четвер, 9 травня 2024 г.

Квартирне питання: навесні в Києві пожвавився попит на первинну нерухомість

Квартирне питання: навесні в Києві пожвавився попит на первинну нерухомість

Ринок нерухомості продовжує показувати пожвавлення, з’явилися продажі і нові тренди, продиктовані війною. Окрім покупців, що цікавляться квартирами для власного проживання, повернулися інвестори. Основний предмет пошуку – готове житло та будинки на останніх стадіях будівництва. Загалом забудовники повернули 20% обсягу продажів від довоєнних показників.

Про це KВ стало відомо з аналітичного звіту групи компаній DIM.

“Першими до відділів продажу повернулися покупці житла для себе. До кінця минулого року доля таких покупців складала більш ніж 90%. Проте зараз співвідношення угод в структурі реального попиту дещо змінилося. Наразі для власного проживання купують 80%, інвестують у квартири під оренду або перепродаж — 20% клієнтів. Варто зазначити, що у передвоєнні роки сталий розподіл угод з придбання житла для себе та з інвестиційною метою складав відповідно 70/30”, — розповіла директорка з маркетингу Дар’я Бедя.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Зміщення пріоритетів

Якщо у довоєнні часи людей приваблювали проекти на початкових стадіях будівництва через свою вигідну ціну, тепер фокус змістився: шукачі житла у першу чергу дбають про зменшення ризиків. У відсотковому співвідношенні “стрибок” колосальний – до повномасштабного вторгнення близько 70% покупців надавали перевагу житлу на початкових стадіях зведення, тоді як зараз 90% клієнтів купують житло в готових будинках, або на завершальних стадіях будівництва. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Усього 80% покупців купують житло для власного проживання, 10% угод – інвестування, під оренду, з метою примножити свій капітал і ще 10% угод – розглядають нерухомість як альтернатива банківським депозитам (збереження коштів в доларовому еквіваленті). До війни лише 50% українців покупали квартири для власного проживання. 40% інвестували свою кошти у квартири під оренду, і лише 10% розглядали квартири у якості альтернативи банківським депозитам.

Сьогодні інвестори обирають забудовника за такими критеріями: не зупинив, швидко поновив будівництво; продовжує працювати в Україні; будує та виконує свої зобов’язання перед інвесторами; веде відкриту комунікаційну політику, підтримує зв’язок з клієнтом; робить все можливе для збереження заявленої якості та концепції проєкту; розробив програми інвестування в нерухомість, які нівелюють ризики; наявність в портфелі Девелопера концептуальних об'єктів з благоустроєм, високим сервісом.

Особливо важливим пунктом є збереження заявленої якості, адже деякі компанії через зростання собівартості будівництва пішли на шлях економії. Це стосується здешевлення фасадів, внутрішнього оздоблення місць загального користування, ліфтового обладнання, освітлення, благоустрою, зменшення паркомісць тощо.

Війна внесла також потребу у створенні укриттів для мешканців кожного будинку. Забудовники не можуть внести зміни в проект на етапі будівництва, однак, підземні паркінги стають рятівними. 

“Коли ми будуємо школу, ми можемо отримати ліцензію виключно, якщо ми враховуємо будівництво укриття. В будинках які ми вже будуємо ми не можемо внести зміни і добудувати укриття, однак, в усіх наших проектах є підземні паркінги, де ми облаштовуємо окремі зони на випадок повітряної тривоги”, – додали в DIM.

У столиці порівняно з 2021 роком можна спостерігати зниження зацікавленості у придбанні житла. Так, на кінець 2021 року зацікавленість киян в придбанні житла становила 63% проти теперішніх 42%. Вочевидь, військовий стан вніс свої корективи, адже майже половина шукачів житла, а саме 49%, планують реалізовувати свої плани вже після Перемоги. 

“Ринок новобудов розвивався з 2014 року, люди почали довіряти інвестиціям після кризи, а купувати первинне житло було дешевше за вторинне. Ціни почали поступово зростати. На кінець 2021 у Києві 42% покупців були зацікавленні в інвестування у квартири, на Київщині цей показник становив 44%. Сьогодні в Києві з тих 42% – більшість планує придбати житло вже після Перемоги”, – заявила Олена Унаньян, Partnerships Director в ЛУН.

Однак, за час війни все ж таки спостерігається поступова тенденція до збільшення зацікавленості у придбанні житла. Кожен місяць зростає кількість запитів та телефонних дзвінків від потенційних клієнтів каталогу новобудов ЛУН. Також, темпи відновлення ринку можна прослідкувати за динамікою цін, зокрема, в столиці та регіоні.

Відродження

Загалом, за даними аналітичного порталу з нерухомості ЛУН, на сьогодні в Україні відновили продажі 80% проєктів, а самое 1412 з довоєнних 1772. Крім цього, стартували продажі нових 306 проектів.

Говорячи про темпи будівництва, в ЛУН зазначають, що станом на квітень 2023 року, 908 житлових комплексів відновили будівництво. Натомість, 388 були вимушені його припинити. Найвищі показники відновлення будівництва спостерігають на Заході країни, зокрема, в Івано-Франківській та Львівській областях. У Києві будівництво відновили 54% об’єктів, в області – 60%.

За час війни усього 135 житлових комплексів спромоглись завершити будівництво бодай однієї черги будинків. Територіальним лідером стала Київська область, де таких комплексів налічують 25. Друге місце посідає Львівщина – 24 житлових комплекси. 

Житло для всіх

Збільшення попиту на готове житло також можна пов’язати з реалізацією державної програми “єОселя”, яка дозволяє в своїх рамках придбати лише такий вид житла. У надійних забудовників до моменту введення будинку в експлуатацію залишається доволі обмежена кількість квартир, через що неможливо повністю задовольнити попит українців, які хочуть придбати житло по програмі. Таким чином, девелопери шукають можливості залучення клієнтів до придбання не тільки вже майже готового житла.

“Ми чудово розуміємо, що зараз непрості часи для всіх, тому розробили низку фінансових інструментів, щоб підтримати покупця та інвестора. Маємо, до прикладу, розтермінування до 5 років з мінімальним внеском від 15%, а також програму захисту інвесторів від ризиків, згідно якої ми повертаємо кошти протягом 30 днів та програму з гарантованою дохідністю від 10% річних у доларах”, — перераховує директорка з маркетингу групи компаній DIM кроки для підтримки та стимулювання попиту.

Конкуренція

За увагу покупців у минулому році почали активно конкурувати первинний та вторинний ринок. Однак, на думку Беді, покупка житла на первинному ринку має деякі переваги. з них називають більш комфортні умови придбання квартир на умовах розтермінування. Крім цього, однією з переваг називають впевненість у якості і вартості готового ремонту у новобудовах.

“Передусім — можливість придбати у девелопера готову квартиру з ремонтом на умовах розтермінування з фіксованим курсом та без будь-яких відсотків. Можна обрати комфортний для себе темп виплат, жити у власній квартирі й продовжувати сплачувати внески з розтермінування. На вторинці власники прагнуть отримати одразу всю суму. Окрім того, ремонт від забудовника — це гарантований за якістю, матеріалами та дизайном результат з фіксованою вартістю, яка не зросте раптово під час виконання, як за часто буває у сторонніх підрядників”, – каже директорка. 

Як раніше писала КВ, заміському ринку нерухомості прогнозують нові тенденції розвитку: на думку співзасновника і керуючого партнера групи компаній DIM Олександра Насіковського, активний розвиток житла у форматі екокластерів в майбутньому внесе свій позитивний внесок у формування заміського ринку нерухомості. Саме комплексний підхід до будівництва, з урахуванням потреб мешканців в інфраструктурі та охороні навколишнього середовища, має стати ключовим напрямком роботи будівельних компаній.

Читайте: Майбутнє заміського ринку за форматами екокластерів, – девелопер Насіковський

Фото: колаж КВ, аналітика ЛУН

КиївВлада

Анастасія Олійник

Теги: війна росії проти україни, напад росії на україну, DIM, нерухомість, ринок нерухомості, квартири, квартири в києві, ДІМ, готове житло, інвестування, групам компаній дім, дар’я бедя

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій