п'ятниця, 27 травня 2022 г.

Суворий облік: на Київщині не без тяганини триває інвентаризація земель

Суворий облік: на Київщині не без тяганини триває інвентаризація земель

Депутати Київоблради знову виділили мільйонні кошти на інвентаризацію та оцінку землі державної власності. Просувається вкрай повільно справа і з перерахунком комунальних земель на Київщині. Громади покладали на інвентаризацію великі надії, однак ті, хто все ж встиг провести її – у розпачі. Кажуть, земля вже давно у приватних руках, а орендарі сплачують у бюджети копійки. 

Як передає кореспондент KV, 9 вересня депутати Київської обласної ради 62 голосами підтримали зміни до Програми проведення інвентаризації та нормативної грошової оцінки земель у Київській області на 2017-2021 роки, які схвалила адміністрація КОДА ще 1 вересня. Зміни передбачають збільшення видатків на виконання завдань Програми.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Як повідомляла KV, раніше депутати Київоблради вже ухвалювали зміни до Програми. У червні колегіальний орган збільшив на поточний рік фінансування з обласного бюджету на виготовлення технічної документації із землеустрою на 5 млн гривень. 

Цього разу сума зросла на більше чим 2 млн гривень. Згідно з програмою, загальний обсяг її фінансування на 2017-2021 роки вже складає  29,7 млн гривень. З них – понад 19,7 млн гривень витратять в 2021 році.

Хоча фінансування і було збільшено, проте у результаті зменшилась кількість державної землі, нормативну грошову оцінку якої планували провести та виготовити відповідну технічну документацію. А саме – з 400 ділянок вартістю робіт в 3,5 млн гривень до 100 за 2 млн гривень, відповідно зменшилася і загальна площа – з 22151,33 до 11377,9 га. Так, у середньому витрати на інвентаризацію земель державної власності складатимуть 1,7 тис. гривень за гектар, а за проведення нормативної грошової оцінки – 5 тис. гривень за штуку. 

Та все ж у результаті проведення інвентаризації в області прогнозують одержати надходження коштів в розмірі 5656 тис. гривень. Також наголошується, що проінвентаризовані землі запасу держвласності зможуть надаватися в користування (постійне користування). Надходження від користування такими землями складатиме мінімум 0,3% від нормативної грошової оцінки – 210 грн за гектар на рік, а при наданні в оренду на конкурсних засадах від 8% – 5600 гривень за 1 га на рік.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Прогноз же прибутку від проведення нормативної грошової оцінки складає всього 800 тис. гривень. Оновлення ж оцінки ділянок (відповідно до законодавства здійснюється 1 раз в 10 років) має збільшити надходження саме від використання ділянок за укладеними чинними договорами оренди.

Отже, депутати підтримали збільшення витрат на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель з 15,8 млн гривень до 19,2 млн гривень. На виготовлення технічної документації з проведення нормативної грошової оцінки землі вже витратять, відповідно, менше. З 2 млн гривень ця сума знизилася до півмільйона гривень. 

На місцях

На Київщині же громади активно взялися за підрахунки земельного майна ще торік. Частина лише розпочинала працювати, а дехто і завершував процедуру. При цьому деякі громади такої можливості тоді взагалі не мали, оскільки через карантин коштів на інвентаризацію не лишилось.

KV вирішила поцікавитись у керівників громад, чи змінилася ця ситуація за рік. Крім того, восени 2020 року було створено 45 нових тергромад та приєднані території до існуючих 24, яким також мали передати у власність обіцяні землі за межами населених пунктів.

Голова Великодимерської громади Анатолій Бочкарьов:

На даному етапі активно проводимо тотальну інвентаризацію земель.Частина земель була інвентаризована після першого об'єднання і зараз працюємо вже на другому етапі з територіями приєднаних населених пунктів. Це необхідно, щоб розуміти план роботи із власниками земель, із тими, хто її орендує тощо, тому що є багато недоречностей. Всі чекали на те, що держава передасть землі з державної в комунальну власність. Та вже не залишилось майже чого передавати, адже практично вся земля у приватній власності. Сьогодні, якщо подивитися на кадастрову карту, хто є користувачами землі, то залишається багато білих плям, яких не повинно бути. Тому ведеться серйозна робота в цьому плані, а також із сільгоспвиробниками, які понабирали паї та не всі податки сплачують. 

З області на проведення інвентаризації кошти нам не виділяли. Сьогодні продовжуються практика допомоги тим громадам, які не мають на це коштів. Звичайно, це не завжди провина громади, так складалася ситуація, адже більшість районів відставали у розвитку і були бідними. Тож наша громада намагається напрацьовувати базу підприємств і підприємців, що будуть платити хороші податки. 

Голова Золочівської сільської громади Олександр Лазаренко:

На жаль, коштів на всю територію не вистачає. Тож наразі робимо інвентаризацію частини земель села Вишеньки. У Гнідині інвентаризація проведена. Наступний крок і великий об'єм робіт – комплексна схема забудови території. Область її затвердила на сесії і тепер на її основі будемо проводити аналогічні роботи, аби тільки кошти були. Формується субвенція, але ж беруться заявки і говорять, що фінансова допомога буде тому, у кого є топографічна зйомка всієї території, яка відповідає певному масштабу і, звичайно, співфінансування. Але левова частка витрат, якраз і йде на топографію. У нас же 14 тис. га території. Не зрозуміло у скільки обійдеться ця процедура з розробкою комплексної схеми забудови території і від чого ця сума залежить. Не має на горизонті і серйозних інститутів, які б мали у цьому досвід. 

Голова Студениківської сільської громади Марія Лях:

Зараз вже завершуємо цю процедуру. І найбільше нас хвилюють землі, які нам передали із Держгеокадастру. Вони перебувають в оренді і майже всі віддані під 3%. І нині триватиме велика робота над тим, щоб збільшити процент орендної плати. Тому що найменший термін договору підписаний на сім років, а є і на 25 та 49 років, що досить ускладнює роботу. Ми зробили банк даних земельних ділянок після інвентаризації і зараз плануємо зустріч із орендарями і просити їх збільшити додатковою угодою орендну плату. Проблемних територій чи несанкціоноване використання землі поки що виявлено не було. Є лише деякі питання щодо боржників, ми зверталися із цим питання у податкову і проблема потроху зрушує з місця. 

Голова Калинівської селищної громади Вадим Булкот:

Інвентаризацію земельних ділянок лише розпочали. Ми ще не маємо генерального плану села Рожівка. Крім того, нещодавно були внесені зміни в законодавство щодо затвердження містобудівної документації. Необхідно тепер вивчати і це питання. Так, начебто уже і передали землі за межами населених пунктів до громад, але ж ми не маємо права підняти на них нормативну грошову оцінку. Наприклад, є склади, що і раніше розміщувалися на території, то це підприємство сплачує за оренду 100 грн, а ті що за межами – одну копійку. Необхідно офіційно ввести ці землі у межи громади і лише потім провести їхню оцінку. 

Голова Макарівської селищної громади Вадим Токар:

Ми частково розпочали процес інвентаризації земельних ділянок. Зокрема, прийнято рішення про проведення загальної інвентаризації по громаді, а саме – невитребуваних паїв та міжпольових доріг. Ми -  аграрний район і нам вигідно проінвентаризувати ці ділянки, аби у майбутньому здавати сільгоспвиробникам в оренду, які і так їх використовують. Наприклад, виробники обробляють поле і, наприклад, посередині території є невитребуваний пай. З такими аграріями ми проводимо інвентаризацію і пропонуємо підписати договір оренди. Маємо вже й успішні приклади  – орендовано понад 300 гектар, підписані договори оренди і громада одержить додаткові надходження до бюджету. Таким же чином здаємо в оренду міжпольові дороги. Крім агровиробників, ними ніхто не користується, тому ми сміливо здаємо їм в аренду і вони сплачують нам податки ще і за це. Є інші проблемні об’єкти. Наприклад, обленерго, яке використовує гектар землі і на якій розташована ще з радянських часів їхня база, наразі ухиляється від укладання договору оренди. Ледь дотисли і газове господарство.

Нагадаємо, що торік Глевахівська територіальна громада у терміновому порядку розпочала інвентаризацію земель населених пунктів. Одночасно продовжувався перепис майна у Бучанській, Ташанській, Узинській, Ржищівській, Пісківській громадах. 

Необхідність та нагальність процедури пояснювали на місцях тим, що села просто не знають, скільки мають земель. Порахувавши гектари, самоврядування планує ліквідувати випадки самозахоплення, а вільні ділянки виставити на аукціон. 

Читайте: Громади Київщини проводять масову інвентаризацію земель

Фото: коллаж KV

КиевVласть

Інна Міхно

Теги: новости киевской области, новости киевщины, кода, земля, власть киевщина, сессия, кос, василий володин, мария лях, анатолий бочкарев, студениковская община, инвентаризация земель, макаровская община, вадим токарь, великодымерская община

п'ятниця, 27 травня 2022 г.
08:13
Ворог сконцентрувався на облозі Сєверодонецьку та готує оборону для відбиття наступу ЗСУ на півдні, - ISW
07:49
Вранці рашисти обстріляли Дніпропетровщину, є руйнування, шукають загиблих, - ОВА
07:20
Ворог намагається розвинути успіх на Бахмутському напрямку і закріпитися у Лимані, - Генштаб
четвер, 26 травня 2022 г.
23:33
У Польщі обмежать безкоштовний проїзд для українців у поїздах з 1 червня
23:01
Україна має достатні запаси зерна, щоб задовольнити внутрішній і світовий попит принаймні до кінця 2022 року, - ОП
22:44
В РНБО не змогли пояснити стрімке захоплення окупантами Херсонської області, розбиратися збираються після війні
22:16
У Харкові через обстріли рашистів вісім загиблих, серед яких немовля
21:47
Наступні кілька тижнів будуть вкрай важкими, - Данілов
21:27
На Позняках у Києві на штрафмайданчику згоріло сім автомобілів
21:08
До захисників “Азовсталі” не застосовують тортур, – РНБО
20:46
Міністерство юстиції запускає портал “Скажи правду”для збору доказів проти росії
20:27
Білорусь створює Південне оперативне командування на кордоні з Україною
20:05
Ворог продовжує наступ у напрямку Сєвєродонецька та Борівського, посилює підрозділи танковим батальйоном на Запоріжчині, - Генштаб ЗСУ
19:44
Гору Юрковиця на столичному Подолі планують оголосити ландшафтним заказником
19:29
Окупанти не дають провести ремонт на Каховській гідроелектростанції : під загрозою затоплення опинився Херсон
19:03
Столичні правоохоронці затримали чоловіка за розбещення семирічної дівчинки
Календар подій
Багатоповерхівка на місці автостоянки: Київрада може “благословити” чергове скандальне будівництво на Оболоні
26 травня 2022 г. 16:00
Багатоповерхівка на місці автостоянки: Київрада може “благословити” чергове скандальне будівництво на Оболоні
Київська міськдержадміністрація (КМДА) запропонувала Київраді змінити цільове призначення ділянки площею 1,22 га на вул. Північній, 1, профільна комісія міськради вже погодила відповідний проєкт. Таким чином орендар цієї землі – ТОВ “Авва-Сервіс” (компанія із орбіти забудовника “МЖК “Оболонь”) – зможе побудувати на ній 26-поверховий житловий будинок. Вірогідно, що процес даної забудови вже не зупинити, адже ці роботи були фактично легалізовані при затвердженні скандально відомого Детального плану території (ДПТ) північно-західної частини Оболонського району. При цьому, столична влада, схоже, вирішила проігнорувати той факт, що заплановане будівництво суперечить Генеральному плану Києва, згідно з яким дана земля відноситься до комунально-складських територій.
З київської громади знов намагаються стягнути 671,5 млн. гривень за “примарну” реконструкцію Харківської площі
24 травня 2022 г. 09:00
З київської громади знов намагаються стягнути 671,5 млн. гривень за “примарну” реконструкцію Харківської площі
В суді по другому колу починається розгляд справи про стягнення з бюджету Києва 24,46 млн доларів США (671,5 млн. гривень) на користь екс-інвестора реконструкції Харківської площі. Мова йде про ТОВ “Київ Термінал” (компанія відомого грузинсько-російського бізнесмена Тамаза Сомхішвілі), яке не встигло приступити до реконструкції: підписаний в 2007 році інвестдоговір було розірвано в 2013 році, але фірма начебто понесла значні збитки. Черговий раунд судових розглядів може бути поганим знаком для столичної громади: у “Київ терміналі” за невідомих обставин погодились зменшити розмір своїх претензій та не побоялись заплатити солідний судовий збір. На думку фахівців, це може свідчити про певні домовленості на “найвищому рівні”. При цьому, для громадськості можуть ускладнити участь у судовому процесі через воєнний стан.