четвер, 25 квітня 2024 г.

Австрійський архікнязь оселився в лук’янівському сквері

Австрійський архікнязь оселився в лук’янівському сквері

В столиці увічнили пам'ять полковника Легіону Українських Січових Стрільців та армії УНР Василя Вишиваного (австрійського архікнязя Вільгельма фон Габсбурга).

У сквері неподалік від станції метро “Лук'янівська”  відбулося урочисте відкриття пам'ятника Василю Вишиваному – роботи  скульпторів Михайла Горлового  та Олександра Фурмана (творча майстерня “Архітектон”).

Материал подготовлен в рамках Проекта "Юн-Пресс-KV" 

10 лютого, в день народження Василя Вишиваного, було презентовано проєкт майбутнього пам'ятника й вікарним єпископом Вишгородським Володимиром Черпаком із собором духівництва було  освячено місце для його встановлення.

Захід урочисто розпочала мелодія трембіти, а честь відкрити монумент була надана начальнику Навчального центру імені Василя Вишиваного Національної гвардії України полковнику Михайлу Кулику та його заступнику по роботі з особовим складом, полковнику Юрію Десняку. 

Встановлення монументу відбулося на честь  15-ї річниці заснування Всесвітнього Дня вишиванки та 126-ої річниці від дня народження Василя Вишиваного, за ініціативи громадських організацій Народний музей України, Музичний батальйон, Всесвітній день вишиванки” та історичного клубу Холодний Яр.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Пам’ятник Вишиваному не випадково встановлений неподалік від метро “Лук’янівська”, адже останні дні свого життя він провів у Лук’янівській в’язниці, куди його у 1948 році перевезли співробітники НКВД після викрадення з Відня. У цій ж в’язниці його закатували, а тіло таємно поховали біля огорожі Лук’янівського цвинтаря.

“За час командування сотнею у складі 13-го полку уланів, Василь Вишиваний зробив її повністю українською, виключивши з неї військових інших національностей. Саме тоді йому подарував вишиту сорочку один з його солдатів-українців. Скульптор Михайло Горловий, який працював над створенням пам’ятника і особисто був присутнім на його відкритті, відзначає, що сорочка, в яку одягнений Василь Вишиваний, зроблена за найвідомішими фотографіями Габсбурґа-Вишиваного, що оприлюднені в його збірці україномовних поезій “Минають дні”, – розповіли в Національній Гвардії України.

“Василь Вишиваний – це людина дивовижної долі. Фактично, австрієць за походженням, член Австро-Угорської монархії, який не мав жодних шансів стати українцем, але він став тим, кого називаємо “політичним українцем”, “українцем за переконанням” ...Він мав прекрасний дипломатичний талант і зв'язки з усіма європейськими урядами міжвоєнного періоду, з усіма монаршими родинами. На кожній зустрічі Василь Вишиваний говорив тільки про одне – про незалежну, суверенну та самостійну Україну”, – наголосив ведучий заходу, член правління “Героїки” Андрій Ковальов.

Співзасновник громадської спілки “Музичний Батальйон” Олександр Юрков зазначив, що Вишиваний для багатьох сучасних українців – невідома історична постать: “Вишиваний – це ціла епоха. Його життя – історія боротьби українців. Відкрити для сучасників цю історію ­– це продовжити боротьбу, за яку Вишиваний віддав життя. Завдяки пам’ятнику ми поширимо інформацію про цю надзвичайну особистість як в Україні, так і в Австрії, Росії, Європі”, – заявив Юрков.

Для довідки: Василь Вишиваний – це прізвисько ерцгерцога Вільгельма Габсбурга – правнучатого племінника імператора Австро-Угорщини Франца Йосифа І. За однією із версій, прізвисько Вишиваний Вільгельм Габсбург отримав через те, що часто носив українську вишиванку, подаровану одним із військових українізованого 13 полку Австро-Угорської армії.

Вишиваний славився військовими та дипломатичними здібностями, підтримував Україну на політичному рівні. Завдяки його протекції міністром охорони здоров'я Австро-угорського парламенту вдалося призначити українця Івана Горбачевського.

У квітні 1918 року Вільгельм Габсбург очолив військову групу австрійської армії, у складі якої перебував легіон Українських Січових Стрільців (УСС), який він патронував.

У 1919-му Вишиваному присвоїли почесне звання “Полковника війська українського”.

 У 1947 році працівники МДБ СРСР арештували його у Відні як агента французької розвідки та учасника оунівського підпілля. Через рік Василь Вишиваний помер у лікарні Лук'янівської в'язниці.

Материал подготовлен в рамках Проекта "Юн-Пресс-KV" 

КиевVласть

Владислава Олійник, Анна Коваленко, гурток “Репортери”

Теги: новости киева, юн-пресс, лукьяновка, пямятник, василь вишиваний, Вільгельм фон Габсбург

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій