середа, 25 травня 2022 г.

Батьки SOS: Міністерство освіти, нам треба поговорити

Батьки SOS: Міністерство освіти, нам треба поговорити

Строк на подачу документів на вступ до школи терміново треба продовжити щонайменше до 30 червня. Шкільні конкурси в цьому році треба відмінити, бо через російську військову агресію в України зруйновані півтори тисячі закладів освіти, мільйони учнів разом зі своїми батьками та рідними поїхали шукати прихисток в Україні та за кордоном. Це спричинило глобальний дисбаланс в усій українській системі середньої освіти. Що виправити ситуацію, потрібен лише наказ Міністерства освіти та науки (МОН), який відкоригує правила зарахування дітей до середніх шкіл всіх ступенів акредитації. Це – питання професійної та політичної відповідальності, бо, якщо не прибрати проблему з розбалансованістю, шкільна кампанія 2022 року перетвориться на масове знущання над дітьми та їхніми батьками.

Про це пише ініціаторка та співзасновниця руху “Батьки SOS” (*) Альона Парфьонова. КиївВлада публікує авторську версію статті.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

24 лютого наше життя розділилось на життя до війни та життя у війні – ніхто у цивільному житті не мав інструкцій “як діяти якщо”. Ми всі мали закони мирного часу, але вже понад два місяців ми змінюємо все “на ходу”. Освіта – не виключення. 

І якщо досвід ковідних часів нам багато в чому допоміг, то досвіду життя під бомбардуваннями, обстрілами, постійними сиренами й всіма атрибутами кривавої війни ми не мали.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Однак, незважаючи на всі труднощі, життя триває. І вже починається вступна кампанія, причому не тільки в університети, а й у школи. Якою вона буде? Чи будуть популярними круті ліцеї і гімназії? Наскільки великим буде конкурс до престижних закладів?

На це вплинуть нові, воєнні чинники.

Воєнні чинники та довоєнні карантинні обмеження 

По-перше, чимало школярів  виїхали за кордон і навчаються у тамтешніх школах як переселенці. Внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні на 21 квітня 2022 року 7,7 млн – тобто кожний шостій в Україні став ВПО. Чи повернуться батьки школярів, аби добитися місця у престижному ліцеї чи гімназії?

По-друге, чи будуть  ці заклади вимагати “доброчинних внесків”, які далеко не всім тепер по кишені? Як відомо, багато батьків втратили зараз роботу, сім'ї відчувають фінансові труднощі. А після війни країну очікує економічна криза. Будемо відверті – платоспроможні здебільшого виїхали за кордон. 

По-третє, напередодні війни у нас почалася реформа освіти, і вона досі не завершена.  У самому розпалі  процес реорганізації мережі  шкіл. Вона приводиться у відповідність до нового закону про повну загальну середню освіту. У ньому вже  немає “шкіл-дитсадків” (садочок+школа до 4 класу включно). А за фактом, лише в Києві іх  ще існує дванадцять. Набір до них тепер поза законом чи як?

Крім того, війна зруйнувала чимало шкіл. Станом на 25 квітня в Україні 1499 закладів освіти зазнали пошкоджень внаслідок обстрілів та бомбардувань, з них 102 повністю знищені. Їхнє навантаження тепер мають взяти на себе інші заклади. В деяких регіонах це вимагатиме повного перегляду і ревізії мережі шкіл.

Ще кілька умов цьогорічної вступної кампанії: карантинні обмеження, що діють до 31 травня 2022 року та воєнний стан до 25 травня 2022 року.

Як же відбуватиметься вступна кампанія до шкіл цього року?

Нормативних актів- наказів, законів та інструкцій ніхто не відміняв. Тому не зайвим буде нагадати батькам їхні можливості і права.  Але, очевидно, що цього року вони потребуватимуть коригування з поправкою на війну. Які є слабкі місця, на що варто звернути увагу батькам?

Почнемо з матчастини. Що нам обіцяють нині чинні закони та інструкціями?

Перші класи

Наприкінці березня школи оголошували початок вступної кампанії – з 2018 року, коли набув чинності Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів (Порядок).

За кожною школою була закріплена територія обслуговування, тому батьки знали, куди вони подають документи. Причому перелік документів чітко визначений, дитину на співбесіди/конкурси водити не треба, достатньо одному з батьків подати необхідні папери й чекати на оприлюднення директором школи Наказу про зарахування.

Батьки мали змогу подати документи хоч в усі школи України, а не лише в школи свого мікрорайону. Якщо були вільні місця, дитину зараховували  без додаткових умов. Якщо ж місць більше, ніж охочих, проводилося жеребкування, і тут вже питання фортуни – потрапиш ти у омріяну школу чи ні. Але у будь-якому випадку є гарантоване місце у школі за місцем реєстрації батьків/дитини.

Деякі регіони взагалі проводили онлайн-кампанію по набору у перший клас – тобто достатньо було завантажити документи в електронному вигляді, отримати підтвердження їх прийняття та чекати наказ про зарахування, кий школи оприлюднювали у перших числах червня. Жеребкування на вільні місця школи організовували з 5 по 10 червня, і до 15 червня  школи складали остаточний список зарахованих.

Після 15 червня зарахування на вільні місця відбувалось у такому порядку:

- до початку навчального року до списків додавали дітей, які мають право на першочергове зарахування;

- впродовж навчального року – у порядку надходження заяв про зарахування.

Батьки, майте на увазі: інформація про кількість зарахованих учнів та наявність вільних місць має бути публічною, відповідно до пункту 7 розділу І Порядку.

П′яті – дев′яті  класи

Батьки мали б подати документи на зарахування  до 31 травня. Тут теж дозволено конкурсний відбір, якщо місць менше, ніж бажаючих навчатися. Вступати можна до

закладу освіти І-ІІ ступеня (школи з 1 по 9 клас) або І-ІІІ ступенів (школи з 1 по 11/12 клас).

Є навчальні заклади, що не мають у своїй структурі початкової школи. Наймолодший клас у них – п'ятий. Територія обслуговування за такими школами не закріплена, тому при підвищеному попиті тут вступ тільки через конкурс. Якщо місць для всіх бажаючих вистачає, конкурсного відбору може не бути. Тоді першого червня видається наказ про зарахування усіх дітей.

Об'єктивні висновки та термінові рекомендації 

Чесно кажучи, я не уявляю, як цього року, скажімо, у ліцеї “Наукова зміна” (Дарницький район, Київ), де  у минулі роки конкурс доходив до 11 осіб на місце, будуть організовувати конкурсний відбір – в умовах повітряних тривог, які в столиці нікуди не зникли. І чи приїде хтось з учнів заради цього із-за кордону – також невідомо. У той самий час, як батькам зі школи по сусідству (початкова школа у стінах ліцею) доведеться бігати з дітьми на конкурси, бо їхня школа лише до четвертого  класу.

Для повного розуміння – підсумовую для батьків. Відбір у перший клас відбувається без конкурсу (див. статтю 9 закону “Про повну загальну середню освіту”). Єдине виключення -- заклади спеціалізованої освіти і приватні школи. Тобто для гарантованого вступу дитини мамі з Харкова, яка вирвалась від бомбардувань у Хмельницький, до 31 травня необхідно терміново оформити довідку, щоб подати документи до школи у 1 клас, а якщо дитина переходить у 5 клас – готуватись до конкурсу, бо розрахунок на фарт та долю з “вільними місцями”. Оскільки вже третє травня – така собі перспектива.

З цього стає абсолютно зрозумілим, що архітектоніка мережі закладів освіти порушена, порушено принцип закріплених територій, який місцева влада розробила через усталеність того життя, яке було до війни.

У розумінні держави і величезної, всеосяжної освітньої політики ці проблеми – дрібниця. Але я нагадаю – травень 2022 року,  майже сімдесят днів війни, і це про долі дітей. 

Очевидно, що старі правила і інструкції помірно переглянути і адаптувати до сьогоднішніх обставин. Проблеми “самі не розсмокчуться”.

Я не впевнена, що хтось готовий взяти на себе відповідальність у разі “чогось” – якщо це “щось” можна виправити одним документом, наприклад Наказом МОН, і забезпечити у відповідності чинного законодавства вступ до школи цього року без конкурсів, надавши можливість на місцях більш гнучко підходити до забезпечення права на освіту всім дітям.

І, звісно, строки – їх необхідно продовжити щонайменше до 30 червня.

* Громадська організація “Батьки СОС” (код ЄДРПОУ: 43386846), Facebook-група “Батьки SOS”

Фото: колаж KВ

КиївВлада

Альона Парфьонова, Батьки SOS

Теги: новини україни, новини києва, війна росії проти україни, шкільна освіта, міністерство освіти та науки, батьки сос

вівторок, 24 травня 2022 г.
22:43
Понад 2,2 млн українців повернулись додому з початку війни
22:25
Через ракетний обстріл пошкоджено інфраструктуру залізничних станцій в двух районах Дніпропетровщині
22:03
Україна після “Рамштайн-2” отримає більше зброї, на росію чекають неприємні сюрпризи, - Резніков
21:44
ЗСУ залишили Світлодарськ та селище Миронівський на Донеччині, щоб уникнути оточення, - МВС
21:25
У столиці після відновлення оплати за проїзд провалідували майже 1,8 мільйона е-квитків
21:02
Завтра, 25 квітня, Угорщина перейде у режим надзвичайного стану через війну в Україні
20:44
“Укравтодор” продасть на благодійному аукціоні дорожній знак з “напрямком руху” для окупантів
20:22
У Києві затримали чоловіка, який обіцяв евакуювати людей з Маріуполя, але просто вкрав гроші
20:05
Завдяки співпраці Києва та Варшави більше 4,5 тис. мешканців столиці знайшли безпечний прихисток у польських містах
19:45
В Україні розпочнеться будівництво європейських колій задля з'єднання із залізницями ЄС, - Шмигаль
19:23
Прокуратура повідомила про підозру киянину, який закликав розстрілювати полонених українців
19:01
На Київщині виявили більш як 10 масових поховань мирних жителів, 8 з них у Бучі
18:45
Рашисти формують на території Криму резервні підрозділи, - Генштаб ЗСУ
18:17
В Україні зміниться механізм підготовки та перепідготовки водіїв, - МВС
18:01
“Укрзалізниця” прискорить поїзд Київ – Варшава на дві години
17:43
У Броварах взялися дерусифікувати центральний парк
Календар подій