п'ятниця, 26 квітня 2024 г.

Батьки SOS: Міністерство освіти, нам треба поговорити

Батьки SOS: Міністерство освіти, нам треба поговорити

Строк на подачу документів на вступ до школи терміново треба продовжити щонайменше до 30 червня. Шкільні конкурси в цьому році треба відмінити, бо через російську військову агресію в України зруйновані півтори тисячі закладів освіти, мільйони учнів разом зі своїми батьками та рідними поїхали шукати прихисток в Україні та за кордоном. Це спричинило глобальний дисбаланс в усій українській системі середньої освіти. Що виправити ситуацію, потрібен лише наказ Міністерства освіти та науки (МОН), який відкоригує правила зарахування дітей до середніх шкіл всіх ступенів акредитації. Це – питання професійної та політичної відповідальності, бо, якщо не прибрати проблему з розбалансованістю, шкільна кампанія 2022 року перетвориться на масове знущання над дітьми та їхніми батьками.

Про це пише ініціаторка та співзасновниця руху “Батьки SOS” (*) Альона Парфьонова. КиївВлада публікує авторську версію статті.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

24 лютого наше життя розділилось на життя до війни та життя у війні – ніхто у цивільному житті не мав інструкцій “як діяти якщо”. Ми всі мали закони мирного часу, але вже понад два місяців ми змінюємо все “на ходу”. Освіта – не виключення. 

І якщо досвід ковідних часів нам багато в чому допоміг, то досвіду життя під бомбардуваннями, обстрілами, постійними сиренами й всіма атрибутами кривавої війни ми не мали.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Однак, незважаючи на всі труднощі, життя триває. І вже починається вступна кампанія, причому не тільки в університети, а й у школи. Якою вона буде? Чи будуть популярними круті ліцеї і гімназії? Наскільки великим буде конкурс до престижних закладів?

На це вплинуть нові, воєнні чинники.

Воєнні чинники та довоєнні карантинні обмеження 

По-перше, чимало школярів  виїхали за кордон і навчаються у тамтешніх школах як переселенці. Внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні на 21 квітня 2022 року 7,7 млн – тобто кожний шостій в Україні став ВПО. Чи повернуться батьки школярів, аби добитися місця у престижному ліцеї чи гімназії?

По-друге, чи будуть  ці заклади вимагати “доброчинних внесків”, які далеко не всім тепер по кишені? Як відомо, багато батьків втратили зараз роботу, сім'ї відчувають фінансові труднощі. А після війни країну очікує економічна криза. Будемо відверті – платоспроможні здебільшого виїхали за кордон. 

По-третє, напередодні війни у нас почалася реформа освіти, і вона досі не завершена.  У самому розпалі  процес реорганізації мережі  шкіл. Вона приводиться у відповідність до нового закону про повну загальну середню освіту. У ньому вже  немає “шкіл-дитсадків” (садочок+школа до 4 класу включно). А за фактом, лише в Києві іх  ще існує дванадцять. Набір до них тепер поза законом чи як?

Крім того, війна зруйнувала чимало шкіл. Станом на 25 квітня в Україні 1499 закладів освіти зазнали пошкоджень внаслідок обстрілів та бомбардувань, з них 102 повністю знищені. Їхнє навантаження тепер мають взяти на себе інші заклади. В деяких регіонах це вимагатиме повного перегляду і ревізії мережі шкіл.

Ще кілька умов цьогорічної вступної кампанії: карантинні обмеження, що діють до 31 травня 2022 року та воєнний стан до 25 травня 2022 року.

Як же відбуватиметься вступна кампанія до шкіл цього року?

Нормативних актів- наказів, законів та інструкцій ніхто не відміняв. Тому не зайвим буде нагадати батькам їхні можливості і права.  Але, очевидно, що цього року вони потребуватимуть коригування з поправкою на війну. Які є слабкі місця, на що варто звернути увагу батькам?

Почнемо з матчастини. Що нам обіцяють нині чинні закони та інструкціями?

Перші класи

Наприкінці березня школи оголошували початок вступної кампанії – з 2018 року, коли набув чинності Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів (Порядок).

За кожною школою була закріплена територія обслуговування, тому батьки знали, куди вони подають документи. Причому перелік документів чітко визначений, дитину на співбесіди/конкурси водити не треба, достатньо одному з батьків подати необхідні папери й чекати на оприлюднення директором школи Наказу про зарахування.

Батьки мали змогу подати документи хоч в усі школи України, а не лише в школи свого мікрорайону. Якщо були вільні місця, дитину зараховували  без додаткових умов. Якщо ж місць більше, ніж охочих, проводилося жеребкування, і тут вже питання фортуни – потрапиш ти у омріяну школу чи ні. Але у будь-якому випадку є гарантоване місце у школі за місцем реєстрації батьків/дитини.

Деякі регіони взагалі проводили онлайн-кампанію по набору у перший клас – тобто достатньо було завантажити документи в електронному вигляді, отримати підтвердження їх прийняття та чекати наказ про зарахування, кий школи оприлюднювали у перших числах червня. Жеребкування на вільні місця школи організовували з 5 по 10 червня, і до 15 червня  школи складали остаточний список зарахованих.

Після 15 червня зарахування на вільні місця відбувалось у такому порядку:

- до початку навчального року до списків додавали дітей, які мають право на першочергове зарахування;

- впродовж навчального року – у порядку надходження заяв про зарахування.

Батьки, майте на увазі: інформація про кількість зарахованих учнів та наявність вільних місць має бути публічною, відповідно до пункту 7 розділу І Порядку.

П′яті – дев′яті  класи

Батьки мали б подати документи на зарахування  до 31 травня. Тут теж дозволено конкурсний відбір, якщо місць менше, ніж бажаючих навчатися. Вступати можна до

закладу освіти І-ІІ ступеня (школи з 1 по 9 клас) або І-ІІІ ступенів (школи з 1 по 11/12 клас).

Є навчальні заклади, що не мають у своїй структурі початкової школи. Наймолодший клас у них – п'ятий. Територія обслуговування за такими школами не закріплена, тому при підвищеному попиті тут вступ тільки через конкурс. Якщо місць для всіх бажаючих вистачає, конкурсного відбору може не бути. Тоді першого червня видається наказ про зарахування усіх дітей.

Об'єктивні висновки та термінові рекомендації 

Чесно кажучи, я не уявляю, як цього року, скажімо, у ліцеї “Наукова зміна” (Дарницький район, Київ), де  у минулі роки конкурс доходив до 11 осіб на місце, будуть організовувати конкурсний відбір – в умовах повітряних тривог, які в столиці нікуди не зникли. І чи приїде хтось з учнів заради цього із-за кордону – також невідомо. У той самий час, як батькам зі школи по сусідству (початкова школа у стінах ліцею) доведеться бігати з дітьми на конкурси, бо їхня школа лише до четвертого  класу.

Для повного розуміння – підсумовую для батьків. Відбір у перший клас відбувається без конкурсу (див. статтю 9 закону “Про повну загальну середню освіту”). Єдине виключення -- заклади спеціалізованої освіти і приватні школи. Тобто для гарантованого вступу дитини мамі з Харкова, яка вирвалась від бомбардувань у Хмельницький, до 31 травня необхідно терміново оформити довідку, щоб подати документи до школи у 1 клас, а якщо дитина переходить у 5 клас – готуватись до конкурсу, бо розрахунок на фарт та долю з “вільними місцями”. Оскільки вже третє травня – така собі перспектива.

З цього стає абсолютно зрозумілим, що архітектоніка мережі закладів освіти порушена, порушено принцип закріплених територій, який місцева влада розробила через усталеність того життя, яке було до війни.

У розумінні держави і величезної, всеосяжної освітньої політики ці проблеми – дрібниця. Але я нагадаю – травень 2022 року,  майже сімдесят днів війни, і це про долі дітей. 

Очевидно, що старі правила і інструкції помірно переглянути і адаптувати до сьогоднішніх обставин. Проблеми “самі не розсмокчуться”.

Я не впевнена, що хтось готовий взяти на себе відповідальність у разі “чогось” – якщо це “щось” можна виправити одним документом, наприклад Наказом МОН, і забезпечити у відповідності чинного законодавства вступ до школи цього року без конкурсів, надавши можливість на місцях більш гнучко підходити до забезпечення права на освіту всім дітям.

І, звісно, строки – їх необхідно продовжити щонайменше до 30 червня.

* Громадська організація “Батьки СОС” (код ЄДРПОУ: 43386846), Facebook-група “Батьки SOS”

Фото: колаж KВ

КиївВлада

Альона Парфьонова, Батьки SOS

Теги: новини києва, новини україни, війна росії проти україни, міністерство освіти та науки, шкільна освіта, батьки сос

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.