п'ятниця, 26 квітня 2024 г.

Чарівна осінь у таборі смерті

Чарівна осінь у  таборі смерті

Осінь у Краматорську – це різнокольорові каштани, вітерець, брудні калюжі, картаті сукні та великі светри… Я обожнюю осінь. Вона асоціюється в мене із затишком, гарячою кавою та вічною романтикою листопадів.

У моїй школі говорять, що найкрасивіше місце Краматорська восени – Крейдяна гора. Побуваєш там саме в цю золоту пору року – почуття захоплення заполонить твою душу надовго. Чому б не з'їздити?

Матеріал створено в рамках Проекту  "Юн-Пресс-KV

Зібравши речі, я вирушила в маленьку подорож. Дорогою спостерігала осінні барви, які мерехтіли в очах, немов різнокольорові метелики, а на місці призначення відразу згадала про фотоапарат, адже так хотілося зберегти невимовно чарівний краєвид: тут насправді було дуже красиво. Велична у своєму спокої Крейдяна гора  зустріла мене сонячною погодою й ніжним вітерцем…

29 жовтня 1941 року за наказом бургомістра Шопена (колишній працівник СКМЗ) з тринадцяти великих будинків, у яких жили сім'ї робітників металургійного заводу, гітлерівці виселили мешканців, обнесли будинки колючим дротом і створили табір смерті, який вони разом із поліцією посилено охороняли. Це відбувалося в селищі Крейдяна гора…

Ледве вилізла на цю гору. Тут дуже красиво, але дещо прохолодніше, аніж унизу. Треба обов'язково пофотографувати, бо такої гри фарб я ще не бачила ніколи…

1 листопада 1941 року в табір смерті було привезено 150 військовополонених. Майже щоденно туди кидали жінок, дітей, літніх людей. Частину заарештованих фашисти вели в барак номер 8. Після жорстоких катувань їх вбивали електричним струмом, а інших – просто розстрілювали. Трупи скидали у великий глиняний кар'єр, який знаходився поблизу з табором...

На верхів’ї гори шепочуть дерева над пам’ятником  жертвам фашизму, унизу міниться зеленувато-синіми барвами вода в кар’єрі…

Фашисти, щоб приховати свої злочини, періодично влаштовували в кар'єрі вибухи. Але катів викривали свідки. У книзі директора Краматорського історичного музею Наталії Волошиної “Золота осінь перемоги” наведено розповідь Ольги Когуліної: “Одного разу до табору на автомашинах привезли близько 100 комсомольців, яких під посиленою охороною повели в кар'єр на розстріл. Нещасні, обійнявшись, кричали: “Прощавайте, товариші, пам'ятайте про нас, ми загинули за Батьківщину!”…

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Тиша і спокій навкруги. Тільки десь дріботить працьовитий дятел. Сонечко вже сідає, і стає дедалі холодніше…

Неділя, 25 січня 1942 року. Із жахом згадують про цей день жителі міста. Бургомістр зібрав у приміщенні клубу імені Леніна кількасот кваліфікованих робітників та представників  інтелігенції міста. Додому ці люди не повернулися. Вони потрапили до концтабору. У цей самий день за наказом бургомістра Шопена й керівника жандармерії Краматорського округу лейтенанта Мойшке в місті відбулася облава на тих, кого підозрювали у відданості радянській владі. Людей хапали без приводу. Усіх затриманих привезли до табору й розстріляли біля кар'єру.

У книзі Наталії Волошиної наведені свідчення очевидців і тих, хто втік з-під розстрілу. Із засуджених до страти кати зняли теплий одяг, валянки й у такому вигляді розстрілювали людей. Через кожні 10 – 15 хвилин до краю урвища на розстріл підводили групи по 15 – 20 осіб. Цілий день до пізньої ночі тривала ця дика розправа. Наступного дня знову пролунав вибух, і трупи були закидані землею…

Так, на Крейдяній горі дійсно дуже красиво й затишно, природа зустрічає тебе тихим шурхотінням листя й тонкою мелодією вітру. Мені здається, що тут чарівно в усі пори року. Треба завітати сюди ще раз навесні. А поки я прощаюсь із цим загадковим місцем, вмикаю музику на повну і їду додому…

Матеріал створено в рамках Проекту  "Юн-Пресс-KV

Анастасія Васковська, що жила в часи окупації в селищі Крейдяна гора, розповідала: “Навесні 1942 року талою водою змило землю на місці розстрілу мирних жителів, відкрилися сотні трупів. Запах їхнього розкладу доносився до центру міста. За наказом поліції жінок нашого селища пригнали до цього місця, і ми протягом дня закопували мерців”.

Біля бараків німецького концентраційного табору було вбито 3500 осіб. І це тільки на Крейдяній горі…

KиевVласть

Анастасія Шеколенко, м. Краматорськ

Теги: история, юнпресс, краматорск, воспоминания, концлагерь, меловая гора

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій