п'ятниця, 5 липня 2024 г.

У столиці досліджують залишки Богоявленського собору Києво-Братського монастиря на території “Могилянки”

У столиці досліджують залишки Богоявленського собору Києво-Братського монастиря на території “Могилянки”

У столиці досліджують залишки Богоявленського собору Києво-Братського монастиря на території Києво-Могилянської академії. Наразі там законсервували черговий віднайдений фрагмент фундаменту стародавньої церкви. Автентичність та цінність залишків споруди полягають в тому, що вона була зразком храмового будівництва ранньомодерної доби, нерозривно пов’язаним з історією Києво-Братського монастиря, Києво-Могилянської академії та Київської духовної академії. А в склепі Богоявленського собору, який шукатимуть наступного року, може перебувати поховання Петра Сагайдачного. 

Про це KВ дізналася з повідомлення комунального закладу КМДА “Центр консервації предметів археології”. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

“У листопаді 2023 р. під час археологічних розкопок був розкритий унікальний архітектурний елемент – добре збережений кут між південним муром та трансептом собору. (...) Археологічні дослідження продемонструвало гарну збереженість стін собору на висоту до 1,5 метри. (...) У розкопі були чітко простежені два періоди побудови наземних стін собору: 1-й (1690−1693) − мурування з червоної цегли, розкрите до рівня декоративного профільованого цоколя, 2-й − надбудова стін жовтою цеглою. (...) Після взяття зразків будівельного розчину та цегли з мурованої кладки собору для подальшого проведення аналізів, розкриті залишки Богоявленського собору були законсервовані”, – сказано в повідомленні.

На початку листопада 2023 р. фундаменти собору були розкриті під час археологічних розкопок, проведених на території Національного університету “Києво-Могилянська академія”. Точне місце розташування Богоявленського собору у 2021 р. з’ясували фахівці ГО “Фонд Великий Льох” під час георадарних досліджень, проведених на території НаУКМА.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

“У 2024 р. розкриття залишків Богоявленського собору планується продовжити трьома шурфами, два з яких будуть закладені для визначення розмірів собору, третій – з метою пошуку підземної споруди (склепу), в якій може перебувати поховання Петра Сагайдачного. Подальші археологічні та архітектурні студії залишків Богоявленського собору відкриють для дослідників унікальну можливість вивчення архітектурних і будівельних практик України доби гетьманування Івана Мазепи. Автентичність та цінність залишків Богоявленського собору полягають в тому, що він був зразком храмового будівництва ранньомодерної доби, нерозривно пов’язаним з історією Києво-Братського монастиря, Києво-Могилянської академії та Київської духовної академії”, – кажуть науковці.

Вони додають, що “керівником досліджень був Всеволод Івакін – канд. іст. наук, в.о. завідувача відділу археології Києва Інституту археології НАН України. У розкопках взяли участь Сергій Тараненка – канд. іст. наук, с. н. с. КЗ “Центр консервації предметів археології” КМДА, Олег Білинський – доцент, канд. іст. наук, завідувач кафедри археології НаУКМА, Юрій Лукомський – канд. арх., Олена Махота (Науково-дослідний сектор археології НЗ “Києво-Печерська лавра”) та студенти НаУКМА”.

Богоявленський собор — головний храм Київського Братського Богоявленського монастиря, збудований на місці ранішої дерев'яної церкви. Споруджений за меценатської допомоги гетьмана Івана Мазепи протягом 1690—1693 років. Знищений радянською владою СРСР у 1935 році. Не відбудовувався.

Читайте: Репліку меча гетьмана Сагайдачного освятили в столичному Софійському соборі

Фото: Facebook ЦКПА

КиївВлада

Олексій Ігнатьєв

Теги: новини києва, наукма, києво-могилянська академія, центр консервації предметів археології, києво-братський монастир, богоявленський собор

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.