Як змінити постачальника газу
На ринку діє більше 50 постачальників газу, порівняння умов легко зробити через інформаційні платформи:
- ГазПравда – gazpravda.com.ua
- Газотека – gasoteka.ua-energy.org
Зміну постачальника газу може зробити як власник приватного будинку, так і власник квартири.
Кожен із постачальників пропонує різні варіанти підключення. Зазвичай, документи можна подати онлайн через сайт постачальника або завітати до оффлайн офісів постачальника чи його партнерів.
Для переходу необхідно знати ЕІС-код – “персональний газовий номер” об'єкту газопостачання, що містить 16 символів, латинські літери та цифри. ЕІС-код можна перевірити в особистому кабінеті поточного постачальника газу, зателефонувавши на гарячу лінію поточної газорозподільної або газопостачальної компанії, в рахунку за розподіл або постачання газу.
- Індивідуальний податковий номер,
- Документ, що засвідчує право власності на об’єкт газопостачання.
Постачальники можуть визначати перелік додаткових документів, що необхідні для підключення.
2. Очікуйте підтвердження підключення від обраного постачальника газу.
Процедура підключення може тривати до 21 дня. Протягом цього часу постачальник здійснює перевірку наданих документів та подає запит на зміну постачальника на платформу Оператора газотранспортної системи України. Під час зміни постачальника газ не відключається, а також не потрібно прокладати нову газову трубу.
Обраний постачальник газу може запитувати додаткові документи в процесі підключення, а після завершення процедури має надіслати підтвердження про перехід.
У випадку зміни постачальника газу у середині місяця, обсяг спожитого газу буде розділено між 2 постачальниками. На наступний місяць після зміни постачальника кожен клієнт отримає 2 рахунки за спожитий газ – від попереднього постачальника за ті дні місяця, коли він постачав газ та від нового постачальника за решту днів, починаючи з дати переходу. Обсяги спожитого газу будуть розподілені між постачальниками автоматично.
4. Щомісячно з 1 по 5 число передавайте показники лічильника облгазу (оператору ГРМ).
Для формування рахунків постачальники газу використовують дані, які передає облгаз (оператор ГРМ). Облгази (оператори ГРМ) забезпечують розподіл (доставку) газу. Таких компаній трохи більше 40 на всю Україну і це – природна монополія. Основна задача облгазу – технічне обслуговування труб, усунення аварій, забезпечення необхідного тиску в мережах та отримання плати за доставку (розподіл) газу.
Сума до сплати за постачання газу розраховується згідно з умовами тарифного плану, тобто на основі даних про обсяг споживання від облгазу (оператора ГРМ) та діючої ціни постачальника.
Зазвичай, постачальники доставляють рахунки за спожитий газ онлайн (електронна розсилка, особистий кабінет на сайті, тощо) або Укрпоштою на вказану при переході адресу.
Ольга Бабій, член НКРЕКП