вторник, 3 августа 2021 г.
Як захистити свої інтереси, якщо у вас незаконно відбирають квартиру

Як захистити свої інтереси, якщо у вас незаконно відбирають квартиру

Роман Титикало

Адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

Власна оселя — це надійна фортеця, яка дає можливість відчувати себе безпечно і впевненому в завтрашньому дні. Але буває, що приходять шахраї та за підробленими документами намагаються виселити із власного житла. Сьогодні існує багато квартирних шахраїв, які будь-якими методами намагаються незаконно відібрати житло у законних власників. Тому важливо знати, як убезпечити себе від неправомірних дій квартирних шахраїв та як захистити свої інтереси, якщо у вас відбирають квартиру. 

Сотні українців втрачають право на проживання у своїй квартирі чи будинку через “діяльність” квартирних шахраїв. Дуже часто самі власники, на жаль, “допомагають” аферистам заволодіти їхнім майном. Незареєстроване право власності, неналежний стан документів, невчасна приватизація квартири — все це перетворює ваше житло у легку наживу. Тож, насамперед, потрібно привести у відповідність ваші документи на житло.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Найпоширенішим випадком шахрайства є махінації із неприватизованим житлом. Для аферистів – це надлегка нажива. Якщо в квартирі зареєстровано одна чи декілька осіб зловмисники намагаються зняти із реєстрації людину, аби вона втратила право взяти участь в приватизації у майбутньому та загалом право на проживання. Відтак, проживання в неприватизованій квартирі наражає на значну небезпеку.

Загалом, є кілька правових титулів на нерухоме майно. Юридичними підставами для проживання в помешканні можуть бути, по-перше, право власності на житло, коли ви проживаєте в квартирі, що належить вам особисто. Також людина має право проживати в оселі, якщо є членом родини власника нерухомого майна. Підставою для проживання може бути право житлового найму державної квартири та право оренди жилих приміщень в будинках (квартирах) приватного житлового фонду згідно цивільного договору найму.  

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Кожна людина має право на приватизацію житла, в якому проживає. Процедура достатньо проста. Щоб приватизувати майно, необхідно звернутися із заявою до органу приватизації – місцевих районних адміністрацій. Раджу особам, котрі досі цього не зробили, приділити час і привести у відповідність документи.

Тривалий час проживання особи в житлі, незалежно від його правового режиму, є достатньою підставою для того, щоб вважати відповідне житло належним такій особі в розумінні статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а тому наступне її виселення з відповідного житла є невиправданим втручанням в приватну сферу особи, порушенням прав на повагу до житла. У частині четвертій статті 9 ЖК визначено, що ніхто не може бути виселений із займаного жилого приміщення інакше, як з підстав і в порядку, передбачених законом.

Зняття з реєстрації у відповідності до статті 7 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” зняття з реєстрації місця проживання здійснюється на підставі:

- заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;

- судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;

- свідоцтва про смерть;

- паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;

- інших документів, які свідчать про припинення підстав на право користування житловим приміщенням чи підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства.

Відтак, виселення може відбутися за рішенням суду або за власним бажанням. Трапляються ситуації, на жаль, коли заява чи рішення про виселення може бути імітована, підроблена. І це значно ускладнює процес доведення своєї правоти в правовому полі. 

Якщо ж все таки вам не пощастило і ви потрапили у квартирну аферу, насамперед, вам необхідно звернутися до правоохоронних органів, щоб вони порушили кримінальну справу та вимагати накласти арешт на незаконно відібране майно. Так ви зможете упередити подальші незаконні дії з вашим житлом. Далі потрібно встановити деталі шахрайства та подати цивільний позов до суду. Важливо зібрати детальну інформацію, усі можливі документи, аби зрозуміти, в який момент шахраям вдалося зняти вас з реєстрації і незаконно претендувати на ваше помешкання. Поновлення права користування житловим приміщенням відбувається в судовому порядку. Зміст та форма позовної заяви повинна відповідати ст.ст.174-175 ЦПК України.

Наголошу, що Конституція України гарантує кожному право на житло та встановлює, що ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше, як на підставі закону за рішенням суду.

Знайте свої права і не бійтесь відстоювати свої законні інтереси!

Титикало Роман, адвокат, керуючий адвокатського бюро “Титикало та партнери”, кандидат юридичних наук, Заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

КиевVласть

Теги: право собственности, консультация юриста, квартирные аферы, квартирные аферисты, права на квартиру, защита прав на квартиру

понедельник, 2 августа 2021 г.
20:45
Планові відключення електроенергії в Київській області 3 серпня 2021 року (повний список населених пунктів)
20:23
За июль в Киеве было зарегистрировано четыре температурных рекорда
20:02
Віддайте нам наші квартири: інвестори ЖК “Варшавський Плюс” прийшли до Фонду державного майна України з акцією
20:01
В Киеве обезврежена преступная группа, на счету которой 150 нападений на иностранных граждан (фото, видео)
19:41
Вышгородский райсовет соберется на внеочередное заседание по передаче Вышгородской теплосети и Ивановского стадиона
19:26
Медучреждениям Киева выдали почти 25 тыс доз вакцины Moderna (адреса)
19:06
В Украинке предлагают достроить стадион на набережной
18:45
В Киеве зарегистрировали еще одну общину ПЦУ
18:26
Басейн у Славутичі зроблять безбар'єрним у рамках “Великого будівництва”
18:01
Ко Дню независимости в Украине планируют запустить ЦХОЯТ - Герман Галущенко
17:45
Индонезия просит продать землю в Киеве для обслуживания посольства
17:21
КГГА занимается политикой, а не эффективным управлением Киевом, - Владислав Трубицын
17:01
ГБР сообщило о подозрении таможенникам аэропорта “Борисполь” по факту нанесения миллионных убытков государству
16:44
Подозреваемый в избиении около столичного гей-клуба сотрудник УГО задержан (видео)
16:21
Разделение должностей мэра и главы КГГА улучшит качество управления Киевом, - Владислав Трубицын
16:03
Ход строительства ЖК “Урловский-1”
Календарь событий