пятница, 3 декабря 2021 г.

Рідна мова у моєму житті

Рідна мова у моєму житті

Моєю рідною мовою є українська, і вона не є окремою життєвою цінністю, бо я говорю українською і читаю, думаю українською, у моїй сім’ї всі спілкуються українською, зокрема, й в соцмережах. Так, моя розмовна мова зовсім неідеальна, адже у ній багато суржику, проте я дуже сумніваюсь, що інші мови цього позбавлені і люди за кордоном говорять лише чистою літературною.

А от російська відіграє у моєму житті роль радіо, бо переважна частина моїх друзів говорять російською, а заходячи до столичної крамниці замість “Ласкаво просимо” я чую: “Здравствуйте, чем я могу вам помочь?”. Зараз же це ще й мова окупанта. І нинішня мовна ситуація є результатом русифікації як за царського періоду так і за СРСР. Її століттями принижували, придушували і називали неіснуючою, а ще два десятиліття тому українську мову можна було б описати словами Ліни Костенко: “У всіх народів мова - це засіб спілкування, у нас – це фактор відчуження. Не інтелектуальне надбання століть, не код порозуміння, не першоелемент літератури, а з важкої руки Імперії ще й досі для багатьох – це ознака націоналізму, сепаратизму, причина конфліктів і моральних травм. Людина розмовляє рідною мовою, а на неї озираються”.

Матеріал створено в рамках Проекту “Юн-Пресс-KV” 

Зараз же ситуація дещо змінилася, хоча й досі серед молоді говорити українською - рідкість, наприклад, у моєму класі в школі серед тридцятьох учнів лише п’ятеро були україномовні, хоча все ж таки швидше суржикомовні. А про соцмережі й говорити не варто, бо можна на пальцях однієї руки перерахувати тих, хто переписується українською.

Згадаймо лишень недалекий 2014 рік, коли Україну сколихнула новина про можливість двох державних мов і добре, що цій можливості не вдалося реалізуватися.  Звісно, Білорусія, Фінляндія, Бельгія, Швейцарія – ті країни, що мають декілька державних мов. Проте з Україною у разі введення російської, як державної, трапилася б справжня халепа: вона б полонила все і всюди та однозначно домінувала б над українською, мені здається, вона й зараз з нею на рівні.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Варто не забувати української переможниці першої радянської “Пісні року” Володимира Івасюка легендарної “Червоної Рути”. Після чого пісня українською потрапила на перші місця популярності в багатьох країнах Східної Європи. До речі, щодо музики, то у моєму плейлисті знайдуться такі амбіційні, молоді й україномовні виконавці: Христина Соловій, Іван Наві, Лауд, які доводять, що ми все ж рухаємося вперед, займаючи перші місця музикальних чартів. І я пишаюся тим, що у нас відбувається популяризація української мови через музику, кіно та інші медіа.

За однією статистикою досить велика кількість вояків АТО говорять російською, але це не заважає їм захищати кордони України. І нашим завданням є показати російськомовному населенню, що українська - це класно, красиво, привабливо.

Хочу додати, що вивчення іноземних мов розвиває наш мозок і розширює межі нашого світогляду, дає низку різних можливостей, але це не повинно впливати на ставлення людей до рідної, бо мова – це коріння наших предків, інструмент ідентифікації, який не зберігаючи, ми розчиняємося у світі й втрачаємо націю. Як писав Тарас Шевченко: “Чужому научайтесь, а свого не цурайтесь”.

Фото: www.5.ua

КиевVласть

Юлія Смусь, студентка І курсу оптико-механічного коледжу

Теги: юн-пресс, украинский язык, государственный язык, родной язык

пятница, 3 декабря 2021 г.
18:26
КМУ перераспределил деньги на жилищное кредитование
18:20
Власть продолжает сдачу национальных интересов Украины, - Тимошенко о принятии законопроекта №5600
18:12
Жилой комплекс Illinsky House получил международное признание, - “Альянс Новобуд”.
18:08
В Київській області посилюють перевірки дотримання карантинних обмежень
18:03
“Киевзеленстрой” отчитался об окончании капремонта сквера на улице Петра Вершигоры (фото)
17:50
Фонд соцстраха в 2021 году потратит больше денег, чем планировалось - постановление Кабмина
17:41
Секретарь Украинской общины объявила о своей отставке
17:21
Парламентская ВСК должна расследовать коррупцию в “Нафтогазе” - Тимошенко (видео)
17:10
Вопреки карантинным ограничениям в области, для сотрудников Броварской РГА прошел праздничный концерт
17:04
Музеи Киева и Киевщины вошли в перечень объектов, в которых хранятся экспонаты госсобственности
17:01
“Європейська Солідарність” - серед лідерів електоральних симпатій на Київщині, - опитування
16:44
“Київміськбуд” серед лідерів рейтингу девелоперів - 2021
16:26
В Киеве суд огласил приговор обвиняемому в убийстве байкера
16:15
Держбюджет-2022 не став бюджетом розвитку громад, - Москаленко
16:10
Кабмин планирует выделить 45,5 млн гривен на финансирование объекта “Укрытие”
16:01
Этап центростремительного города Киева в прошлом, - основатель DIM Насиковский
Календарь событий