четвер, 18 липня 2024 г.

Війна за життя: на Бориспільщині хочуть збудувати мега-кладовище з крематорієм

Війна за життя: на Бориспільщині хочуть збудувати мега-кладовище з крематорієм

Завтра, 29 вересня 2021 року, на засіданні Бориспільської райради стане зрозуміло, чи дійсно місцева влада підтримує будівництво мега-кладовища з крематорієм в межах сіл Петропавлівське та Мартусівка на Бориспільщині. За попередніми намірами, мова йде про створення крематорію на 100 спалювань щоденно та кладовища площею 250 га – майже як вся територія аеропорту “Бориспіль” разом зі злітними смугами. Будувати, а потім і опікуватися цим кладовищем за планами повинно місцеве комунальне підприємство “Стреліція”, яке очолює дружина екс-депутата Київради від ВО “Батьківщина” Юрія Дідовця – Анна Рудник. Громада навколишніх населених пунктів дізналася про цей проєкт випадково і вже майже підняла бунт, бо поява такого об'єкту біля їх домівок загрожує екологічною катастрофою та транспортним колапсом. Між тим представники влади району заявляють, що людям просто донесли неправильну інформацію та для хвилювань немає підстав.

Як стало відомо KV з розпорядження Бориспільської районної ради від 24.09.2021 року №132, 29 вересня 2021 року об 11:00 відбудеться позачергове засідання райради.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Першим питанням у порядку денному засідання є ліквідація комунального спеціалізованого підприємства “Стреліція” (*), яке було створене для будівництва крематорію та кладовища (площа – 250 га) на 1 млн місць в межах сіл Петропавлівське Золочівської ОТГ та Мартусівка Гірської ОТГ.

Скликати позачергову сесію голову Бориспільської райради Антона Мотріча закликала група депутатів цієї райради для розгляду на ній діяльності КСП “Стреліція” щодо будівництва вказаних крематорію та кладовища.

З повідомлення ініціативної групи “Стоп мега кладовище на 1 млн поховань/крематорій Стреліція” в Facebook відомо, що 24 вересня 2021 року на засіданні Золочівської сільської ради було сформовано запит до Бориспільскої райдержадміністрації (РДА) з витребуванням офіційної документації по затвердженню детального плану території (ДПТ) з будівництва кладовища та крематорію на території Золочівської та Гірської ОТГ та створення для цих цілей КСП “Стреліція”. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Таким чином в сільраді намагаються з'ясувати, яким чином в ДПТ під цвинтар відвели 250 га. Адже згідно чинного ДПТ Вишеньківської сільської ради (увійшла до складу Золочівської ОТГ – KV, розпорядження Бориспільської РДА від 20.10.2021 року №485), для розміщення господарський будівель, споруд, кладовищ та крематоріїв відведено всього 10 га.

Першим на питання будівництва кладовища і крематорію в межах сіл Петропавлівське та Мартусівка увагу спільноти звернув депутат Гірської сільської ради Олександр Карасевич 22 вересня 2021 року. Він оприлюднив презентацію та карту розташування кладовища та крематорія, з якої візуально видно, що цвинтар займатиме площу більшу, ніж все село Мартусівка (площа Мартусівки 220 га – KV).

Заплановане кладовище розміром більше за всю Мартусівку. Площа 250 га! Воно лише трохи менше за всю територію аеропорту разом зі злітними смугами. Тож нас можуть очікувати: постійні похоронні процесії на Центральній вулиці, бо всіх покійників будуть везти по Бориспільській трасі через всю Гору до Мартусівки. Значне погіршення транспортної логістики… Уявіть собі суцільні пробки на світлофорах з похоронних машин. Крематорій. Ті печі будуть працювати постійно, спалюючи покійників. А ми будемо все це нюхати і цим дихати. Головними прикрасами Гірської ОТГ будуть аеропорт і крематорій з мега-кладовищем. Оце так здобули! Наші сільські кладовища в Горі, Мартусівці, Ревному позакривають (ну розширяти їх точно не будуть) і відправлять нас всіх ховати своїх рідних і близьких на мега-кладовищі. По київських розцінках. Про естетику, моральний стан після щоденного споглядання на той крематорій і поля хрестів я вже мовчу. Подумайте і порахуйте, наскільки впаде ціна всієї нерухомості на всій трасі від Гори до Процева з Рогозовом? Бо хто захоче купувати тут землю чи будинки? Щоб жити на кладовищі?”, – написав депутат на сторінці “Територія Гірської громади” у Facebook.

За його інформацією, крематорій та кладовище будуватимуться для обслуговування Києва, а старт цьому проєкту дала Бориспільська районна рада.

Також у комментарі KV Олександр Карасевич повідомив, що, окрім КП, для реалізації проєкту ще було створено ТОВ.

Бориспільська районна рада створила комунальне підприємство “Стреліція” для здійснення поховань, яке ще не розпочало свої діяльність, але документально існує. Особи, що намагаються збудувати мега-кладовище і робити на цьому мільйонний бізнес, за моєю інформацією, додатково створили ще і ТОВ фактично з одноіменною назвою – “Меморіальний парк “Стреліція”. Це спланована схема, яку ми намагаємося зупинити, щоб ніяких мега-кладовищ не було і ніякі “ділки” не могли примножувати свої статки за рахунок добробуту людей”, – заявив Олександр Карасевич. 

Позиція громадськості

24 вересня 2021 року місцева громадська спілка “Територія змін” направила відкритий лист голові Київської облдержадміністрації (КОДА) Василю Володіну, голові Київської облради Наталії Гунько, голові Бориспільської РДА Руслану Дяченко, голові Бориспільської райради Антону Мотричу, голові Золочівської сільради Олександру Лазаренко та голові Гірської сільради Роману Дмитріву. В листі наголошується, що рішення про будівництво так званого “меморіального парку”, а по факту кладовища та крематорію приймалося без врахування думки громадян.

“Громадська спілка “Територія Змін” виступає категорично проти будівництва мега-кладовища з крематорієм саме в цьому місці, оскільки дозвільна документація складена без врахування думки громади. Будівництво такого об’єкту погіршить і без того не найкращу екологічну ситуацію в наших громадах. Нам відомі негативні наслідки роботи київського крематорію, що ще раз доводить – такі об’єкти треба будувати подалі від місця проживання людей. Транспортна інфраструктура наших сіл не готова до того, що по ній щодня буде проїжджати близько 100 похоронних процесій та величезна кількість відвідувачів. Це створить транспортний колапс. Ми розуміємо, що такий об’єкт потрібен Києву, але місце розташування його в безпосередній близькості до наших помешкань є неприпустимим. Вимагаємо від посадовців всіх рівнів не допустити будівництво мега-кладовища з крематорієм в обраному забудовниками місці”, – зазначено у відкритому листі.

26 вересня 2021 року на місці потенційного будівництва крематорію біля села Петропавлівське відбувся мітинг проти будівництва його та кладовища. Його головний меседж: всі жителі Золочівської ОТГ та Гірської ОТГ проти будівництва цього так званого "меморіального комплексу" і готові відстоювати право жити не на цвинтарі всіма можливими засобами. Всі присутні на мітингу відкритим голосуванням підтримали склад громадської ініціативної групи, яка буде координувати дії щодо захисту інтересів жителів прилеглих сіл в боротьбі проти будівництва мега-кладовища з крематорієм.

Членкиня координаційної групи “Стоп крематорій” Наталія Лютікова розповіла в коментарі KV про настрої населення навколишніх сіл і назвала причини обурення громадськості. 

“Громадськість категорично проти. Причин декілька. Ми знаходимося і проживаємо в регіоні, де і так дуже несприятлива екологічна ситуація. У нас немає каналізації і ми оточені муловими полями. Прямо над нашими селами літають і скидають паливо літаки, бо зараз їх траєкторії змінилися. У нас багато стихійних сміттєзвалищ, з якими місцева влада не бореться. І це отруює екологію. Більшість населення проживає у приватному секторі та бере воду через свердловини з грунтових вод. Безумовно, що кладовище на мільйон місць та крематорій обсягом 100 спалювань на день катастрофічно вплинуть і на довкілля, і на забруднення підземних вод. До того ж це мега-кладовище з крематорієм планують розмістити між новим житловим масивом в Петропавлівському та полями, на яких сьогодні агрокомпанії вирощують сільськогосподарські культури. І ще є морально-етичний фактор. По Бориспільській трасі будуть їхати люди в аеропорт на відпочинок чи у справах, обганяючи траурні процесії. Це абсолютно неприйнятно. Люди дуже обурені. Ми хочемо розвитку нашого населеного пункту. Натомість, замість відновлення дитсадочку в селі Гора, який вже два роки не працює, побудови спортивного комплексу, у нас вирубується ліс, а ще ми дізнаємося про проєкт створення мега-кладовища з крематорієм”, – сказала Наталія Лютікова.

27 вересня 2021 року представники координаційної групи “Стоп крематорій” зустрілися з головою Бориспільської РДА Русланом Дяченко, який зробив припущення, як могла виникнути нинішня ситуація. 

В ході цієї зустрічі він заявив, що у минулому році отримав звернення від районної ради щодо надання дозволу на розробку ДПТ на 10 га в зв'язку з проблемою з похованнями місцевих жителів. За його словами, йшла мова про виділення 4 ділянок для сільського цвинтаря, отже, підстав для відмови не було. 

“ДПТ розробляється, і через 2,5 місяці підписується розпорядження Бориспільської РДА про затвердження… І зараз, коли я взяв документи, там виявилось 217 га. З цим питанням я звернувся, щоб дали оцінку. Був дозвіл на 10 га, а виходить 217 га. Як на мене, десь на цьому рубежі і відбувається зміна. Хтось намагається зробити не цвинтар, а меморіальний комплекс”, – сказав Руслан Дяченко.


27 вересня 2021 року на сайті Кабміну з'явилася петиція №41/003965-21еп з закликом не допустити будівництво кладовища та кремотрію в Гірській ОТГ. Станом на 28 вересня петицію підписали 1666 осіб з 25000 необхідних.

Позиція місцевої влади

У коментарі KV голова Золочівської сільської громади Олександр Лазаренко пояснив підстави щодо теперішнього суспільного напруження.

"На жаль, це – відголоски того, що районна державна адміністрація без будь-якого погодження та інформування на свій розсуд надала дозвіл на розробку детального плану території за межами населених пунктів під кладовище. Розпорядження було під 10 гектарів, детальний план – на 250 га. До громади у ході сесії звернулося дуже багато схвильованих мешканців із Петропавлівського, Мартусівки, сусідньої Гори. Почули думку жителів і, спираючись на їхню позицію, ухвалили рішення звернутися до райдержадміністрації щодо надання громаді всіх документів, які послугували для видачі такого розпорядження. А саме: самого розпорядження, детального плану території, інших затверджених документів для їхнього детального вивчення. По-друге, попросимо Бориспільську райраду заборонити їхньому комунальному спецпідприємству здійснювати будь-які дії щодо поховання чи облаштування цвинтарю на території Золочівської громади. Крім того, щоб у найкоротший термін взагалі розглянули на сесії райради ліквідацію цього КСП. Також плануємо звернутися із цією проблемою до народних депутатів, а саме: Сергія Буніна (фракція “Слуга народу”) та Ольги Василевської-Смаглюк (фракція “Слуга народу”), до обласних депутатів, щоб вони не допустили будь-якого будівництва без погодження з громадою. А громада – проти", – заявив Олександр Лазаренко.

Також KV намагалася отримати коментар з приводу ситуації від Гірського сільського голови Романа Дмитріва. Проте очільник громади не відповів ні на дзвінки, ні на повідомлення у месенджерах.

Голова Бориспільської районної ради Антон Мотрич роз’яснив KV ситуацію щодо намірів будівництва “меморіального комплексу” на території Золочівської громади та зауважив, жодних погоджень на виконання робіт на цій території не надавалося, як не передавалися і земельні ділянки на баланс чи в оренду КСП "Стреліція", яке взагалі планують ліквідувати.

"14 травня 2020 року рішенням Бориспільської райради № 554-39-VІІ було створено СКП "Стреліція" для надання ритуальних послуг на території  Бориспільського району без місця його фактичного розташування. Зауважу, що СКП не одержувало фінансування з бюджету та за весь час існування не здійснювало жодної діяльності. Особливу увагу хочу звернути, що за інформацією, якою я володію, депутатами райради минулого скликання не приймалося рішення про виділення землі під будівництво крематорію, як і рішення щодо зміни цільового призначення земельних ділянок. Крім того, будь-які проєкти  будівництва крематорію та інша супутня документація щодо цього питання до райради не надходила. До Бориспільської РДА надійшла заява від одного громадянина, який є власником 10 га, він запропонував лише просто майбутні перспективи розвитку цієї території. Ці наміри було погоджено. Громадськість дізналася про такі наміри і почала піднімати занепокоєння. До мене зверталися активісти, яким пояснили, що у роботі даного СКП райрада перспектив не бачить, адже всі повноваження, у зв’язку з децентралізацією, вже передані на громади. І рада планує у середу, 29 вересня, це КП ліквідувати. Тому причин для хвилювань у мешканців не має", – сказав Антон Мотрич.

За його словами, мешканці мають розуміти, щоб почало працювати подібне кладовище на певній території, необхідно зробити, як мінімум, чотири кроки.

"Необхідно знайти земельну ділянку, або це буде приватна, яка через нотаріальну заяву може перейти у комунальну власність району чи громади, потім поставити її на баланс комунального підприємства і змінити цільове призначення ділянки. Питання надання дозволу на зміну цільового призначення може розглядатися лише на сесії сільської ради. І, думаю, такі рішення не будуть підтримані. Загалом приватних кладовищ бути не може. На сьогодні дії щодо цього взагалі не проводилися. Звичайно, регіон дуже швидко розвивається і однаково з цим питанням колись доведеться зіткнутися, адже землі під такі потреби відсутні", – резюмував Антон Мотрич.

Екс-керівник Бориспільської райради (в 2010-2020 роках), секретар Бориспільської міської громади Владислав Байчас впевнений, що проєкт щодо будівництва мега-кладовища з крематорієм не буде реалізований. 

“У Бориспільському районі кладовища переповнені, у тому числі і в Борисполі. Цвинтарі в основному розташовані на лісових ділянках. І скільки б не було звернень до Кабміну – він ці території під потреби захоронень не розширює. Це СКП створювалося виключно, щоб вирішити цю проблему і створити кладовище для всіх громад району ще під кінець каденції минулої райради. Проте не в таких масштабах. Зауважу, що місце його конкретного розташування не було визначено. Наскільки розумію, було створено якесь приватне підприємство з такою же назвою, що і районне КП. І воно замовило ДПТ. Чому він був розроблений саме на 250 га – в цьому потрібно ще розбиратися. На цій же території такий проєкт реалізувати неможливо, адже дуже близько розташовані населені пункти. Тому – це мертвий проєкт. Згідно із законодавством, подібні проєкти може реалізувати державне або комунальне підприємство, це не в повноваженнях приватного підприємства. 29 вересня відвідбутися сесія райради, на якій планують ліквідувати СКП і відмінити ДПТ. Тож і питання це буде взагалі закрито. Крім того, ця земля перейшла у рамках реформи до Золочівської громади. І вже вони, як громада, будуть самостійно вирішувати, як розпоряджатися територією і що розміщувати на тій ділянці”, – зазначив Владислав Байчас.

Нагадаємо, майже в усіх населених пунктах передмістя Києва є закриті для поховань кладовища, а ресурси відкритих – майже вичерпані. За словами директора Департаменту екології та природних ресурсів КОДА Вікторії Киреєвої, область ніяким чином не контролює стан кладовищ та їхні ресурси, а питання вже дійшло до Кабміну. 

Читайте: Земля мертвих: Київ та область знову поборються за місця на цвинтарях

Більш того, дефіцит територій змушує голів місцевого самоврядування Київської області не давати дозволу на поховання померлих, зареєстрованих в столиці, оскільки збільшення меж кладовищ – процедура тривала, а території вже майже вичерпані. Найбільш актуальна проблема в Петропавлівській Борщагівці, Ворзелі, Бучі, Боярці. Вичерпуються ресурси у Обухова.

Читайте: Киевская область вынуждена отказывать в местах для столичных мертвецов

За інформацією Департаменту житлово-комунальної інфраструктури Київської міської державної адміністрації (КМДА), у Києві із 29 кладовищ залишилося тільки одне відкрите кладовище – Північне, що знаходиться в Броварському районі на території Богданівської сільської ради. Решта – 26 напівзакриті і 2 закриті.

Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Меморіальний парк Стреліція” зареєстровано 26 травня 2021 року. Засновники – Артем Вікторович Дідовець (директор, 45%), Дмитро Харламов (10%), Леся Тесля (45%).

Людина з ПІБ Артем Вікторович Дідовець є чоловіком Олени Дідовець, яка, згідно з її декларацією, у 2019 році працювала провідним спеціалістом відділу організаційного забезпечення діяльності керівника апарату КМДА.  

Артем Дідовець працює адвокатом в адвокатському об'єднанні “Український адвокат” та зареєстрований як фізична особа підприємець, який надає послуги в сфері права.

КСП “Стреліція” засновано Бориспільською райрадою у травні 2020 року. Основний вид діяльності – організація поховань та надання суміжних послуг. Директор – Анна Рудник, яка також є адвокатом та займає посаду директора адвокатського об'єднання “Український адвокат”. Також Анна Рудник є дружиною співзасновника адвокатського об'єднання “Український адвокат” та депутата Київради VIII скликання Юрія Дідовця (фракція “ВО “Батьківщина”).

На місцевих виборах 2020 року Анна Рудник та Юрій Дідовець балотувалися у Київраду у списку ВО “Батьківщина”, але не пройшли. 

У 2019 році Анна Рудник безуспішно балотувалася до ВР по списку ВО “Батьківщина” під №186. У 2015 році намагалася стати депутатом Київради за мажоритарним 80 округом столиці, тоді ж була помічена у “гречкосійстві”, що спровокувало скандал за участю пенсіонерів.

* КСП “Стреліція” (код ЄДРПОУ: 43627828)

** ТОВ “Меморіальний парк Стреліція” (код ЄДРПОУ: 44198272)

*** Адвокатське об'єднання “Український адвокат” (код ЄДРПОУ: 35464276)

Фото: Facebook

КиевVласть

КиевVласть

Автор: Инна Арас, Инна Михно

КиевVласть

Инна Арас, Инна Михно

Теги: новости киевской области, новости киевщины, новини київщини, новини київської області, кладбище, крематорий, кладовище, бориспільська рда, александр лазаренко, руслан дяченко, мартусовка, крематорій, золочевская ото, роман дмитрів, мартусівка, петропавлівське, горская ото, олександр лазаренко, гірська отг, золочівська отг, петропавловское, стреліція, александр карасевич, меморіальний парк стреліція, юрій дідовець, олександр карасевич, бориспольская рда, український адвокат, артем дідовець, анна рудник

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій