четверг, 13 мая 2021 г.
Як захистити свої інтереси, якщо у вас незаконно відбирають квартиру

Як захистити свої інтереси, якщо у вас незаконно відбирають квартиру

Роман Титикало

Адвокат, керуючий адвокатського бюро "Титикало та партнери", Заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

Власна оселя — це надійна фортеця, яка дає можливість відчувати себе безпечно і впевненому в завтрашньому дні. Але буває, що приходять шахраї та за підробленими документами намагаються виселити із власного житла. Сьогодні існує багато квартирних шахраїв, які будь-якими методами намагаються незаконно відібрати житло у законних власників. Тому важливо знати, як убезпечити себе від неправомірних дій квартирних шахраїв та як захистити свої інтереси, якщо у вас відбирають квартиру. 

Сотні українців втрачають право на проживання у своїй квартирі чи будинку через “діяльність” квартирних шахраїв. Дуже часто самі власники, на жаль, “допомагають” аферистам заволодіти їхнім майном. Незареєстроване право власності, неналежний стан документів, невчасна приватизація квартири — все це перетворює ваше житло у легку наживу. Тож, насамперед, потрібно привести у відповідність ваші документи на житло.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Найпоширенішим випадком шахрайства є махінації із неприватизованим житлом. Для аферистів – це надлегка нажива. Якщо в квартирі зареєстровано одна чи декілька осіб зловмисники намагаються зняти із реєстрації людину, аби вона втратила право взяти участь в приватизації у майбутньому та загалом право на проживання. Відтак, проживання в неприватизованій квартирі наражає на значну небезпеку.

Загалом, є кілька правових титулів на нерухоме майно. Юридичними підставами для проживання в помешканні можуть бути, по-перше, право власності на житло, коли ви проживаєте в квартирі, що належить вам особисто. Також людина має право проживати в оселі, якщо є членом родини власника нерухомого майна. Підставою для проживання може бути право житлового найму державної квартири та право оренди жилих приміщень в будинках (квартирах) приватного житлового фонду згідно цивільного договору найму.  

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Кожна людина має право на приватизацію житла, в якому проживає. Процедура достатньо проста. Щоб приватизувати майно, необхідно звернутися із заявою до органу приватизації – місцевих районних адміністрацій. Раджу особам, котрі досі цього не зробили, приділити час і привести у відповідність документи.

Тривалий час проживання особи в житлі, незалежно від його правового режиму, є достатньою підставою для того, щоб вважати відповідне житло належним такій особі в розумінні статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а тому наступне її виселення з відповідного житла є невиправданим втручанням в приватну сферу особи, порушенням прав на повагу до житла. У частині четвертій статті 9 ЖК визначено, що ніхто не може бути виселений із займаного жилого приміщення інакше, як з підстав і в порядку, передбачених законом.

Зняття з реєстрації у відповідності до статті 7 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” зняття з реєстрації місця проживання здійснюється на підставі:

- заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;

- судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;

- свідоцтва про смерть;

- паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

- інших документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням чи підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства.

Відтак, виселення може відбутися за рішенням суду або за власним бажанням. Трапляються ситуації, на жаль, коли заява чи рішення про виселення може бути імітована, підроблена. І це значно ускладнює процес доведення своєї правоти в правовому полі. 

Якщо ж все таки вам не пощастило і ви потрапили у квартирну аферу, насамперед, вам необхідно звернутися до правоохоронних органів, щоб вони порушили кримінальну справу та вимагати накласти арешт на незаконно відібране майно. Так ви зможете упередити подальші незаконні дії з вашим житлом. Далі потрібно встановити деталі шахрайства та подати цивільний позов до суду. Важливо зібрати детальну інформацію, усі можливі документи, аби зрозуміти, в який момент шахраям вдалося зняти вас з реєстрації і незаконно претендувати на ваше помешкання. Поновлення права користування житловим приміщенням відбувається в судовому порядку. Зміст та форма позовної заяви повинна відповідати ст.ст.174-175 ЦПК України.

Наголошу, що Конституція України гарантує кожному право на житло та встановлює, що ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше, як на підставі закону за рішенням суду.

Знайте свої права і не бійтесь відстоювати свої законні інтереси!

Титикало Роман, адвокат, керуючий адвокатського бюро “Титикало та партнери”, кандидат юридичних наук, Заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

КиевVласть

Теги: право собственности, консультация юриста, квартирные аферы, квартирные аферисты, права на квартиру, защита прав на квартиру

четверг, 13 мая 2021 г.
14:44
Хроники коронавируса в Украине: обновляется
21:06
Скандально известный судья Печерского райсуда отправил под домашний арест подозреваемого в госизмене Медведчука (видео)
20:49
Главу Управляющей компании по обслуживанию жилфонда Печерского района разоблачили на системной коррупции - прокуратура (фото)
20:45
В пятницу, 14 мая, ярмарки пройдут в восьми районах Киева (адреса)
20:26
Столичные инспекторы по благоустройству внесли более 4 тысяч предписаний и составили более 300 протоколов за месяц
20:04
“Киевский метрополитен” на 52 станциях разместил дефибрилляторы в свободном доступе для пассажиров (фото)
19:58
Правоохоронці взялися за корупційні оборудки Кличка та Комарницького, - Віктор Таран
19:44
На двух столичных полигонах отходов прошли противопожарные учения (фото)
19:35
Прокуратура проводит обыски в КП “Киевавтодормост”
19:25
В Киеве отремонтируют более ста придомовых территорий и внутриквартальных проездов (адреса)
19:02
Центр обслуживания населения в ЖК “Харьковский” введен в эксплуатацию
18:55
В помещениях КП “Киевпастранс” проходят обыски
18:43
Аэропорт “Киев” планируют закрыть на 8 месяцев для строительства новой взлетно-посадочной полосы
18:33
Рада может увеличить размер минимальной пенсии уже в следующем году
18:22
В Обухівській ЦРЛ модернізували приймальне відділення
18:16
Прокуратура проводит обыски в КП “Киевский метрополитен”
Календарь событий
“Откаты” и “золотые подгузники”: правоохранители выявили ряд злоупотреблений в Департаменте соцполитики КГГА
13 мая 2021 г. 10:00
“Откаты” и “золотые подгузники”: правоохранители выявили ряд злоупотреблений в Департаменте соцполитики КГГА
СБУ и ГБР продолжают расследовать обстоятельства “бюджетных распилов”, вероятно, организованных  должностными лицами Департамента социальной политики Киевской горгосадминистрации (КГГА). Блюстители закона уверяют, что одна из экс-работниц этого департамента регулярно получала 10-процентные “откаты” с каждого контракта прямо в машине своего супруга и там же передавала денежные средства своему прямому руководителю. Кроме того, правоохранители подсчитали, что сотрудничество указанной структуры КГГА с тремя частными компаниями в 2017-2019 годах привело к потере бюджетом Киева около 6 млн гривен (по новым данным – 13,5 млрд гривен). Вероятно, что во главе этих схем стоял теперь уже экс-директор Департамента соцполитики КГГА Юрий Крикунов (на фото слева).