Варто чи ні: про шанси легалізуватися в Україні з підробленими документами
Чим загрожує підроблення документів, як іноземцям не попастися на гачок аферистів, намагаючись врегулювати свій міграційний статус в Україні,і чому українцям не варто користуватися послугами по документуванню у посередників.
У своїй діяльності ми постійно стикаємося як з іноземцями, які настільки хочуть жити в Україні, що готові напевно навіть опинитися на лаві підсудних за підроблення документів, так і з українцями, які, боячись міфічної бюрократичної тяганини, звертаються за елементарними послугами, такими як вклеювання фотокартки при досягненні 25-ти або 45-річного віку до паспорта-книжечки, до якихось сумнівних організацій і в результаті, сплативши гроші і прочекавши набагато довше, отримують підроблений паспорт.
По-перше, що стосується надання адміністративних послуг Державної міграційної служби – ніякої бюрократичної тяганини давно немає. Все максимально швидко, зручно і комфортно для громадян. Лічені хвилини записатися до Електронної черги на прийом на бажаний час, 15 хвилин оформлення документа, зручна перевірка стану виготовлення паспорта чи посвідки. Більше ніяких копій документів, ніяких зайвих довідок.
Що стосується послуг для іноземців, у Києві і для них працює запис до Електронної черги на зручний час. Також ми постійно збільшуємо кількість наших підрозділів у Києві і області, які документують іноземців. Зараз прийом документів на оформлення посвідок на тимчасове проживання в Україні розпочали два Центри надання адміністративних послуг, щоб зменшити черги до підрозділів Міграційної служби. Поступово зростатиме кількість ЦНАП, які прийматимуть іноземців для оформлення посвідок на проживання.
Попри це, значна кількість наших співвітчизників та іноземців намагаються владнати питання, які відносяться до компетенції ДМС, за допомогою посередників і шахраїв, а відтак – регулярно мають місце випадки виявлення нашими працівниками підроблення і використання підроблених документів, печаток і штампів.
Така тенденція прослідковується у всіх сферах нашої діяльності: під час подачі документів для оформлення закордонного паспорту виявляється, що внутрішній паспорт громадянина України має ознаки підроблення; іноземці намагаються отримати посвідку на проживання, чи навіть громадянство України, передбачливо обзавівшись підробленими документами, які свідчать про родичів-українців чи українське коріння. Найчастіше доводиться мати справу з підробленими штампами про перетин державного кордону – іноземці платять чималі гроші певним організаціям в надії узаконити своє перебування у нашій країні, а в результаті обман викривається при першій же перевірці документів і особа мало того, що отримує статус неврегульованого мігранта, так ще і злочинця.
Про усі такі випадки ми сповіщаємо Національну поліцію, і далі вже наші колеги проводять досудове розслідування за ст. 358 Кримінального кодексу України “Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів”. До речі, санкція статті передбачає достатньо суворе покарання у вигляді штрафу, арешту на строк до шести місяців або обмеження волі до двох років, а за вчинення таких дій повторно чи групою осіб винним “світить” до п`яти років позбавлення волі.
Чим загрожує незаконне врегулювання свого міграційного статусу
Поступове “стирання” кордону з Європою призводить до того, що все більше іноземців та осіб без громадянства задаються ціллю в`їхати і легально перебувати на території України. Особливо привабливою наша країна є для жителів країн Африки, Азії, Близького та Середнього Сходу, які бажають тут працювати, чи використати її як сходинку на шляху до більш розвинених країн Європейського Союзу. Також значна кількість іноземних студентів після закінчення навчальних закладів вирішують залишатися в Україні.
У будь-якому разі, щоб перебувати в Україні більше 90 днів без необхідності тривалих від'їздів і без страху бути притягнутим до відповідальності, в тому числі у вигляді видворення з країни та заборони в'їзду, іноземним громадянам та особам без громадянства слід потурбуватися про оформлення посвідки на проживання.
Сьогодні в Україні проживає значна кількість іноземців. Багато із них обирають саме столицю, щоб жити, працювати та будувати свій бізнес. За минулий рік лише у Києві і області нашим Управлінням видано 24 039 посвідок на тимчасове проживання і 4115 посвідок на постійне проживання в Україні.
Часто іноземці шукають допомоги з легалізацією у юридичних організаціях і посередників. Різного роду шахраї вже пристосувалися заробляти на бажанні іноземців узаконити своє перебування в Україні якнайшвидше. Так у мережі Інтернет можна зустріти безліч обіцянок надати вам громадянство або посвідку на проживання в найкоротші терміни і навіть при відсутності у вас необхідних для цього документів. Іншими словами – беруться фальсифікувати підстави для легалізації іноземця. Чомусь не усі розуміють, що такі послуги вам пропонують шахрайські організації. І документи, які ви отримаєте від них найімовірніше будуть підроблені. Адже іноземцеві складно відрізнити підробку від справжнього паспорта чи посвідки.
Простий приклад – молодий чоловік із Узбекистану скористався послугами посередників, які розробили цілу схему його легалізації в Україні. Видали підроблену посвідку на проживання і підшукали для нього більше ніж удвічі старшу за нього наречену для укладення фіктивного шлюбу. Планувалося, що після одруження, скориставшись послугою “Шлюб за добу”, він отримає справжню посвідку на проживання в Україні. Однак схема не спрацювала. За налагодженим алгоритмом, працівники РАЦСу направили до нас запит про перевірку законності перебування іноземця на території України. Виявилось, що посвідка підроблена і видана на ім`я іншої людини. Тож замість безтурботного проживання в Україні чоловік опинився фігурантом кримінального провадження за використання підробленого документа.
Після такого інциденту шанси отримати посвідку на проживання навіть законним шляхом будуть для нього нікчемно малими. До того ж, із такою біографією йому нелегко буде отримати візу у будь-яку цивілізовану країну світу.
Якщо ви все ж вирішите скористатися послугами посередників – радимо погоджуватися тільки на законні схеми легалізації, і пам`ятати, що висока швидкість процедури має вас насторожити, адже перевірка і винесення рішення по кожній особі – це тривалий процес.
Статус біженця надається далеко не всім
Декого такі організації запевняють, що надійний спосіб законно залишитися в Україні – це звернутися за захистом і спробувати переконати Міграційну службу визнати вас біженцем. При цьому доведеться довести, що ваші права на батьківщині порушувалися через політичні або релігійні переконання. Або ж ви піддавалися дискримінації за національною ознакою.
Непоодинокі випадки, коли іноземці та особи без громадянства, звертаючись за захистом в Україні, пред`являють підроблені документи, навіть вироки суду про засудження до смертної кари. При цьому не враховують, що по кожній справі проходять ретельні перевірки і правда так чи інакше спливає на поверхню.
Протягом 2019 року до ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області звернулося 365 осіб за захистом в Україні. Позитивних рішень було 29.
Українцям також варто бути обачними із фірмами-посередниками
Щоб краще пояснити, наскільки недоцільно нашим громадянам звертатися до різного роду посередників, хочеться навести реальний випадок.
До одного з районних відділів ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області для оформлення закордонного паспорта звернувся чоловік. При перевірці його внутрішнього паспорта-книжечки виявилося, що паспорт підроблений. Підрозділ міграційної служби іншої області, печатка якого засвідчувала фотокартку, вклеєну при досягненні 25-річного віку, не підтвердив вклеювання. Та і не мав права той підрозділ з іншого кінця України вклеювати йому фотокартку, адже така послуга надається за зареєстрованим місцем проживання. Чоловік зізнався, що свого часу звертався до деякої організації, яка спеціалізується на наданні допомоги у питаннях паспортизації, адже вирішив, що матиме багато клопоту, звернувшись безпосередньо до Міграційної служби. Бідолаха заплатив 1500 грн. і через місяць йому вручили паспорт з новою фотокарткою, запевнивши, що все офіційно. На ділі ж – підроблення низької якості. Звернувшись до Міграційної служби, він би через кілька днів забрав свій готовий документ (законодавством передбачений п`ятиденний термін). До того ж, послуга ця безкоштовна. Шах і мат, як то кажуть. Тепер за використання підробленого документа чоловікові загрожує кримінальна відповідальність.
Зустрічаються і випадки, коли громадяни цілеспрямовано підроблюють паспорт-книжечку і потім намагаються обміняти його на ID-картку нібито через непридатність до подальшого використання через псування. Та слід пам`ятати, що навіть якщо не озброєним оком не видно підробки, то фахівці по одному підпису або печатці відрізнять підробку від оригіналу.
Перевірте свій документ прямо зараз
Будь-хто може з легкістю перевірити дійсність свого документа за допомогою онлайн-сервісу “Перевірка недійсних документів” на сайті ДМС України. Проста і безкоштовна перевірка може послугувати ефективною страховкою від шахраїв.
Такий сервіс дає можливість перевірити наявність паспорта громадянина України в базі даних МВС, а також у базі даних ДМС, яка здійснює облік документів, що визнані недійсними “без криміналу”: псування, втрата та інше. Крім того, перевірити можна не лише паспорти, але й інші види документів, що засвідчують особу: посвідки на проживання, посвідчення біженця тощо.
Беззаперечні переваги біометричних документів
Вкотре наголошуємо на тому, що паспорти громадян України зразка 1994 року у вигляді книжечки мають низький рівень захисту і їх легко підробити. Це ж стосується і старих паперових посвідок на проживання в Україні.
Інша справа – сучасні захищені біометричні документи, які практично неможливо підробити завдяки новітнім технологіям захисту інформації на електронному носії.
До того ж, власники біометричних документів вже наприкінці лютого цього року зможуть особисто випробувати важливу новацію – ID-картку та закордонний паспорт у смартфоні, тобто паспорт, який завжди буде при вас.
У підсумку…
Доцільним буде нагадати, що будь-які відмітки в паспортних документах можуть здійснювати виключно відповідальні посадові особи органів державної влади чи місцевого самоврядування.
Купувати фальшиві документи – величезний ризик, який себе не виправдовує. Важливо пам'ятати, що власників підроблених документів рано чи пізно чекає покарання. До того ж, “липовий” паспорт чи посвідку на проживання, отриману неофіційним шляхом, неможливо продовжити, відновити чи обміняти.
Читайте: Полиция и Миграционная служба устроили в Киеве облаву около Исламского культурного центра (фото)
Вячеслав Гузь, начальник Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області