п'ятниця, 22 листопада 2024 г.

Мандруємо столицею: Шевченківський район – центр Європи

Мандруємо столицею: Шевченківський район – центр Європи

Оновлений проєкт “Журналістське розслідування/дослідження  “Київ крізь призму журналістики” мандрує Шевченківським районом  столиці.

Київ – одне з найбільших міст світу – залишається вічно молодим. Він завжди в русі й розвитку, завжди дивиться в майбутнє! А допомагаємо йому в цьому ми – юні журналісти, юні кияни!

Материал подготовлен в рамках Проекта "Юн-Пресс-KV"

Про Київ можна писати все, можна досліджувати всі аспекти  культурного і соціального життя нашої столиці. Тема, якою ти цікавишся, яка тебе хвилює, і яка для тебе важлива – вже є дослідженням або ж розслідуванням.

Всі люблять своє місто, але кожен бачить його по-різному. Комусь цікава його історія, комусь культура, а хтось вивчає саме життя  в ньому.  “Київ крізь призму журналістики” дає змогу побачити чим цікавиться сучасна молодь, та що хвилює молодих журналістів. Ми побачили щось нове для себе, хоч здається, що знаємо Київ, та для нас відкрилося стільки нового, незнайомого і невивченого.

Розпочали цьогорічний  конкурс “Києвознавець” зі знайомства з найбільшим районом столиці – “Шевченківським”. Молодь столиці має  можливість взяти участь у серії квестів, розроблених і проведених викладачем ІТА “ЮН-ПРЕС” КПДЮ Наталією Плохотнюк  разом із ДМГО “Оріяна” за сприяння  відділу молоді та  спорту Шевченківської РДА.  

Під час перших етапів квестів “Місто” і “Шевченківський район – центр Європи”, які проходили центром столиці, учасники  мали нагоду проявити творчість, перевірити свою ерудованість, кмітливість, знання історії та сучасності  Києва.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Стартував квест із так званого “нульового кілометру”. Ви знаєте – де це? Ось, наприклад, знайдіть відстань до столиці Замбії (Африка) Лусаки. Вам нічого не видається дивним? Нам видалося. А коли почали перевіряти кілометраж до різних населених пунктів, позначених біля цього  “нульового кілометру”, виявилося, що практично жодна цифра не відповідає дійсності.

Далі наші мандрівники спілкувалися з Закоханими Ліхтарями й Балериною, шукали котів поблизу Золотих Воріт, й таємні знаки позаду Ярослава Мудрого; намагалися знайти унікальні скульптури Костянтина Скритуцького, познайомитися з їжачком, літаючою коровою і родиною білих ворон.  А ще – розшукати унікальний пам’ятник Шопену – “рояль в кущах” і Фонтани Термена. До речі, ви знаєте чиї страшнючі пики лякають перехожих на цих витворах ливарного мистецтва?

О, є ідея!  Читачі видання “КиевВласть” можуть теж спробувати взяти участь у наших квестах.

В ході гри ви отримаєте завдання, виконання яких буде пов'язано з відвідуванням музеїв, бібліотек, пам'ятних історичних місць Києва, його пам'яток. Знайшовши об’єкт, сфотографуйтеся на його фоні (подумайте, як це зробити тим, хто працює онлайн). Фото скидаєте в телеграм (Наталя Плохотнюк, 0936727832) або на пошту [email protected].

Після цього виконуєте завдання або відповідаєте на запитання. Всі завдання пов'язані з історією Шевченківського району.  Оцінювання:  кожне фото біля об’єкту – 2 бали, кожне виконане завдання, запитання – 1 бал. Відповіді приймаються рівно тиждень після цієї публікації. Переможців чекатимуть  нагороди.

Отже, спробуємо?

Завдання № 1 “Місто”

1. Стартуємо з нульового кілометру. 

- Знайдіть відстань до столиці Замбії (Африка) Лусаки. Вам нічого не видається дивним? Перевірте її з інших джерел.

- Що стояло на колонні замість глобусу до реконструкції 2001 року?

2. Біля головної будівлі прикордонників є два незвичайних пам’ятника. У одного  з них безголові шукачі скарбів постійно видирають з лапок вузлик з пожитками.

- Що написано на табличці? Що це значить?

3. Через дорогу – найнезвичніший пам’ятник захисникам кордонів

- Знайдіть у ньому незвичності, дивності, так звані “fuck-up’и”

4. В одному з будинків на перехресті вулиць Стрітенської і Стрілецької донедавна жила відома балерина. Згодом тут з’явилась її майже копія.

- Із якого матеріалу зроблено пачку балерини?

5. Кияни, жартуючи, називають його “мужик з тортом”. Він надійно оселився біля Золотих воріт.

- Знайдіть на підніжжі “родзинку”, яка виконує бажання.

6. Якщо вже ви тут, то шукайте учасників проекту “100 котів Києва”.

Скільки виделок пішло на білого кота?

- Загадайте бажання біля Кота Пантелеймона. Що треба потерти? Розкажіть його історію.

7. Ці височенькі й дуже стрункі скульптури схилили один до одного голови і про щось шепочуться. Напевно, про те, що призначене тут побачення не дозволить світлим почуттям закоханої пари згаснути з плином часу.

- Що за дивний арт-об’єкт розмістився поруч? Правда, дивна рослина? І хотілося б, та не всидиш. Скільки ж там плодів-посадочних місць?

8. Як, кажуть, добре, що корови не літають. Втім, це залежить від того, куди піти у Києві. Над українською столицею – дуже навіть літають. І приземляються на дерево прямо посеред вулиці Олеся Гончара.

9. Якщо десь і погано живеться ні на кого не схожим білим воронам, то тільки не в Києві. Все на тій же вулиці Олеся Гончара одне з наполовину спиляних дерев прихистив ціле скульптурне сімейство цих рідкісних птахів.

- Знайдіть у Києві скульптури авторства  Костянтина Скритуцького. Або хоча б перелічіть їх.

10. Ця ефектна скульптура  є своєрідним пам'ятником видатному польському композитору.  Саме до ювілею маестро на київському тротуарі вулиці Богдана Хмельницького (де, однак, відсутні кущі) і з'явився білий рояль з червоними квітами всередині.

- На чию честь встановлено цей “рояль в кущах”? Що символізують квіти?

Назвіть унікальну родзинку цього музичного інструменту.

11. На  початку 70-х років минулого століття  на Михайлівській площі було встановлено кілька копій археологічних пам’ятників України.  Цей є збільшеною копією ємності-водолія з археологічного музею в Переяславі-Хмельницькому.

- Як за допомогою цього пам’ятника активізувати здійснення бажань (за легендою)?

12. Прогуляйтеся вулицею  Гончара.  Знайдіть персонажів радянського  мультфільму “Жив-був пес”  (зі сторони вулиці Стрітенської). Побувайте в Сквері Київських інтелігентів і виходьте через внутрішній двір на вулицю Стрілецьку, де на будинку № 6 побачите  творіння київського художника Володимира Манжоса.

- Хто живе в Сквері Київських інтелігентів?

- Порахуйте мурали на вулиці  Гончара.

- Як називається мурал Володимира Манжоса?

13. У Києві є 7 таких фонтанів, один з яких – біля Золотих воріт.

Якщо уважно придивитися, то можна побачити, що вода ллється з людських ротів. Кажуть, що таким чином робітники ливарного  заводу, вирішили помститися  своєму головному майстру, який був дуже злим, а замість слів використовував лише  ненормативну лексику.

- Де було виготовлено цей фонтан?

- Де знаходяться інші фонтани?

- Які цифри вибито на фонтані?

14. Саме у дворі цього будинку на Ярославовім валу  молодий авіатор конструював і випробовував свої перші винаходи.

- Що цікавого є в арці будинку?

15. Це колишня лікарня доктора медицини Петра Качковського на Гончара 33, де на початку ХХ століття лікували vip-киян, а в 1911 році намагалися врятувати життя прем'єра Російської імперії Петра Столипіна.

- Що написано на фасаді клініки? Чому?

- Яка ліпнина прикрашає будинок?

- Що зараз знаходиться в цій будівлі?

16. Будинок № 60 по вулиці Гончара, який ще має назву  “Замок лікаря”, називають щасливим будинком.

Чому? Яке щасливе число його супроводжує?

- Кому належав цей будинок?

17. На фасаді будівлі на вул. Богдана Хмельницького встановлено рекордну кількість в Україні меморіальних дошок на честь письменників і поетів, які мешкали  тут.

- Порахуйте меморіальні дошки на будинку.

- Як називається цей будинок?

18. Раніше тут було озеро, яке в ХІХ – початку ХХ ст. використовували як каток. Але вже в 1913 тут побудували перший спеціалізований циклодром – найстаріший в Європі. У 2000-х його зруйнували. Але згодом, під тиском громадськості, відновили.

- Що це за споруда?

- Яка мініскульптура знаходиться поруч з ним?

19. Спускайтеся на  вулицю Івана Франка. І зверніть  увагу на маленьку особливість, яку рідко хто помічає. Це перила по лівій стороні вулиці.

- У чому їх унікальність? Що там написано?

20. Ці два будинки на вул.  Ярославів Вал належали одному власнику – магнату Л. Родзянко, з яким пов’язана загадкова легенда. Кажуть, що чоловік отримав вічне життя і багатство, в обмін на те, що зобразив на століття київську відьму на фасаді будинку. Варто сказати, що підприємець перед Першою світовою війною переїхав до США, де вигідно вклав гроші, а дата його смерті досі невідома.

- Що зараз у цій будівлі, зокрема, у квартирі мільйонера?

Завдання № 2 “Шевченківський район – центр Європи”:  Храми мистецтва і науки

1. Музей презентує найзначніші колекції мистецтва Європи, Азії та Давнього світу в Україні. “Серцем” музею є художнє зібрання Богдана та Варвари Ханенків – видатних українських колекціонерів та благодійників кінця 19 – початку 20 століття. Однією з двох основних будівель музею є особняк родини Ханенків, унікальна пам’ятка історії та архітектури. Зведений наприкінці 19 століття цей дім-палац зберігає неповторну ауру історії.

- У якому стилі оформлено  фасад та інтер’єри музею?

- Що розміщено над входом у музей?

 - Зверніть увагу  на мозаїки в дворі музею Ханенків. Що там зображено?

2. Найбільший храм науки України червоного кольору.

- Які меморіальні дошки розміщені на його фасаді?

- До чого тут Тарас Шевченко?

- Який перший факультет було відкрито в цьому закладі?

- Що тримає в руках Тарас Шевченко у парку навпроти університету? На чийому постаменті він стоїть?

- Знайдіть міні-скульптурку “Київські шахи” в парку ім. Т.  Шевченко

3. Будівля Педагогічного музею була збудована  в 1901 році молодим архітектором Павлом Альошиним. В нагороду за вдалий  проект Альошин отримав власне  дворянство, задяки чому  він зміг одружитися з коханою дівчиною, батьки якої,  знатні дворяни, були проти шлюбу з  безрідним женихом.

- Що було в цій будівлі в радянські часи? Що тут зараз?

- Яка меморіальна дошка є на фасаді?

- Хто зображений на тлі споруди Київського міського будинку учителя на  монеті України номіналом 200.000 карбованців 1996 р?

4. Найбільша і найстаріша  дитяча бібліотека України в глибинці мікрорайону Нивки.

- Яка скульптура біля бібліотеки?

- Найцікавіша зала, “темна кімната” в бібліотеці (такого нема в жодній бібліотеці). Для чого вона?

5. Сім бронзових алегоричних фігур, що прикрашають будинок на Львівській площі, оповитий  міфами і легендами.

- Що символізують ці скульптури?

- Кому встановлено пам’ятник у сквері поруч і чому саме тут?

6. У 1870 році садибу на вулиці Прорізна, 17 придбав “під спорудження мурованого будинку” Микола Григорович-Барський. Через 3 роки проект будинку на два поверхи склав архітектор П. Федоров. У 1902-ому додали третій поверх. У 1912-1913 роках за проектом цивільного інженера О. Гілевича здійснили нову реконструкцію, добудувавши четвертий, а фасад декорували в стилі модерн. У приміщенні певний час працював польський театр. Згодом тут розміщувався, так званий, “Будинок Червоної армії та фльоти”. До 1985 року тут працював кінотеатр “Комсомолець України”.

- Що тут зараз?

- Яким боком сюди Лесь Курбас?

7. За період 1862-1882 років було побудовано  цей собор, в якому поряд з релігійними сюжетами велике місце займали історичні композиції “Хрещення Киян” та “Хрещення Володимира”. Розписував його  і відомий художник  Віктор Васнєцов.

- Чиї скульптури на центральних дверях собору?

- Центральне полотно собору? Хто був прототипом Божої матері?

- Які ще  храми в Києві розписував Васнєцов?

8. На фасаді цієї величної будівлі – скульптура Миколи Лисенка. Саме тут у 1911-му було смертельно поранено Петра Столипіна.

- Які декоративні елементи прикрашають будівлю?

- Яка перша вистава була тут?

9. Будівля з куполом, де є тварини, клоуни тощо… Але не Верховна Рада.

  – Де і ким  було збудовано перший стаціонарний цирк в Києві 1875 році за проєктом архітектора Володимира Ніколаєва?

10. На перехресті сучасних вулиць Богдана Хмельницького і Пушкінської на кошти підприємця Огюста Бергоньє було збудовано приміщення цирку. 

- Що зараз у цій будівлі?

- Знайдіть театральну лавку. На чию честь її встановлено?

Наступні завдання будуть за проєктом “Шукай”

Долучайтеся!

Материал подготовлен в рамках Проекта "Юн-Пресс-KV"

КиевVласть

Наталя Плохотнюк

Теги: киев, юн-пресс, история, квест, интересные арт-объекты

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій