неділя, 29 грудня 2024 г.

“Гази ІІ Герай Хан: музична спадщина України” прозвучить в “Українському Домі”

“Гази ІІ Герай Хан: музична спадщина України” прозвучить в “Українському Домі”

21 грудня о 19:00 у національному центрі “Українській Дім” (м. Київ, вул. Хрещатик, 2) відбудеться унікальний концерт – “Гази ІІ Герай Хан: музична спадщина України”, в рамках якого буде презентована кримськотатарська музика 16 століття. Твори Гази ІІ Герая, які відображають душу кримськотатарського народу, прозвучать у виконанні камерного складу симфонічного оркестру “Київ-Класик” під орудою Германа Макаренка. Соліст – Антон Кушнір (флейта). 

Про це KВ повідомили організатори.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Презентація творів Гази ІІ Герай хана, як повідомляється, стала можливою завдяки продовженню плідної співпраці двох артистів ЮНЕСКО в ім'я миру: автора проекту Германа Макаренка (Україна) та Кудсі Ергюнер (Туреччина), завдяки зусиллям якого було знайдено і надано нотний матеріал з приватної колекції Ульві Ергюнера.

Після тривалої роботи нотний матеріал було оцифровано і підготовлено до оркестрового виконання. Далі йшов тривалий і дуже напружений процес репетиційної роботи, адже кримськотатарська музика, тим більше – такої давнини, не є легкою для виконання. Проте, таки вдалося повернути до життя унікальні твори 16 століття Гази ІІ Герая хана, які не виконувались впродовж багатьох віків.

“Культурна спадщина постає важливим чинником самоідентифікації народу. Нематеріальна культурна спадщина, зокрема, музичне мистецтво – душа народу, яка лунає крізь століття і тисячоліття. Сьогодні ми представляємо сучасному глядачу 21 століття творчість Гази ІІ Герай хана 16 століття. В своїх творах композитор доніс до нас з глибин сивої давнини та яскраво відобразив душу багатостраждального кримськотатарського народу – неповторну, різнобарвну, чарівну” – зауважив автор проекту Артист ЮНЕСКО в ім’я миру, Народний артист України, керівник симфонічного оркестру “Київ-Класик”, керівник першої у світі музичної кафедри ЮНЕСКО “Музика, освіта, наука – заради миру” Герман Макаренко.

За даними організаторов серед запрошених гостей заходу: Рустем Умєров (Мініст оборони України), Еміне Джапарова (перша заступниця міністра закордонних справ України, голова Національної комісії у справах ЮНЕСКО), Ростислав Карандєєв (в.о. Міністра культури та інформаційної політики України), Рефат Чубаров (Голова Меджлісу кримськотатарського народу з 2013 донині), Деніз Браун (координаторка системи ООН в Україні), Фабіан Мюльталер (директор Goethe-Institut в Україні), Джамала (Народна артистка України, переможниця музичного конкурсу “Євробачення-2016”) та ін.

Також повідомляється, що 8 листопада 2023 року у самому центрі Європи – місті Париж – камерний склад оркестру “Київ-Класик” під орудою Германа Макаренка презентував кримськотатарську музичну спадщину. У храмі Сен-Сюльпіс прозвучали унікальні твори Гази ІІ Герая, які лунали у ханських палацах понад 500 років тому. Невідомі твори, аранжування яких здійснив Артем Рощенко, разом з оркестром блискуче виконав соліст-флейтист Антон Кушнір. Цей концерт відкрив безпрецедентний міжнародний масштабний проєкт “Енциклопедія музичної спадщини людства”, ініційований Артистом ЮНЕСКО в ім’я миру Германом Макаренком.

Фінансування проекту здійснюється зі Стабілізаційного фонду культури та освіти 2023 Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut в Україні. 

Нагадаємо, Гази ІІ Герай Буря (1551-1607) – кримський хан з династії Гераїв, син Девлета І Герая. Гази ІІ Герай Хан – одна з найяскравіших постатей у династії Ґераїв. Він був прекрасним каліграфом, уславленим поетом (відомим під псевдонімом Газайї), майстром гри на саазі. Поетичні і музичні твори Газайї вважаються етапною віхою в історії кримськотатарського мистецтва. Основні літературні твори: “Троянда і Соловей”, “Кава і вино”, “Долаб”, безліч віршованих мініатюр. 

Гази ІІ Ґерай вважається класиком середньовічної тюркської літератури та музики. В характері Кримського хана злились воєдино риси: солдата, блискучого адміністратора, істинного лицаря духа, поета, музиканта і одного із найдосвідченіших людей Криму. 

Гази II мав величезний авторитет у Стамбулі, оскільки не раз рятував османські війська, особливо в угорських походах. Під час свого правління він захищав науковців, художників, музикантів та суфіїв. Він був особливо близький до послідовників братства Мевлеві (дервіші, що кружляють) і писав музику для їх церемоній. Його твори звучали як у центрах дервішів, так і при дворах султанів і ханів.

Фото: надано організаторами

КиївВлада

Георгій Палуєв

Теги: новини києва, концерт, симфонічний оркестр, Гази ІІ Герай Хан, музична спадщина України, Українській Дім, Київ-Класик, Герман Макаренко, Антон Кушнір

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.