У 2021 році кількість жінок в лавах Збройних сил України становила близько 30 тисяч. З початком повномасштабного вторгнення росії військовослужбовиць стає все більше. Наразі у ЗСУ служать 41 тисяча жінок, ще близько 19 тисяч – є цивільними працівницями, які працюють задля потреб армії. Безпосередньо у бойових діях бере участь близько 5 тисяч жінок.
Сьогодні Україна має потужний показник по кількості жінок у Збройних Силах навіть серед країн-членів НАТО. Кількість військовослужбовиць в арміях країн-членів НАТО коливається від 0,3% до 20%. У США, наприклад, 17%, у Великій Британії – 11%, в Польщі – 7%, в Данії – 8%, у Естонії – 10% тощо. У лавах ЗСУ – 9% жінок.
При цьому, досі доволі гостро стояло питання наявності відповідного одягу і білизни. Саме для наших військовослужбовиць.
Коли влітку, за ініціативи проєкту
#ArmWomenNow і громадської ініціативи
#FormaTwo та за участі радниці – уповноваженої Президента України з питань безбар’єрності, Міноборони розпочало працювати над зразками жіночої форми, вивчати досвід, то виявилось що доволі не багато країн, в арміях яких представлена жіноча польова форма. До речі, навіть не в усіх країнах-членах НАТО, чий стандарт застосовується для пошиву.
Та і взагалі, жіноча військова форма довго не була повсякденністю в жодній країні.
В США, до прикладу, жінкам дозволено служити в армії з 1948 року. І лише в 2011 році в американських Збройних силах розробили саме жіночу версію уніформи, яка би підходила по антропологічних параметрах.
Тож, кілька місяців Міноборони спільно з волонтерами займалося цим питанням.
І ось нарешті я можу констатувати – перші партії жіночої форми і білизни вже надійшли до декількох бригад на тестування.
Спільно з волонтерами виготовлено два варіанти костюма та спідньої білизни для військовослужбовиць, які будуть досліджені під час експериментального носіння у військових частинах. Також, під час експериментального носіння буде досліджено існуючу модель польового костюму, шляхом його розукомплектування та надання захисницям кітелю та штанів різної розмірної сітки.
Тож, відповідно до процедури, після тестування форми захисницями, після отримання від них зауважень, побажань, екземпляри будуть доопрацьовані виробником, після чого за моїм підписом будуть внесені зміни до наказу Міноборони “Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України та ліцеїстами військових ліцеїв”.
Поряд з цим триває робота з вивчення можливості застосування тканини з еластаном. Ця тканина дозволяє за рахунок своїх властивостей та з урахуванням антропометрії жіночої фігури припасувати їх відповідно до потреб військовослужбовиць.
І питання не тільки у одязі. Вже за кілька тижнів – у січні, ми плануємо розпочати роботу щодо впровадження для військовослужбовиць окремого типу черевиків з високими берцями.
Те саме стосується і бронежилетів з урахуванням антропологічних властивостей. До речі, експериментальний зразок такого бронежилету вже розроблений нашими вітчизняними виробниками: з засобами для перерозподілу навантаження тощо. Після завершення циклу випробувань згідно визначених процедур він піде у війська.
Окремо має стояти питання забезпечення формою вагітних. Тут нажаль є прогалини. І ми теж повинні над цим працювати.
Така форма вже передбачена, наприклад, для військовослужбовиць в Німеччині. Минулого року комбінезони для вагітних почали тестувати в армії США.
Знаю, що в Україні волонтери і тут не були осторонь – читав про відшиту форму для вагітних одній з військовослужбовиць.
Я певен, що поруч з відшивом звичайної жіночої польової форми, ми маємо взяти в роботу і питання пошиву форми для вагітних.
Українські жінки – сміливі й фахові. Українські жінки – це про незламність. Про силу. Про характер. Вони незалежні, як і наша Держава.
Снайперки, артилерістки, танкістки… Вони без страху боронять нашу землю і знищують ворога. Жінки в медичних силах надають допомогу нашим воїнам – жінкам і чоловікам, на передовій під ворожими обстрілами.
Тож, захист України від окупанта-терориста – справа не лише чоловіків. Жінки пліч-о-пліч з побратимами боронять нашу країну і наших людей.
А ми маємо зробити усе, аби їм було зручно і комфортно.
І ми це зробимо.
Джерело - Facebook-сторінка Олексія Резнікова.