четвер, 2 травня 2024 г.

Бородянка знову в епіцентрі політичного скандалу з перерозподілу влади

Бородянка знову в епіцентрі політичного скандалу з перерозподілу влади

На останній сесії Бородянської ради депутати зі скандалом звільнили секретаря ради Георгія Єрка ("За Майбутнє"), який до цього два роки керував громадою. І поки депкорпус визначається із новим секретарем, пристрасті довкола звільнення лише набирають обертів. Одні стверджують, що причиною для звільнення Єрка слугувував провал у відбудові деокупованої громади та боротьба за владу, інші – що до ситуації причетні провладні політсили, які тиснуть на місцеву раду. Чому питання перерозподілу влади приховує куди глобальніші проблеми, пов'язані з війною за ресурси, та чим може загрожувати громаді неефективне менеджерство – розбиралася KВ

Як дізналася KВ, 6 вересня на другому пленарному засіданні 41 сесії Бородянської селищної громади 14 голосами “за” під час таємного голосування депутати ради достроково припинили повноваження секретаря ради Георгія Єрка. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Одна із основних причин звільнення – “провал у процесах відбудови громади” та "лобіювання кланових інтересів для махінацій із бюджетними коштами". Між тим, кілька депутатів відмовилися брати участь в голосуванні.

Резонанс

Зокрема, напередодні сесії на своїй сторінці у Facebook поновлений на посаді голови Бородянки Олександр Сахарук анонсував, що на черговій сесій з-поміж сотні питань є відсторонення секретаря Єрка. Та зауважив, що не керується помстою, а лише фактами про тотально провалену роботу секретаря за ці 504 дні. Додавши, що він поза політикою і на його дії впливає виключно громада, бо наразі в Бородянці гальмуються всі процеси відновлення. 


Під час розмови із кореспондентом KВ голова Бородянської громади Олександр Сахарук (самовисуванець) забажав утриматися від коментування ситуації лише зауваживши, що відкликання секретаря – рішення, яке приймалося виключно сесією і воно набрало законної сили.

"Єрко коментує цю ситуацію від себе абсолютно не правдоподібно. Ініціював звернення до депутатів я, як голова, виходячи з того, що всупереч закону, Єрко спонукав їх два роки назад до колективного злочину, я б так це назвав. Наразі Єрко знову прагне влади і подає до Касаційного суду вже одноосібно, не будучи стороною в цьому процесі. Для мене це неприємне питання, як і для тої частини депутатів, які на це все споглядали останні два роки. А тим більше для мешканців громади, для яких прізвище Єрко носить негативний характер", – говорить Сахарук.

КВ також поцікавилася вже в екссекретаря громади Георгія Єрка (“За Майбутнє”) підставами для його звільнення і чи вважає він їх обгрунтованими.

І як зауважив Єрко, ініціаторами його звільнення виступили саме певні політсили. Висунув звинувачення в його бік і голова.

"Голову відсторонював не я, а 21 депутат, які проголосували за це. Я ж просто виконував свої функціональні обов'язки в.о. півтора роки, так як був секретарем. Нардепка Ольга Василевська-Смаглюк також вимагала від мене написання заяви на звільнення, тож був тиск і з її боку. Не зійшлися поглядами: вона хотіла відбудовувати школу в Загальцях, ми розпочали – в Майданівці. У Загальцях школа відбудовується угорцями, адже там вартість відбудови сягала 30 тис.доларів, а в Майданівці витрати були меншими. Результат -  діти вже займаються. Також в раді є представники від партії ОПЗЖ. Так, це наші місцеві, але ніхто ж не винен, що вони сіли в корабель не під тим прапором. Мешканці, військові хотіли, щоб ми заборонили цим депутатам брати участь у голосуванні. Та деякі політсили почали їх підтримувати. І, таким чином, 13 депутатів, в тому числі і три від ОПЗЖ, проголосували за моє звільнення. Ще 13 не поділяють їхню позицію. Зараз такі часи настали, що потрібно знайти винного. Проте ж ми з депутатами на Київщині одні із перших відбудували Бородянку: дали газ, воду, світло, зв'язок і тепло. Працювати приходилось в скрутних умовах", – говорить він.

Також, за його словами, однією із причин для припинення повноважень називали недієздатність ради за час його керування та затримку фінансування об'єктів по відбудові.

"Та ми від початку визволення Бородянка, навіть без наявності депутатів, проводили всі рішення, працювали комісії. Затримки щодо рішення сесій, які необхідні для життєдіяльності громади теж не було. Ми проводили сесії за графіком, за необхідності скликали і позачергові і важливі рішення були прийняті. Те, що Бородянка потрапила в експериментальний проект – це також наша спільна робота з обласною військовою адміністрацією, та всіх тих, хто нас відвідував", – зауважив Єрко. 

Як раніше повідомляла КВ, Кабмін включив Бородянку до реалізації експериментального проєкту щодо відновлення з “нуля” населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії рф. У рамках проєкту був затверджений перелік проєктів із 37 об’єктів та заходів з відновлення Бородянської громади у сумі 1,7 млрд гривень. Результат цього проєкту має стати шаблоном для відновлення інших звільнених міст в Україні. 

Єрко також додав, що питаннями відбудови влада займалася не лише у Бородянці, а і в інших населених пунктах (Загальці, Поташня, Нова Буде), де розбито більше 500 приватних будинків. 

"Громада взагалі розбита. Триває війна, всі кошти йдуть на оборону та підтримку армії. Тож процес відбудови, звісно, складний. Та в Загальцях та Бородянці відбудовуються школи, робиться їх реконструкція і капремонт. Побудували ЦНАП, Центр реабілітації, який був повністю розбитий та інші об'єкти критичної інфраструктури. Взимку працювало 16 котелень на генераторах.  Найтяжче, звичайно, було перезимувати модульному містечку з 300 жителями, де обігрів виключно за рахунок електроенергії і потужностей генераторів не вистачало. З генератоми нам допомагали благодійники з Англії, Латвії, Литви, Франції, для цього теж велась робота. Відбудова багатоквартирних будинків ще не розпочалась та проєкти розроблені, Генплан прийнятий, землі відведені", – резюмував він. 

Верховні баталії

Не обійшлося і без скандалів із залученням до обговорення питання припинення повноважень секретаря і депутатів ВРУ. 

Так, під час першого пленарного засідання до депкорпосу з пропозицією підтримати відкликання звернулася нардепка від "Слуги народу" Ольга Василевська-Смаглюк (округ 96, Київщина).

Вона наголосила, що на її думку та правоохоронних органів, легітимного голову було усунуто від повноважень незаконно та спеціально "для зустрічі москалів".

"Безлад, беззаконня, купа кримінальних проваджень по ст. 191 розкрадання державного бюджету – це все результат 500 днів роботи роботи Георгія Єрка...", – зауважила нардепка, наголосивши, що у Бородянці найгірша статистика з відбудови.


На відео: пленарне засідання 41 сесії Бородянської селищної ради VIII скликання від 31 серпня

Під час другого пленарного засідання до обговорення вже долучився нардеп та голова парторганізації від ВО "Батьківщини" Андрій Бондарєв. Народний обранець став на захист місцевих "батьківщинівців", яких нардепка Василевська-Смаглюк звинувати у корупції під час відбудови. Зрештою полеміка щодо бездіяльності депкорпусу переросла у сварку із помічником нардепки.

Перепалка між депутатами згодом продовжилася вже в соціальних мережах.



Крім того, Василевській-Смаглюк після сесійних засідань почали закидати про тиск, як представника парламенту, на думку місцевих депутатів Бородянки. 

У коментарі KВ народна депутатка Василевська-Смаглюк прокоментувала і заяву Єрка з приводу цього.

"Якщо я здійснювала тиск, то нехай заявить на мене в прокуратуру, надасть докази здійснювати. Наскільки мені відомо, то саме він здійснює тиск на депутатів. Причому, використовуючи різні методи: мотиваційні, кримінальні, переслідувальні. Особисто тиск ніякий не здійснювала, лише висловила свою думку шляхом виступу на сесії. І, дійсно, тоді публічно закликала його скласти повноваження, тому що і під час окупації та після деокупації надходили скарги населення і стосовно того, як він повів себе під час окупації, звідки він виконував ці повноваження. Крім цього, голова Пісківської громади Луцьков під час свого виступу заявляв такі речі, які, як на мене, тягнуть на ст.111 ККУ, якщо вони підтвердяться. Люди жалілися і на якість відновлення, і по вікнам і по дахам. Днями в Бородянці здійснювала разом із головою прийом громадян, і мешканці досі жаліються на неякісні ремонти. Багато є питань. І по 50 млн, які були виділені від Кличка і Мешканці взагалі не захваті, що Єрко виконував обов'язки голови. Я висловлювала думку людей, бо з людьми спілкуюся, на окрузі буваю, тож людей чую. Загалом одержую  дуже багато звернень від мешканців. Хто за це має відповідати?", – зауважила нардепка.

Половина айсберга

Та на думку депутата Київоблради від партії "Європейська Солідарність" та адвоката Романа Титикала, ситуації в Бородянці куди глибша за звичний політичний перерозподіл влади. Й акцентів потребує саме проблема темпів відбудови громади. 

“На посаді поновили голову, який був звільнений більшістю голосів. Більше того, під час поновлення Сахарук посилався у суді не на кількість голосів чи волю депутатів, а на те, що не було рішення суду, яке б встановило порушення як підставу для його звільнення. Проте ця судова справа не закрита. Вона розглядяється у Верховному суді і, не дивлячись на це, він приступив до виконання обов'язків. З юридичної точки зору і тут є низка порушень. Рішення щодо поновлення має голосуватися радою. Вона має прийняти рішення суду і лише тоді поновлювати на посаді. На мою думку, і саме рішення суду було прийнято протиправно як про поновлення його на посаді, так і скасування запису про його звільнення. Депутати не голосували про його поновлення, а на підставі рішення суду самостійно внесли відповідні дані в Реєстр. На скільки мені відомо, потім голова Бучанської РДА, привіз Сахарука у раду і представив депутатам, як діючого мера. Для Сахарука питання звільнення секретаря було принциповим. У це питання підключилась і нардепка Василевська-Смаглюк, яка намагалась політичним чином змусити депутатів проголосувати і закріпити на посаді саме Сахарука. Варто зауважити, що саме голосування за відставку відбулося з перевагою у декілька голосів, які дала ОПЗЖ. Тобто заборонена проросійська партія і надала йому можливість звільнити Єрка”, – розповів у коментарі KВ адвокат.

Він зауважив, що на роботу очільника громади є багато нарікань, у той час як Бородянка стала пілотним проєктом з відновлення в Київській області. 

“І хоча замовником цього проєкту виступає держава в особі Агентства відновлення, але частину управлінських функцій має перейняти саме місцева рада, як, наприклад, замовлення проєктної документації. І, зокрема, Служба відновлення у Київській області скаржаться, що він ці завдання не виконує, фактично створюючи перешкоди в реалізації відновлення громади. І які є загрози. Всі договори та проєкти щодо відновлення були укладені за період Єрка. І саме Єрко, як тво,  забезпечив розробку необхідної проєктної документації тощо. Єрко ефективно справлявся з адмініструванням відбудови. На мою субʼєктивну думку, Сахарук ці завдання не виконує, і він не є ефективним менеджером, який може організувати належним чином роботу громади. Крім того, мені говорять і про корупційні ризики, де комунальні підприємства можуть вимагати від проектувальників та підрядників кошти за отримання технічних умов про підключення обʼєктів відновлення, – зауважив Титикало.

Мова йде про те, що у серпні керівник Агентства відновлення Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Київській області Руслан Нічик спрямував до керівництва КОВА листа з вимогою втрутитися в ситуацію, що склалася в Бородянці та вжити правових заходіб для якнайшвидшого початку реалізації запланованих заходів.

Зокрема, Служба нарікає на, бездіяльність місцевої влади, яка "призводить до соціальної напруги серед населення", "зриву реалізації експериментального проекту та неефективного використання коштів фонду ліквідації наслідків збройної агресії",

До цього часу Служба так і не одержала повних пакетів документів 

та інформації про кожен об’єкт, які є необхідними для початку проектування та відновлення. А саме, проектно-кошторисної документацію на капітальний ремонт багатоквартирного будинку по вул. Центральна 429-А та гуртожитку по вул. Набережна, не врегульоване земельне питтання щодо будівництва нових та реконструкції багатоповерхівок по вул. Центральна. 

Також від громади відсутні пропозиції щодо розміщення комунальних та соцслужб, типовості поверхів, не зареєстровані технічні звіти з обстеження будинків з описом пошкоджень, а ще – відсутні витяги по сформованим ділянкам, технічні паспорти будівель.

До КОВА були надані лише документи щодо концепції створення Центру культурних послуг шляхом модернізації палацу культури по вул. Паркова 1-А в смт Бородянка та інформацію, де передбачаються укриття.

Крім того, депутат КОР Роман Титикало додав, що ще однією найбільшою загрою в цій ситуації є й те, що якщо Верховний суд скасує рішення про поновлення Сахарука, а адвокат переконаний, що для цього є всі підстави, то існує вірогідність, що громада просто залишиться не лише без голови, а й без секретаря.

"Якщо у цьому ракурсі розглядати можливість створення на території військової адміністрації, то приклад Гостомеля показує, що це не найкращий варіант. Коли є військова адміністрація, вона фактично монопольно й одноосібно приймає всі рішення, що призводить як до великих ризиків, так і до корупційних зазіхань з боку влади. Більш того, неврегульованість низки юридичних нюансів, наприклад, не дозволяє військовій адміністрації розпочати відновлення будинків, тому що мешканці не оформили землю. І оформити зараз не можуть, бо немає діючої ради. Крім не достатніх повноважень, у населення не має достатнього розуміння і довіри до такої влади, якби це було до обраного мера. Як не розуміє місцеву специфіку і військова адміністрація", – резюмував він. 

Нагадаємо, як раніше повідомляла KВ, 27 січня 2022 року депутати Бородянської громади ухвалили два рішення:  достроково припинили повноваження селищного голови Олександра Сахарука. За таке рішення тоді проголосував 21 депутат. А, по-друге,  повноваження в.о. селищного голови було покладено на секретаря ради Георгія Єрка.

Читайте: “Всіх, хто роздивлявся військових через тин, розстрілювали”: КВ дізналася, як живуть в окупації села Бородянської громади

Після деокупації Київщини, почалося відновлення території громад, які постраждали внаслідок російської агресії. Встановлювалися тимчасові модульні містечка, аби надати хоча б тимчасовий прихисток тим, хто втратив житло внаслідок бойових дій. Бородянська громада тоді стало першою, де змогли запустити таке містечко.

Читайте:  Модульне містечко у Бородянці не може покрити потреби у тимчасову житлі для всіх місцевих потерпілих

У лютому вже цього року Окружний адміністративний суд Києва поновив на посаді відстороненого очільника Бородянської громади Олександра Сахарука. Рік тому 21 депутат віддав свій голос “за” дострокове припинення його повноважень. Голова з таким рішенням не погодився: розпочалися судові процеси, які через війну затяглися і лише цьогоріч суд таки став на бік позивача. 

Читайте: Судові баталії: на Бородянщині поновилася боротьба за крісло очільника громади

У червні Шостий апеляційний адміністративний суд таки поновив на посаді очільника Бородянської громади Олександра Сахарука. Судові баталії щодо правомірності відсторонення останнього від своїх обов’язків тривали у судових інстанціях різного рівня півтора роки. Наразі обидві сторони, голова ради та секретар разом із депкорпусом, ухиляються від оцінок правомірності судових рішень, апелюючи одноголосно до того, що громаді вже не до політичних баталій, у той час як Бородянка потребує термінової відбудови. 

Читайте: Фініта ля комедія: суд поновив на посаді очільника Бородянки Олександра Сахарука

Фото: колаж КВ

КиївВлада


Інна Міхно

Теги: новини київщини, новини київської області, війна росії проти україни, напад росії на україну, суд, суд, бородянка, звільнення, георгій єрко, бородянська громада, поновлення, посада, апеляційний суд, олександр сахарук, судовий процес, секретар, очільник громади

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій