неділя, 15 грудня 2024 г.

Олеся Островська-Люта: “Мистецтво – не лише джерело прибутку, а й віддзеркалення дійсності”

Олеся Островська-Люта: “Мистецтво – не лише джерело прибутку, а й віддзеркалення дійсності”

Мистецтво існує у нерозривній єдності з навколишнім світом. Все, що відбувається довкола нас, вже завтра можна побачити на полотнах сучасних художників, або завантажити на свій смартфон. Як відбувається діалог мистецтва і публіки. Які труднощі виникають під час реалізації проектів та де взяти на них кошти. На ці та багато інших питань видання KV шукало відповідь разом з директоркою Мистецького Арсеналу Олесею Островською-Лютою.

Олеся Островська-Люта народилась у Львові. У Києво-Могилянській академії навчалась за спеціальністю “Культурологія”, а у 2014 році стала першою заступницею міністра культури України. Вже третій рік поспіль пані Олеся очолює Національний культурно-мистецький та музейний комплекс Мистецький Арсенал. За понад 20 років роботи у сфері культури, Олеся Островська-Люта знається на тонкощах мистецтва як самобутньої та унікальної складової будь-якої культури, а також на непростих рішеннях, які доводиться приймати на шляху до реалізації багатьох проектів.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

KV: Які тренди існують у сучасному мистецтві у світі? Чи можна простежити їх в українській культурній сфері сьогодні?

Олеся Островська-Люта: Взагалі мистецтво репрезентує те, що має безпосереднє значення для суспільства зараз. Воно виражає певні ідеї та проблеми сьогодення. Якщо подивитись на роботи призерів Венеціанської бієнале цього року, можна відзначити, що глобальні кліматичні проблеми займають дуже важливе місце у наш час. Українське мистецтво також не стоїть осторонь. Ми постійно тримаємо руку на пульсі та відстежуємо гострі та актуальні теми, на які варто звертати увагу. 

KV: Порівнюючи з 2014 роком, коли ви працювали заступницею міністра культури, чи є позитивні зрушення у розвитку українського мистецтва? Які саме?

Олеся Островська-Люта: Я навіть можу простежити ці зміні з кінця 90-х років, коли я безпосередньо почала працювати у сфері культури. Це і поява нових імен, розмаїття мистецьких практик, більша кількість творчих інституцій в різних містах, більше ресурсів, а також інтегрування українського мистецтва на міжнародну культурну сцену. Проте нам ще є куди прагнути і розвиватись.

KV: Як відбувся перехід від посади заступниці міністра культури до директорки “Арсеналу”? Чи важко було перейти від керівних до виконавчих обов’язків?

Олеся Островська-Люта: А ви як вважаєте (посміхається)? Бути держслужбовцем вкрай непросто. Урядовець не має прямого впливу на всіх виконавців процесу, але несе за них відповідальність – політичну, моральну. Це важко робити одній людині, як морально, так і інтелектуально. Моя теперішня робота не найпростіша в світі, вона так само вимоглива. Та все ж вона більше пов’язана з людьми, з найцікавішими людьми, які живуть у наш час, у нашій країні. І це надзвичайно цінно!

KV: Як обираєте тематику експозицій? Розкажіть про те, як відбувається обговорення та планування виставок в “Арсеналі”.

Олеся Островська-Люта: Ми маємо внутрішню програмну раду, яка складається з керівників усіх творчих відділів і кураторів наших лабораторій. Планування відбувається раз на 3-4 місяці. За цей період ми накопичуємо ідеї, які потім обговорюємо і переглядаємо. Також раз на рік ми влаштовуємо конкурс проектів для професіоналів, які б хотіли працювати з Мистецьким Арсеналом. Ми збираємо конкурсні заявки і дивимось, що можна реалізувати. Часом трапляється так, що в ідеї не вистачає потенціалу, або її важко втілити в реальності. Так, наприклад, було з виставкою робіт Параски Плитки-Горицвіт, яка зараз проходить в “Арсеналі”. Цей проект було подано на конкурс два роки тому, але не вдалось реалізувати у запропонованому форматі. Тоді ми запросили ініціативну групу і включили проект у нашу програмну роботу. 


KV: Чи всі проекти привертають увагу відвідувачів чи бувають невдалі рішення? Як вирішуєте подібні проблеми?

Олеся Островська-Люта: Звичайно, труднощі бувають. Знаєте, це як з кіно. Часом можна створити чудовий сценарій, запросити відомих акторів, але фільм як-то кажуть “не вистрілить”. А буває і навпаки. Потрібно любити творчий процес, інакше нічого не вийде. Так само і з виставками. Ми намагаємось планувати, що буде цікаво відвідувачам на наш погляд, але передбачити можна не все. Справжнє мистецтво не може існувати лише завдяки смакам публіки. Мистецтво має розширювати розуміння світу і людської природи, а не лише приносити прибуток. 

KV: В одному інтерв’ю ви якось зазначили, що Мистецький Арсенал має самостійно заробляти частину свого бюджету. Чи вистачає цього для реалізації проектів?

Олеся Островська-Люта: На жаль, жодна велика культурна інституція не може бути фінансово самоокупною. Але кожна установа працює над пошуком альтернативних джерел фінансування. “Арсенал” – одна з найбільш успішних інституцій у цьому контексті. Хоча це не означає, що ми можемо залучити багато коштів – їх важко знайти в нашій країні. Ми активно працюємо над залученням великих фінансових партнерів. 

KV: Тоді на які країни може рівнятись Україна задля створення стабільного рівня реалізації проектів?

Олеся Островська-Люта: Дуже показовою для нас є скандинавська модель. Це держава загального добробуту. Ізраїль також активно розвивається у цьому напрямку, інвестуючи в інтелект. Американське суспільство може бути в певних аспектах корисним завдяки високому рівню індивідуалізму. Для нас вирішення подібних проблем – питання часу та кропіткої роботи. 

KV: Робота в “Арсеналі” – це втілення найсміливіших творчих ідей чи все ж таки певні обмеження?

Олеся Островська-Люта: Оскільки Мистецький Арсенал – це державна інституція, регулювання в нас дуже серйозне. Ми маємо жорсткі норми використання державних коштів. Наприклад, ми почали створювати велику дитячу зону в освітньому просторі “Арсеналу” ще влітку. Грошей достатньо, проте тендерна процедура надзвичайно довга. На повну реалізацію проекту може піти не один місяць. Подібні обмеження роблять українські інституції менш мобільними.


KV: Поділіться, як ви організовуєте роботу такого великого колективу, хто вам допомагає?

Олеся Островська-Люта: Дисципліна і ще раз дисципліна. Регулювання роботи колективу займає багато часу. Фундаментальною вимогою для цієї роботи є також дотримання всіх законів стосовно планування та реалізації роботи. Через десятиліття корупції, цю систему не можна зробити більш ліберальною. Тому й маємо такий результат.

KV:  Що чекає на відвідувачів “Арсеналу” найближчим часом? Які проекти готуються незабаром?

Олеся Островська-Люта: Наразі ми маємо виставковий план до середини 2021 року. Наприкінці лютого ми влаштовуємо великий дитячий фестиваль “NEOсвітній Арсенал”, присвячений взаємодії мистецтва і науки. Наступного року ми проводимо 10-й ювілейний Книжковий Арсенал. І вже зараз ми дуже активно над ним працюємо. Нашим запрошеним письменником-куратором буде Сергій Жадан. Фокус-тему ми поки не будемо розголошувати (Посміхається). Трохи згодом нас чекає ретроспектива Андрія Сагайдаковського – сучасного художника зі Львова, який має надзвичайно важливе значення для українського мистецтва. “Арсенал” пропонує огляд творчості художника за великий проміжок часу. Завершити наступний 2020 рік плануємо масштабною виставкою українського футуризму.

Фото: Евгеній Лоюк

КиевVласть

Спілкувалася Наталія Грінченко

Теги: новости киева, стиль, мистецький арсенал, мистецтво, інтерв’ю, олеся островська-люта

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій