Влада хоче врятувати економіку не розвитком бізнесу та промисловості, а коштом звичайних українців
Для того, щоб залатати діри в бюджеті країни, а це майже 270 млрд гривень дефіциту, влада лізе в кишені українців.
З дня на день в Раді анонсували президентський законопроєкт про податкову амністію. З першого погляду, правильна ідея, яка знайшла свій успіх в окремих країнах світу.
Коли власникам активів, у вигляді грошей, нерухомості, і т.д., які накопичили їх нелегально, без сплати податків, дається можливість легалізувати своє добро. Авжеж, за певний відсоток від його вартості. Власник статків стає чистим перед державою, а бюджет — отримує додатковий дохід.
Влада чекає 10 мільярдів доларів яких вистачить, щоб перекрити згаданий мною дефіцит бюджету на наступний рік.
Але, як завжди, гарні ідеї на папері, мають свої проблеми в реалізації. Перше – це відсоток за декларацію готівки. Загальна – 5% для грошей, що розміщуються на банківському рахунку, 9% – для грошей і активів, які розміщуються за кордоном.
Та сьогодні більшість українців, які накопичують гроші на ремонт, авто, квартиру – тримають кошти в готівці. Це і заробітчани, які заробляють у валюті. І для того, аби легалізувати готівку, потрібно сплатити – 18%. Це попередні цифри, які озвучив голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. Яка кінцева відсоткова ставка – дізнаємося лише після внесення законопроєкт до Ради.
Якщо сім’я заощаджувала все життя на квартиру, працювала за кордоном, або ж в Україні, де часто платять в конвертах, вона має віддати серйозну частину своїх коштів. Це серйозний удар по бюджетах українських сімей, особливо, в час кризи.
Крім того, є низка управлінських проблем у цьому процесі. Ми вже бачимо, що відсутня адекватна підготовка, насамперед, майбутніх учасників. Влада хоче швиденько зібрати гроші, але так не буде. Потрібно витратити лише півроку на промоцію процесу, а головне – широку роз'яснювальну компанію уряду. Люди повинні знати, що, як і коли відбуватиметься.
Ба більше, сама держава не готова. Адже, не зрозуміло, на кого буде покладено організацію та контроль процесу. В Україні досі не створено відповідної структури. Поспіх – однозначно зашкодить. Досвід окремих країн, наприклад, Литви, показує, що відсутність належної підготовки впливає на ефективність амністії. Потрібно щонайменше рік для створення правильної системи.
І ключове: не можна запускати податкову амністію, коли економіка падає. Вже усім давно зрозуміло, що 2021 рік – це рік поступового виходу з коронакризи. Нашу економіку треба реанімувати якісним державним менеджментом та розвитком підприємництва. Зараз треба зменшити тиск на вітчизняний бізнес та створювати робочі місця. Треба відновлювати промисловість, а не лізти в кишеню до українців.
Ярослав Москаленко, голова Київської обласної організації партії “За Майбутнє”