вівторок, 19 березня 2024 г.

Недипломатична поведінка, або Як не втрапити в халепу при купівлі елітного житла

Недипломатична поведінка, або Як не втрапити в халепу при купівлі елітного житла

Житло у центрі Києва – мрія багатьох заможних і респектабельних українців. Але іноді, купивши квартиру в центрі столиці за "космічними" цінами, власники стикаються з безліччю проблем, про які навіть не здогадувалися. А інколи й взагалі втрачають житло, так у нього і не заселившись. Що варто знати інвесторам у елітну нерухомість та як її перевірити – розберемо на конкретному прикладі.

Як добре все починалось

Одним із найяскравіших прикладів наявності у елітних об’єктах безлічі "підводних каменів" може стати житловий комплекс "Дипломат", що будується на ділянці у Києві по вул. Гоголівській 44-46. Місце це дуже респектабельне, адже від нього рукою подати до однієї з найбільших святинь України – Софійського собору. Проте історія зведення цього комплексу якраз не безгрішна, а скоріше навпаки.

Будівництво "Дипломата" розпочалось ще у 2004 році. Тоді Київська міська рада передала земельну ділянку на вул. Гоголівській у постійне користування комунальному підприємству "Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв" (ГДІП). А інвестором та забудовником комплексу стало ТОВ "Данфорт", яке у червні 2005 року для побудови "Дипломату" отримало у ВіЕйБі Банку кредит на суму понад $2 млн.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Забудовник почав виконувати звої зобов'язання, і, зокрема, у вересні 2007 року сплатив місту так звану пайову участь у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури – 2,12 млн грн, що на той час складало понад $420 тис.

Після завершення будівництва "Данфорт" мало отримати у власність квартири та паркінги, а ГДІП – готель, що планувалось побудувати у цьому комплексі, та ще 14 квартир. Частка міста у цьому будинку складала 10% його загальної площі, але не менше 929,8 кв. м.

У 2008 р. "Данфорту" знадобились додаткові гроші на будівництво, і компанія попросила ВіЕйБі Банк збільшити кредитування проекту "Дипломат" до $5,5 млн. Але банк поставив умову: він отримає в іпотеку (тобто – в заставу) майнові права забудовника. "Данфорт" погодився, кредитування було збільшено, і будівництво мало б продовжуватись.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Але тут українську економіку трусонула фінансова криза 2008-2009 років, курс долара змінився, і для багатьох забудовників настали скрутні часи.

У випадку ж з "Данфорт" ситуація значно ускладнювалася ще й тим, що ГДІП, яке зобов'язувалось сприяти забудовнику в отриманні дозвільної документації, своїх обіцянок не виконало. І через це "Данфорт" не зміг завершити проект та розрахуватися з банком за отриманим кредитом.  

У 2012 р. ГДІП (тепер уже не комунальне, а державне підприємство) повідомило ВіЕйБі Банку та компанії "Данфорт", що воно в односторонньому порядку розриває укладені з ними договори. Тут варто трохи забігти наперед і зазначити, що Верховний Суд, який розглядав спір між сторонами, у своїй Постанові вже у березні 2021 року вказав, що таке рішення ГДІП суперечить Господарському кодексу України і підтвердив, що договори – не розірвані і є фактично діючими. Запам'ятаймо цей момент, адже він дуже важливий для розуміння ризиків для тих, хто планує придбати нерухомість у "Дипломаті".

Потім ГДІП, не зважаючи на явну незаконність своїх дій, у травні 2014 р. уклало новий договір про будівництво "Дипломату", але вже з іншим забудовником – ТОВ "Будівельна компанія "Міськбудінвест".

Крім того, ГДІП також передала "БК "Міськбудінвест" незаконно присвоєні майнові права на будівництво, які належали "Данфорт" за договорами з ВіЕйБі Банком, укладеним у 2008 р. Додатковим доказом передачі прав є те, що "БК "Міськбудінвест" зводить будинок на підставі все того ж дозволу на здійснення будівельних робіт, який був виданий "Данфорту" у травні 2008 р.

Як справа дійшла до суду

ГДІП, передаючи майнові права новому забудовнику, достеменно знало про те, що майнові права перебувають у заставі банку, що на будівництво було виділено кредитні кошти, і що борг був так і не погашений. Однак замість того, щоб шукати шляхи вирішення проблеми з урахуванням інтересів усіх учасників цього проекту – "Данфорту", банку і самого ГДІП, підприємство завело ситуацію в глухий кут – банк не мав змоги звернути стягнення на заставлені майнові права для погашення заборгованості перед ним та подальшого розрахунку цими коштами з кредиторами самого банку.

На сьогоднішній день "БК "Міськбудінвест", яка отримала майнові права від державного підприємства, нібито передало їх ТОВ "Газова будівельна компанія", яка пов’язана з цим забудовником. Ймовірно, це було зроблено з метою, аби відоме ім’я "Міськбудінвест" не фігурувало у судових реєстрах, тим самим зриваючи продажі інших його об’єктів.

В той же час ВіЕйБі Банк, не маючи інформації про те, що державне підприємство присвоїло заставні майнові права, звернувся до суду з позовом про звернення стягнення на майнові права з метою погашення боргу. Прогнозовано суд задовольнив позов, оскільки банк довів наявність заборгованості за кредитним договором та порушення строків сплати за кредитом. А під час виконання цього судового рішення виконавець провів опис заставного майна.

"БК "Міськбудінвест" оскаржив рішення суду про звернення стягнення на новобудову, та був майже "на коні", однак у березні цього року найвища судова інстанція скасувала ухвалені у справі рішення та направила справу на повторний розгляд через невідповідність судових рішень чинному законодавству.

Розгляд справи триває. Але, не зважаючи на спірну ситуацію та не дивлячись на суму боргу за кредитним договором, новий забудовник вже виставляє квартири на продаж, тим самим наражаючи покупців на такі ж ризики, які отримали свого часу покупці житла у "Еліта-центр" чи сумнозвісних обєктів, у яких мали місце подвійні, а то й потрійні продажі одних і тих самих квартир.

При цьому досить цікаво виглядає ситуація із тим, хто наразі вважає себе забудовником “Дипломату”. Так, згідно матеріалів судової справи №910/11951/18, ним є "Газова будівельна компанія". Тобто саме ця компанія, теоретично, має право звертатися до державних установ з питання введення будинку в експлуатацію, підключення до інженерних мереж тощо. Однак, за даними Порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (https://e-construction.gov.ua/), сертифікат готовності комплексу "Дипломат" до експлуатації видано "БК "Міськбудінвест", тобто компанії, яка передала всі свої права та зобов’язання щодо цього будівництва на користь "Газова будівельна компанія". Таким чином, введенням будинку в експлуатацію займалася особа, яка юридично вже не мала до цього будівництва жодного відношення.

Не важко здогадатися, які наслідки будуть застосовані до договорів купівлі-продажу квартир, укладених з "БК "Міськбудінвест". Ці договори вважатимуться нікчемними в силу закону, оскільки "БК "Міськбудінвест" не може бути продавцем нерухомості у "Дипломаті", бо ж з 2019 року всі права вона передала "Газовій будівельній компанії".

Не все так добре, як здається

В результаті навколо будівництва та права власності на нерухомість у "Дипломаті" створено купу проблем, які несуть значні ризики для громадян, що можуть спокуситись та придбати квартири у цьому комплексі.

Перша проблема (і це – ще не найбільша) полягає в тому, що коли вирішувалось питання про відведення земельної ділянки під цю забудову, передбачалось, що в комплексі буде 43 квартири та стільки ж місць у підземному паркінгу. Однак, наразі декларується, що квартир буде більше – понад 60. І яким чином буде забезпечена паркомісцем кожна квартира – наразі невідомо. Але головне у цьому випадку те, що забудовник порушує висновки держорганів, на підставі яких ця ділянка була передана під забудову. Тобто, фактично відбувається незаконне та непогоджене будівництво.

Друга ж, і насправді велика проблема, полягає в тому, що майнові права на майбутнє житло та інші об’єкти нерухомості у комплексі "Дипломат" були передані в заставу ВіЕйБі Банку. І згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, ця застава (іпотека) є діючою. Тому, згідно Закону "Про іпотеку", продаж квартир у даному готельно-житловому комплексі без згоди кредитора є недійсним. Але ця інформація не афішується.

З цього випливає, що громадяни, які спокусяться на придбання елітного житла у серці української столиці та вкладуть гроші в новобудову, можуть стикнутись з тим, що банк, як кредитор (або його правонаступник), вимагатиме від них погашення боргів "Данфорт", як забудовника. І покупці можуть втратити як омріяне житло, так і вкладені в його будівництво кошти.

Чому ГДІП уклало договір з новим забудовником? Можна припустити, що це сталось через близькі стосунки керівника ГДІП Павла Кривоноса та власників "БК "Міськбудінвест" – братів Володимира та Анатолія Дроботів. Свідчень про ці стосунки можна знайти в інтернеті чимало, але цьому є і цілком логічне пояснення. Адже створюється симбіоз: ГДІП часто отримує у Києві земельні ділянки під забудову, а брати Дроботи володіють компанією, яка може ці ділянки забудовувати.

Крім того, варто зазначити, що комплекс "Дипломат" від початку планувався як житло для співробітників іноземних представництв. І ніхто не гарантує, що у майбутньому не буде підняте питання: чому житло, яке призначалось для іноземних дипломатів, було продано громадянам України?

Тому цілком можливо, що в майбутньому виникне ситуація, коли на квартири у комплексі "Дипломат" будуть одразу три претенденти: іноземні представництва, звичайні інвестори-покупці, та кредитори.

Останнє, до речі, цілком можливе вже дуже скоро, адже зараз на розгляді Господарського суду Києва перебуває справа № 910/11951/18, у якій кредитор – компанія "ЗНВКІФ "Аргумент Фонд", що є правонаступником ВіЕйБІ Банку, просить звернути стягнення на майнові права на квартири у комплексі "Дипломат" в рахунок погашення заборгованості забудовника – компанії "Данфорт".

Варто вказати ще на один "гріх", який супроводжує цей проект. Уклавши договір з "БК "Міськбудінвест", ГДІП порушило рішення Київської міськради про виділення земельної ділянки, адже це рішення передбачало, що місту буде передано 10% площі новобудови. Натомість у 2014 р. ГДІП відмовилося від реальних квадратних метрів, і погодилось отримати лише 10% від кошторисної вартості виконаних робіт.

Нагадаємо, що кошторисна вартість це сума коштів, необхідних для зведення будівлі, до якої входять витрати на фінансування будівництва, оплата підрядних робіт, витрати на придбання обладнання, його доставки і установки. Але до неї  не входить вартість матеріалів, хоча це – дуже значна частка витрат при зведенні будівлі.

Тобто, якщо, за умовами договору з "Данфорт", держава в особі ГДІП мала отримати понад 1000 кв. м приміщення готелю, то тепер – лише 10% кошторисної вартості робіт.

А це створює ще одну потенційну загрозу майбутнім покупцям квартир у "Дипломаті", адже прокуратура може зацікавитись: а чому частка держави так схудла, і поставити питання про її повернення до початкового розміру. Хто гарантуватиме покупцям квартир, що їм не доведеться у майбутньому захищати у судах свою власність від позовів прокуратури?

У підсумку ситуація навколо елітного комплексу "Дипломат" виглядає зовсім не елітно: усі квартири у цьому будинку передані в іпотеку, і заборгованість перед кредитором не погашена. Кредитор в судовому порядку звертає стягнення на предмет іпотеки, "нові" забудовники змінюють один одного, а введенням в експлуатацію та, імовірно, продажем взагалі займається юрособа, яка не має відношення до будівництва.

Як не стати жертвою забудовника

Усе це змушує юристів вкотре нагадати інвесторам у нерухомість ключові правила, які допоможуть їм не стати жертвою недобросовісних забудовників:

1. Перевірте будинок та земельну ділянку в Державному реєстрі речових право на нерухоме майно на предмет чи не зареєстровано арештів, застави за посиланням https://online.minjust.gov.ua/login ;

2. Перевірте документи по кадастровому номеру земельної ділянки на Публічній кадастровій карті https://map.land.gov.ua/ ;

3. Перевірте документи щодо будівництва на Порталі державної електронної системи у сфері будівництва https://e-construction.gov.ua/

4. Перевірте забудовника, його керівників у єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search ;

5. Перевірте забудовника та пов’язаних з будівництвом осіб на предмет судових спорів у Єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/.

Усе це допоможе уникнути ситуації, у якій, по необережності, можуть опинитися інвестори здавалося б елітного житла в центрі столиці. Адже дорого – далеко не завжди синонім надійно. І вищенаведений приклад як ні що інше це демонструє. 

КиевVласть

Алексей Алтынов

Теги: новости компаний, мнение, инвестирование, элитное жилье

понеділок, 18 березня 2024 г.
20:45
У столиці цього тижня заплановані продуктові сільськогосподарські ярмарки (локації)
20:34
Кличко попросив журналістів Bihus.info передати правоохоронцям інформацію щодо розслідування по заробіткам оточення Брагінського на контрактах з “Київським метрополітеном"
20:23
На Новопавлівському напрямку ворог, за підтримки авіації, 21 разів намагався прорвати оборону, - Генштаб ЗСУ
20:02
В Ірпені відкрили денний центр підтримки дітей та сімей
19:43
Зеленський зустрівся із членом Сенату Конгресу США Гремом
19:22
“Муніципальна Охорона” провели навчання з відпрацювання дій у разі позаштатної ситуації в столичних закладах освіти
19:05
Ірпінь відвідали представники міжнародної організації ЮНІДО
18:46
9 років тюрми отримав самопроголошений голова Димерської тергромади, який співпрацював з окупантами
18:26
На озері Богатирському було виявлено перевищення норми нафтопродуктів у 3,6 рази, - “Плесо”
18:03
На Київщині пройде лекція-презентація “Історія дайвінгу у Світі та Україні”
17:46
Чеська залізниця запускає новий поїзд до України
17:27
Столичні правоохоронці повідомили про підозру організаторам черговой схеми незаконного виїзду за кордон (фото)
17:05
У Києві спростять порядок встановлення меморіальних дощок
16:45
У Деснянському районі п’яний водій вчинив потрійну ДТП, постраждали двоє водіїв
16:25
Міноборони у лютому заблокувало постачання 264 т неякісних продуктів до військових частин
16:03
Відзавтра, 19 березня, на станції метро “Шулявська” розпочнеться капітальний ремонт ескалатора
Календар подій