квітня 2019 року було зазначено, що ділянка проєктування за функціональним призначенням відноситься до території житлової багатоповерхової забудови – це, мовляв, передбачено вищезгаданим ДПТ, до якого входить ця земля. Тобто, мова, ймовірно, йде про те, що ДПТ суперечить Генплану. Це забороняється законодавством, але столична влада таке дуже часто практикує. Також в МУО було вказано, що вказаній компанії дозволили проєктувати будівництво будівель висотою до 73,5 метрів (близько 24-25 поверхів. – KВ). При цьому, документом було передбачено, що на перших поверхах житлових будинках повинні бути запроєктовані об'єкти громадського призначення, у тому числі групи тимчасового перебування для дітей дошкільного віку.
Крім того, в МУО було вказано, що частина ділянки знаходиться в санітарно-захисних зонах від установ комунального господарства та споруд зовнішнього транспорту. У зв'язку з цим на ТОВ "Вісенс Хаус" було покладено зобов'язання забезпечити санітарно-захисну зону від багатоповерхового гаража "Мостовик" (37,5 метрів), від автозаправної станції (50 метрів) та від залізниці (100 метрів). Також, відповідно до вимог “містобудів”, компанія мала забезпечити заходи "захисту від шуму" та виконати заходи по захисту території від підтоплення грунтовими водами.
31 травня 2019 року Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) видала ТОВ “Вісенс Хаус” дозвіл №ІУ 113191510642 на будівництво житлових будинків з прибудованими нежитловими приміщеннями на просп. Степана Бандери, 32-Д. Підрядником цих робіт було зазначено ТОВ “Юнібілд”.
Згідно з цим дозволом, замовнику дозволили зводити 26-поверховий будинок на 453 квартири (загальна площа будівлі – 43,3 тис. кв.м.). Також, серед іншого, ТОВ “Вісенс Хаус” повинно було збудувати магазин, підземний паркінг (у стилобаті) та КПП (загальна площа цих приміщень – 10,4 тис.кв.м.).
Потуги правоохоронців та потурання від ДІАМ
3 вересня 2021 року Оболонське управління Нацполіції Києва відкрило вищезгадане кримінальне провадження – під №42021102050000164 за фактом зловживання владою або службовим становищем (ч.1 ст. 364 Кримінального кодексу України) при будівництві ЖК “DOCK32”.
У ході слідства правоохоронці встановили, що будівництво цього комплексу не відповідає вимогам земельного кодексу та Державних будівельних норм, а також здійснено у порушення містобудівних вимог та обмежень. Про які саме порушення йдеться, в судових ухвалах по цьому провадженню детально не описано. Втім у них, зокрема, повідомляється про те, що в цьому ЖК було порушено вимоги щодо висотності та площі – можливо, слідчі мають на увазі “нестикування” фактичних показників та показників, передбачених МУО і проєктом будівництва.
Крім того, під час слідства правоохоронці з'ясували, що під час спроб ТОВ “Вісенс Хаус” отримати сертифікати щодо готовності об'єкта ДІАМ тричі повідомляла компанії про порушення вимог висотності об'єкта і ці порушення жодним чином не усувалися. У зв'язку з цим слідчі зробили висновок, що діяльність компанії-замовника будівництва з подання декларацій “свідчить про зловживання нею правом”.
2 травня 2023 року в рамках цього слідства Оболонський районний суд наклав арешт на низку приміщень у ЖК “DOCK32” загальною площею 3,7 тис. кв.м., власником яких є ТОВ “Вісенс Хаус” – 12 офісних приміщень, господарчі комори та приміщення для зберігання автомобілів. Це було пов'язано з тим, що дані об'єкти були визнані речовими доказами у цьому провадженні і правоохоронці вирішили завадити можливому відчуженню цього майна. Компанія намагалася оскаржити цей арешт, але 8 червня 2023 року Київський апеляційний суд відмовив їй у задоволенні відповідної скарги.
Невдовзі після початку слідства, у період з листопада 2021 року по лютий 2022 року, ТОВ “Вісенс Хаус” декілька разів намагалося отримати від Державної інспекції архітектури та містобудування (ДІАМ) сертифікат про прийняття ЖК “DOCK32”. Втім, як зазначалося вище, в інспекції відмовляли у такому погодженні. Зокрема, у січні компанії було відмовлено у тому числі через перевищення вимог щодо допустимої висотності об'єкта, яка була встановлена вищезгаданими МУО. Тоді ж в ДІАМ звернули увагу на те, що забудовники не підвели газопостачання до дахової котельні, через що неможливо забезпечити мешканців цього ЖК теплом і гарячою водою; що в паркінгу не були встановлені газоаналізатори СО (чадного газу) у місцях, де можливе раптове збільшення шкідливих викидів, тощо.
Врешті-решт 18 лютого 2022 року ДІАМ все ж видав “сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів”. Чи були виправлені вищезгадані недоліки, залишається відкритим або навіть риторичним питанням, адже як мінімум висота будинку в 26 поверхів, до якої мали претензії інспектори, не змінилася.
Заощадити на пайових внесках
5 вересня 2022 року Департамент економіки та інвестицій КМДА направив на адресу ТОВ "Вісенс Хаус" вимогу про укладення договору пайової участі у розвитку інфраструктури Києва та надання документів для розрахунку розміру пайової участі. Надалі вказаний департамент, схоже, самостійно розрахував розмір пайового внеску, адже 25 жовтня минулого року ним було направлено ще один лист до згаданої компанії, що вона має сплатити до міського бюджету 12,3 млн гривень. Втім, ТОВ “Вісенс Хаус” не підписало вказаний розрахунок і не сплатило грошові кошти, у зв'язку з чим столична прокуратура й ініціювала вищезгаданий позов про стягнення з компанії цього внеску.
У ТОВ “Вісенс Хаус” з такими вимогами правоохоронців не погодилися. Представники компанії, зокрема, повідомили суду, що насправді лист стосовно необхідності укладення договору пайової участі та його сплату замовник будівництва не отримував. Також, в ТОВ “Вісенс Хаус” вказали на те, що, відповідно до існуючого в столиці Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі, саме замовники будівництва повинні звертатися до КМДА для розрахунку суми пайового внеску.
Разом з тим, у компанії уточнили, що станом на момент отримання нею МУО і дозволу на будівництво українське законодавство не містило норм стосовно того, у який термін забудовники мають направляти такі звернення. Серед іншого, у ТОВ “Вісенс Хаус” повідомили, що “на сьогоднішній день триває процес укладення договору пайової участі”. Проте столичний госпсуд такі аргументи відповідача не переконали, а тому 7 червня 2023 року він повністю задовольнив позов прокуратури.
Депутатські апетити
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Вісенс Хаус” було зареєстроване у жовтні 2013 року. Його незмінною керівницею та засновницею є киянка Валентина Костюк.
За інформацією відкритих джерел, ТОВ “Вісенс Хаус” може бути пов'язаним з Сергієм Кримчаком – депутатом трьох підряд скликань Київраді (у поточному IX скликанні обирався від “Єдності”). Про цей зв'язок, зокрема, свого часу повідомляли в Національному антикорупційному бюро (НАБУ) – в рамках одного з кримінальних проваджень щодо цього народного обранця детективи встановили, що він керує вказаною компанією через свою помічницю.
Як повідомляла KВ, Сергій Кримчак неодноразово фігурував у різних скандальних історіях щодо можливих махінацій із землями комунальної власності. Наприклад – на розгляді Вищого антикорупційного суду наразі знаходиться кримінальне провадження за обвинуваченням депутата Сергія Кримчака та його двоюрідного брата Василя Тем'янинця у заволодінні 6 земельними ділянками в Голосіївському районі Києва площею 0,47 га, які були приватизовані за підробленими документами.
Читайте: Депутат Крымчак продолжает решать земельные вопросы для братьев Супруненко
ТОВ "Юнібілд" (генпідрядник будівництва) було зареєстроване у Києві в грудні 2018 року. Керівником компанії вказано Олександра Шимка, засновником та кінцевим бенефіціаром – мешканця столиці Юрія Залізка.
За інформацією Youcontrol, ця ТОВка входить до групи компаній бізнесмена Юрія Пархомчука. Основні напрямки діяльності компаній цієї групи – будівництво, продаж бетону та залізобетонних виробів і т.д.
Генеральним директором промислово-будівельної групи “Ковальська”, яка є девелопером ЖК “DOCK32”, є Сергій Пилипенко – депутат минулого VIII скликання Київради від “Солідарності”. Ініціатором створення цієї групи був його батько Олександр Пилипенко, який також тривалий час був її президентом. За інформацією порталу “ЛУН”, під “прапорами” “Ковальської” було збудовано та досі будуються 19 житлових комплексів на території Києва. І деякі з них є досить скандальними.
Наприклад, ще декілька років тому мешканці житлового масиву Позняки (Дарницький район столиці) виступали проти будівництва ЖК “31Z” на вул. Драгоманова, 31-з (генпідрядник – згадане вище ТОВ “Юнібілд”). Зокрема, кияни були обурені тим, що ніхто не запитав їхньої думки щодо зведення чергових житлових свічок. Крім того, цим проєктом цікавилися і правоохоронні органи. Паралельно з цим у столичній прокуратурі повідомляли про можливі порушення при зміні цільового призначення ділянки під майбутнім ЖК. Серед іншого, правоохоронці припускали, що чиновники КМДА підготували документи для таких змін “з метою отримання неправомірної вигоди, без проекту землевідведення та всупереч Генплану Києва”.
Читайте: Столичные Позняки упорно застраивают жильем вместо садиков и школ
Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА – головного архітектора Києва з 1 листопада 2016 року займає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов'язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). Раніше, з 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич. З 2 квітня 2021 року Оленич обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.
Департамент економіки та інвестицій КМДА з 16 лютого 2018 року очолює Наталія Мельник. Діяльність цієї структури з 2018 року контролює перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.
Фото: колаж КВ