середа, 11 грудня 2024 г.
Як не потрапити у квартирну аферу

Як не потрапити у квартирну аферу

Роман Титикало

Адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

Квартирні афери – досить поширена річ в наш час, на жаль. Шахраї інколи застосовують колосальних зусиль та винахідливості, аби вплутати людину в аферу. Тому варто знати, як упередити себе в складних життєвих ситуаціях, аби не потрапити в махінацію з власним житлом. Підіймаю знову цю актуальну тему.

Варто знати, як захистити себе і свої інтереси, якщо у Вас відбирають квартиру. Адже квартирні шахраї зараз не гребують жодними методами, аби нажитися на чужій біді. Вони продумують різні схеми, намагаються дати хабара чиновникам, утворюють підставні фірми, виготовляють підроблені документи, втираються в довіру людей або вдаються до силових методів переконання щодо “незговірливих” власників.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Доволі розповсюджені випадки афер - це продаж квартир з юридичними “дефектами”, наприклад продаж квартири замість власника по підробленому паспорту чи документам.

Розповімо більш детально, аферисти підроблюють паспорт або у втрачений паспорт включають свою фотографію, виготовляють підроблений комплект правовстановлюючих документів, який повністю відповідає оригіналу, але продають від імені власника.

Інший випадок - це продаж квартири з закладанням завчасно юридичних проблем – підроблена згода дружини на продаж спільної власності, зняття запису іпотеки через “чорного” реєстратора тощо.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Що ж потрібно знати, якщо ви купуєте чи продаєте житло, а головне – як не потрапити на гачок квартирних аферистів?

Загалом, є кілька правових титулів на нерухоме майно. Підстави для проживання в помешканні – на підставі права власності на квартиру, як член родини власника нерухомого майна, на праві житлового найму державної квартири (якщо мають ордери на проживання), на праві оренди. Найчастіше зловмисники намагаються зняти із реєстрації власника та усіх мешканців житла, звичайно, з допомогою махінацій і підроблених документів, а згодом і приватизувати квартиру. Виселити людину можна, виключно, за рішенням суду або ж за власною заявою.

Аби не стати потенційною жертвою шахрайської схеми, насамперед, потрібно привести у відповідність чинному законодавству документи, що стосуються права власності на житло. Таким чином, ви убезпечите себе від ймовірних ризиків. Доволі часто люди мають на руках старі свідоцтва про право власності не внесені до діючого Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що дає можливість аферисту підробити певні документи та заволодіти майном.

Крім того, проживання в квартирі і не приватизація її наражає людину на серйозну небезпеку. Сама ж процедура приватизації не складна, але вкрай важлива. Для приватизації житла необхідно, насамперед, звернутися до органу приватизації, на даний час таку функцію виконують районні державні адміністрації. До об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення в гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, які використовувалися громадянами на умовах найму. Не підлягають приватизації: квартири-музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташованих на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників;житлові приміщення в гуртожитках, що знаходяться в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Документи для приватизації житла:

- Оформлена заява на приватизацію;

- Копія документа, що посвідчує особу;

- Технічний паспорт на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку;

- Довідка про склад сім'ї та займані приміщення;

- Копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму житлового приміщення в гуртожитку);

- Документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду (довідка з попередніх місць проживання (після 1992 року) про невикористання права на приватизацію державного житлового фонду);

- Копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації;

- Заява-згода тимчасово відсутніх членів сім'ї наймача на приватизацію.

Якщо ви зіштовхнулися із такою проблемою та потрапили у квартирну аферу, важливо звернутися до правоохоронних органів і порушити кримінальне провадження. Важливо вимагати накласти арешт на майно, аби шахраї далі не могли завершити свої махінації, встановлювати деталі шахрайства (зібрати усі документи) та подати цивільний позов про витребування майна у Вашу власність.

Знайте свої права та не бійтесь їх відстоювати!

Роман Титикало, адвокат, кандидат юридичних наук

КиевVласть

Теги: недвижимость, приватизация, защита прав, советы юриста, аферы с недвижимостью, правоустанавливающие документы

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій