Як дефолт вплине на економіку Росії? В короткостроковій перспективі – ніяк. Про це вже говорив раніше.
Підписуйтесь на “КиївВладу”
Дефолт може вплинути на економіку краіни, в якої великий торговий дефіцит. І вона критично залежна від надходжень валюти саме за рахунок кредитів.
В такому випадку їй більше ніхто не захоче давати в борг і дефолт може призвести до дефіциту іноземної валюти необхідної для зовнішніх платежів. Недостатність валюти всередині краіни автоматично приведе до девальвації внутрішньі валюти. І звичайно впадуть доходи в долларовому еквіваленті у більшості населення і для них подорожчають імпортні товари та послуги. Якщо у населення і бізнесу є кредити у іноземній валюті, то девальвація спровокує массово банкрутства і неплатежі, від яких може рухнути банківська система.
Якщо ж говорити про Росію, то в неї зовсім інша ситуація. Кредити для них не є надважливим джерелом іноземної валюти. Завдяки експорт нафти та газу та санкціям які зменшили імпорт, вони мають торговий профіцит. Тому девальвація, а також всі негативні наслідки цієї девальвації, їй не загрожують.
Фактично, поки є експорт нафти і газу, то рубль продовжить укріплюватись.
Однак, все ж таки таке укріплення має свої негативні наслідки для економіки. Поясню чому. Наприклад, ціна російської нафти марки Уралс складає 90 дол. Якщо б курс був 130 рублів за доллар, то за кожен барель Росія отримувала б 11700 рублів, але при сьогоднішньому курсі вона отримує 4950 рублів. І податки сплачуються саме з суми – 4950 рублів. Тобто в першу чергу падають доходу російського бюджету і врахуйте, що внутрішні ціни ж не падають.
Другий момент, полягає в тому, що в кожного товару собівартість вимірюється в рублях, так як йому доводиться закуповувати внутрішні товари та послуги, наймати робочу силу. Бізнесу вигідний слабкий рубль, так як внутрішні витрати в рублях залишаються ті самі, ті ж СМі зарплати працівникам, а експортні доходи в рублях зростають і в нього з’являється додаткова маржа. Коли ж рубль укріплюється, то експортні доходи в рублях падають, а витрати залишаються такі ж самі. І це значить, що в нього падає маржа і поле для маневру зменшується. Наприклад, експортер з краіни зі слабкою валютою зможе зменшити ціну на свій товар за рахунок своє маржі, а російський експортер не зможе. І тут в нього дилема. Або втрачати ринки, так як нема змоги конкурувати в ціні, або ж демпінгувати і продавати товар собі в збиток.
Підсумовуючи все вище сказане, окрім санкцій та поступової відмови інших країн від російської нафти та газу, сильний рубль також буде боляче бити по російському експорту. Звичайно, проблеми будуть зростати поступово, але в довгостроковій перспективі вони серйозно ослаблять Росію.
Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм
Однак, такі процеси не відбуваються миттєво, а проблеми можуть наростати поступово. Тому не треба розраховувати, що економіка Росії скоро впаде і війна скінчиться. Не треба себе обманювати.