Якою буде Київрада наступного скликання?
Група “Рейтинг” підвезла нову соціологію по столиці. Фокус – на міськраді.
Цікаве це опитування передусім тим, що місяць тому “Рейтинг” вже давав результати. Неважко порівняти, хто росте, хто просідає, а у кого – електоральний штиль.
Отже, за результатами місячної роботи можуть радіти “УДАР” (динаміка +8,8% або приріст майже у півтора рази), “Перемога Пальчевського” +2,4% (збільшення підтримки у півтора рази), а також “Сила і Честь” Ігоря Смешка (+2,5% або ті ж півтора рази).
Підріс і “Голос”. Все ж новина про висунення Притули дало їм +2,5%. І це прогнозовано укріпило шанси потрапити до Київради. Водночас не є зрозумілим розміщення бордів з головою партії Кірою Рудик в столиці, а не з Сергієм Притулою, що могло ще більше підняти рейтинг партії. Тим паче, було офіційно заявлено про обмеженість ресурсів на місцеві вибори, а отже шансів на помилки фактично немає.
Невеликий підйом у ВО “Батьківщина” (+0,7% або приріст на одну восьму). Попри міцний старт кампанії партія багато часу витратила на визначення місцевого бренд-лідера. Зовнішня кампанія спочатку з Віталієм Нестором, а потім борди і газети з Олексієм Кучеренком дезорієнтували виборця. Але це може мати швидкоплинний негативний ефект.
Просідає ЄС (-4,8% або чверть від минулого рейтингу). Тепер зрозумілі мотиви імовірного висунення Марини Порошенко на чолі списку. У ЄСівців завдання – зупинити електоральну міграцію до “УДАРу”.
До слова, від колег, близьких до ЄС, вже зустрічав критику росту рейтингу партії Кличка. Водночас не варто забувати, що місяць тому “УДАР” був ще на стадії заморозки, а на початку вересня вже був проведений з’їзд, відкрито найбільший флагшток і запущено зовнішню кампанію. Також сюди накладається і збільшення задоволенністю роботою Кличка на 6% з липня.
Дивна ситуація з ОПЗЖ. Висунення поміркованого Олександра Попова все рівно не утримало їхніх прихильників (динаміка -1,2%). Не вистачає активності. Також зниження може бути спричинено внутрішньопартійною напруженістю між сферами впливу – медведчуківцями та газовиками.
Летить у прірву “Слуга народу” – майже двократне зменшення підтримки серед столичних виборців (-8,6%), що корелюється з темпами падіння підтримки Президента. Також слід задуматись “Партії Шарія”. Втрата чверті електорату за місяць – це серйозно. Електорат, який відколовся від останніх трьох партій, перехоплює та ж “Перемога Пальчевського”.
Якщо говорити про “Слугу…”, то їхній здебільшого молодий виборець цілком органічно переорієнтовується на “УДАР”.
Ну і на десерт - Сан Санич. Бордова кампанія нагадала про команду Омельченка “Єдність” і навіть наростила рейтинг в два рази. Але для потрапляння в Київраду цього недостатньо, тому потрібні креативні рішення.
Як і, до речі, “Свободі” з її 2,6%. Остання ніби і виступила з цікавою ініціативою щодня виконувати гімн у столичних школах. Але ця тема була поглинута відкриттям найбільшого прапора 22 серпня.
Таким чином сьогодні склад Київради наступного скликання може виглядати так: “УДАР”, “ЄС”, “Слуга народу”, “Перемога Пальчевського”, “ОПЗЖ”, “Голос”, “Батьківщина”, “Сила і Честь”.
Ліпимо коаліції?
Якщо брати сьогоднішні електоральні настрої, то у наступній Київраді цілком реальними є дві конфігурації:
1) “УДАР” + “Слуга народу” + “Перемога Пальчевського” + “Сила і Честь”
2) “УДАР” + “ЄС” + “Голос”
Що стосується Батьківщини та ОПЗЖ, то їхня роль, як на мене, може бути конструктивною опозицією.
Ігор Чаленко, Голова Центру аналізу та стратегій