середа, 15 січня 2025 г.

Мистецтво як спосіб пізнати себе

Мистецтво як спосіб пізнати себе

Під час фестивалю "Пирогово-Патріа-Фест",  який проходив у однойменному музеї під відкритим небом, яка потрапила на  майстер-клас з "Арт-терапії" у творчій майстерні"Разом творимо красу і милуємося нею". Його проводила практикуючий психолог і психотерапевт Людмила Олішевська, яка  займається арт-терапією вже понад 10 років.

Матеріал створено в рамках Проекту “Юн-Пресс-KV

"Метод  арт-терапії грунтується на тому припущенні, що внутрішнє "Я" починає відбиватися у візуальних формах, як тільки людина починає спонтанно малювати, писати фарбами", - розповідає пані Людмила, - "Сам творчий процес емоційну напругу. Негативнівідчуття, страх і гнів, переживаються в безпечнійформі. В арт терапії існує дуже багато різних методів роботи, наприклад, зпластиліном, папером, піском. Вони дозволяють дитині та дорослій людині проявити себе в творчості.Цього разу я застосовувала методику, яку нам подарували австрійські й  німецькі вчителі -робота з кольоровим папером. Тематика була абсолютно довільною, але в основному діти робили свої варіації. Це було щось нове та цікаве. Вони вислухали інструкції, але внесли свої ідеї. Ця методика дала їм свободу самовираження. Порівнюючи з іншим фестивалем, де я працювала з дорослими, вийшла просто терапевтична робота, тому що "Патріафест" був на великому відкритому просторі. Ці умови не могли спрямовувати на якусь більш глибоку роботу. Саме з дітьми у нас була розвивально-самовиражаюча робота".

Діти можуть більше відкритися арт-терапевтові, бо у нихмайже немає ніяких заборон і секретів. Працюючи з папером, роблячи аплікацію, дитина водночас відпочиває і грається. А дорослі люди навпаки ставлять захист, бо, граючись, вони можуть загратись і дізнатися про себе щось таке, чого вони ще не знають. До цього потрібно бути готовим.Малюнок в арт-терапії - спосіб пізнання і особливий вигляд комунікації, повідомлення про себе того, на що не зважився б словом, тому спілкування з дітьми відбувається в безпечній для них обстановці.  

Наші маленькі художники самостійно придумали концепт картини,  яку назвали "Рідний дім", і власноруч втілили його в життя. "Хтось приходив і працював над картиною від початку і до кінця. Дівчинка, яка була весь час, забралакартину з собою.  Кілька разів  підходили дорослі люди. Вони вносили  в роботу над картиною якийсь елемент і в цілому їм було достатньо", додає Людмила Олішевська.

Ми лікуємося мистецтвом кожного  дня навіть не підозрюючи про це. Коли в житті трапляється біда і хочеться відволіктись, забутись на час людина може поринути у мистецтво. Таким чином ― відкрити в собі  приховані таланти.

Леся Василівна Животенко, психолог, керівник гуртка  Київського Палацу дітей та юнацтва розповідає:

"Все, що ми робимо, приносить в наше життя якісь емоції. Арт-терапія у свою чергу дозволяє переживати їх. Коли ми рвемо папір, то відчуваємо одне, а коли стискаємо його- інше. Так само коли ми малюємо фарбами- це м'яко і зовсім по-іншому, тобто емоція інша. Отже, будь-який метод арт терапії розроблений перш за все для прояву емоцій".

Одним з найприємніших методів арт-терапії є робота з піском. Завдяки йому можна спорудити власний маленький світ з будинками, фігурками, річками, горами.  

Для роботи з цим методом арт-терапії знадобиться пісочниця синього кольору зсередини, що є символом води і повітря, а також фігурки. Вода в пісочній терапії ― символ емоцій. Якщо людина не бере воду, вона малоемоційна. Колиж вона  використає воду, то дозволить собі стати вільною. А фігурки –це персонажі в житті. Вони оточують нас кожного для і вже стали частиною нас.

Леся Животенко розповідає: "Пісочна терапія цікава тим, що можна швидко вирішити будь-яке питання, навіть не думаючи, що ти його виішуєш, просто граючись в пісочниці . Людина літить маленький пісочний світ, потім дає йому назву. І вже звідти називає персонажів і розігрує цілу виставу. Тобто розповідає про фігурки зсередини, про їх думки та почуття".

Кожній людині потрібна своя кількість сеансів, щоб відповісти на всі питання та змінити себе. Комусь потрібно десять, а комусь одне. Арт терапію також  можна використовувати і вдома, але розуміти, що після нього потрібно прибирати, тому для роботи потрібно виділити спеціальне місце.

Матеріал створено в рамках Проекту “Юн-Пресс-KV

фото автора

Людмила Кухаренко

Теги: новости киева, юн-пресс, традиции, арт-терапия, практики

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.