п'ятниця, 22 листопада 2024 г.

Сила сповільнення. Слідами неспішного мистецтва онлайн

Сила сповільнення. Слідами неспішного мистецтва онлайн

Цього року багато культурних подій пройшли непоміченими: світ рятувався від пандемії коронавірусу і завмер в очікуванні одужання… 4 -го квітня світова музейна спільнота, в т. ч. й українська провела День неспішного мистецтва онлайн.

Пам’ятаєте уроки милування природою Василя Сухомлинського? Ідея не нова, але заслуговує на увагу – зупинитися і зосередитися на моменті, так звана практика “mindfulness” або осмислене “буття в моменті.

Материал подготовлен в рамках Проекта "Юн-Пресс-KV"

Що це дає? Знижується дратівливість, підвищується здатність зосереджуватись, чути іншу людину чи звуки, саморегулюватися, пізнавати нову інформацію.

“А до чого тут мистецтво?” – спитаєте ви. Американець Філ Террі дослідив, що люди, пробігаючи повз експонати музею, зупиняються біля них аж на 8-15 с, бо хочуть встигнути оглянути якомога більше. В результаті є загальне враження “сподобалося-не сподобалося”, але немає осмисленого “буття в моменті”.

З того часу (2008) в День неспішного мистецтва музеї всього світу, а з 2018 року до цієї акції долучилися й українські музеї, закликають зупинитись і за одну годину повільно і вдумливо оглянути не більше, ніж 5 експонатів.

У деяких музеях, що беруть участь у акції, вхід у цю годину – вільний. Музейники самостійно обирають експонати для акції. Господарі можуть залишити гостей наодинці з експозицією, а можуть влаштувати обговорення наприкінці сеансу чи окремо біля кожного елементу. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Охочі взяти участь у акції реєструються на сайтах чи через адміністраторів обраних музеїв, потім приходять туди у визначений день та час. Протягом години споглядають запропоновані експонати — на кожен припадає приблизно по 10 хв.

Головне у цій події — сила “повільного погляду”. Відвідувачі музеїв пробують сприймати мистецтво без пояснень, самостійно розшифровувати його значення.

Насправді, такі дні можна влаштовувати хоч кожного дня й необов’язково чекати наступного року, аби було бажання зупинитися.

Що ви можете зробити, аби побути наодинці з собою та шедевром?

Оберіть витвір мистецтва за напрямами (живопис, скульптура, декоративно-прикладне мистецтво, фотомистецтво, архітектура).

Це можуть бути фотографії, репродукції, відеоролики, книги, журнали, каталоги тощо.

“Походіть” по обраному вами об’єкту:

розгляньте картину з тієї сторони, де ви не зупиняєтеся очима, зверніть увагу на ті речі, які вам здавалися простими або не цікавими;

зробіть коротку словесну замальовку (есе);

визначте деталі в одязі героїв, у характерах, настрої, інтер’єрі, музичних інструментах, матеріалах, із яких зроблений витвір тощо;

зверніть увагу на кольорову гаму, світло, лінії, мазки тощо.

Для кращого сприйняття:

знайдіть історію створення цього експонату. Можливо вона цікавіша за сам експонат (таке теж може бути);

під час споглядання вдягніть навушники або просто слухайте музику;

можна споглядати і розглядати самому, а можна з рідними, друзями;

бажано обговорити побачене;

пройдіться віртуальними екскурсіями (3-D) по музеях світу або України. Знайдіть свій експонат;

дайте собі відповідь, чому цей експонат виставлений у музеї? Чим він заслуговує на увагу?

Якщо ви зробите хоча б невелику частину з цього списку – ви вже будете знати більше, ніж знали до того, як розгорнете книгу, підете в музей, на виставку чи концерт. Знання за плечима не носити, але сам на сам ви відчуєте, як “виросли” й почнете поважати себе. Це вже я знаю точно!

Материал подготовлен в рамках Проекта "Юн-Пресс-KV"

КиевVласть

Жанна СТАШКО, керівник гуртка “Журналістика для всіх”, ІТА “ЮН-ПРЕС”

Теги: юн-пресс, искусство, музеи, неспешное искусство

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.