У Музеї видатних діячів української культури розпочалась виставка робіт мисткині Лєри Літвінової “Відродження”
У Музеї видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Михайла Старицького та Панаса Саксаганського відбулось відкриття виставки Лєри Літвінової "Відродження", що присвячена дослідженням впливу на Чорне море дій Росії на території України.
Про це KВ стало відомо з прес-релізу організаторів.
Інсталяція з циклу робіт Лєри Літвінової Under the Surface, яка представлена на виставці, створена в рамках резиденції для митців EMBracing the Ocean, який є активністю програми сталого розвитку ООН UN Decade of Ocean Science for Sustainable Development. Партнерами виставки є проект EMBLAS, компанія UNIVEST, Центр екологічних ініціатив ГО ЕКОДІЯ.
Мисткиня Лєра Літвінова говорить: “Що ми зробимо, коли закінчіться війна? Чи змінимо наші звички та будемо більш відповідальні? Всі думки зараз про наших захисників один з відвідувачів, сказав, що деякі з арт-об’єктів нагадують "квіти війни". Можливо, так і є. Ми змінились, ми змінюємось. Мають змінюватись і наші підходи до збереження крихких екосистем та ролі в цьому як державних посадовців, бізнесу, так і пересічних споживачів. Наше бурхливе життя сьогодення надає нам можливість завдати питання собі, в якої країні ми прагнемо жити”.
У 2014 році почалась війна. Початком стали бойові дії на Сході України та анексія Криму. Зараз війна вийшла на нові території. Окрім безперечно великих втрат серед населення, руйнування життів та знищення культури, агресор руйнує і природу.
Софія Садогурська, морський біолог, експертка ГО Екодія каже: “Активні бойові дії на морі та російські військові кораблі, які наразі постійно перебувають у північно-західній частині Чорного моря, не тільки блокують морські порти України, ставлячи світ перед загрозою глобального голоду. Вони можуть спричинити техногенні катастрофи та серйозно вплинути на екосистему Чорного та Азовського морів”.
“Відродження”, об’єднучи мистецтво та науку, створює особливий гуманістичний підхід, над реалізацією якого треба працювати вже зараз. За словами морського біолога Євгена Дикого: "По війні, після нашої перемоги, ми будемо змушені лікувати не лише людські рани, але і поранені війною екосистеми, і на суходолі, і в морі. Оплатять це нам росіяни, за рахунок репарацій. Але щоб виставити їм рахунки, та щоб розробити програму відновлення скаліченої природи, нам потрібно буде спершу докладно розібратись, як саме війна пошкодила нашому морю, які ланки екосистем краще витримали, а які найбільше пошкоджені. Тож одразу по завершенню війни ми стартуємо велику програму встановлення стану Чорного та Азовського морів, щоб діагностувати їхні "хвороби" та оцінити потрібне "лікування".
Виставка діє до 26 жовтня 2022 року. Відвідування згідно умов Музею.
Адреса: м. Київ, вул. Саксаганського, 97. Години роботи: 10.00-17.00, з середи по неділю.
фото: скрін афіши виставки "Відродження"