четвер, 23 січня 2025 г.
Реформована” зарплата лікарів - мильна бульбашка

Реформована” зарплата лікарів - мильна бульбашка

Валерий Дубиль

Народный депутат Украины, фракция “Батькивщина”

В гонитві за голосами провладні кандидати в Президенти під час зустрічей з українцями розповідають: завдяки “медреформі” і впровадженню нових механізмів фінансування зарплата лікарів значно зросла. МОЗ підтримує, тільки ніяк не може визначитися з цифрою. Нещодавно Супрун в інтерв'ю заявила, що середня зарплата сімейних лікарів в Україні вже становить 15-25 тис. грн. А профільний віце-прем'єр Розенко на прес-конференції в Миргороді сказав про зростання зарплати лікарів у 4-4,5 рази.

Дивно тільки для влади буде почути, що медики такими даними вражені – вони не відчули таких подарунків, не побачили в своїх зарплатних відомостях. Навіть флешмоб у соцмережах розпочали, де викладають свої платіжки з реальним рівнем зарплати. У 2019 році він у деяких медиків складе тільки 3-5 тис. грн, і не набагато підвищився у порівнянні з минулим роком. Дехто взагалі говорить, що посадовий оклад менший за мінімальну зарплату!

Де шукати правду?

Правда в тому, що, проводячи свою “реформу під вибори”, влада для отримання “піар-ефекту” від нібито впровадження нових прогресивних механізмів фінансування дійсно підняла обсяг фінансування деяких медичних закладів, які надають первинну медичну допомогу в 2,4-2,6 рази. І в однієї-двох тисяч медиків зарплати дійсно зросли. У кількох сотень вони справді збільшились удвічі, іноді – в чотири рази. Тільки сталося це зовсім не за рахунок додаткових джерел фінансування, і не через збільшений обсяг фінансування української медицини. Просто перекинули з інших напрямків – залізли до зарплат інших медиків і до кишень пацієнтів.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Також правда в тому, що щасливчиків зі збільшеною зарплатою настільки мало, що їхній заробіток не вплинув на середню зарплату в охороні здоров’я. Якщо за даними Держстату на початок практичної реалізації “медреформи” в червні 2018 року середня зарплата медиків була 6,25 тис. грн на місяць, то на січень 2019 року (через півроку отримання фінансування “за новим механізмом”) вона практично не змінилася і склала 6,27 тис. грн.

Тобто, з урахуванням річної інфляції в 9,8%, реальна середня зарплата медиків навіть зменшилася. А переможні реляції влади про небачене зростання заробітної плати медиків стосуються такої невеликої їхньої кількості, що навіть не впливають на її середній рівень!

Правда і в тому, що обіцянки влади підняти в майбутньому зарплату й іншим медикам у 2-3 рази залишаться порожніми обіцянками. Фінансового ресурсу у держави в рамках пропонованої МОЗом виключно державної, бюджетної системи фінансування охорони здоров'я просто немає і не буде. Щоб це зрозуміти, потрібно всього лише провести нескладний розрахунок. З'ясуймо, який же фонд заробітної плати в українській охороні здоров'я і скільки потрібно коштів для його підвищення в 2-2,5 рази.

За даними Держстату, в охороні здоров'я зайнято 820 тис. працюючих. Їхня середня зарплата на січень 2019 року становила 6,27 тис. грн на місяць. Отже загальний фонд заробітної плати галузі становить 51,4 млрд грн. Щоб просто підняти заробітну плату медикам у 2,5 разу при збереженні тільки державного фінансування, потрібно додатково закласти в бюджет 77 млрд грн, тобто підняти його з 123 мінімум до 200 млрд. грн. Стільки вартуватиме одне лише підвищення заробітної плати медикам, а ще треба покривати витрати власне на лікування пацієнтів, компенсувати зростання витрат на утримання лікарень та ін.

Зрозуміло, що таких коштів у бюджеті немає і не буде. А це означає, що обіцянки підвищення заробітної плати медикам так і залишаться порожніми обіцянками.

То чи зможуть колись медики отримувати гідні зарплати? Зможуть. Коли ми впровадимо систему фінансування охорони здоров'я з декількох джерел. Державного бюджету, коштів обов'язкового медичного страхування (коли за працюючих заплатить роботодавець, за решту – держава), власних коштів пацієнтів (не більше 15% відсотків проти 60% зараз), в тому числі шляхом розвитку програм добровільного медичного страхування.

Запровадження медичного страхування вже в найближчій перспективі дозволить підвищити рівень фінансування охорони здоров'я в нашій країні до 280-300 млрд грн. Тільки так і ніяк інакше можна зупинити еміграцію медпрацівників до сусідніх країн, де зарплати вищі в рази. Це наше найголовніше завдання, бо з такою тенденцією не буде кому лікувати людей тут, в Україні.

Заробітні плати медиків тоді зростуть у 2,5-3 разу. Медпрацівники вже не їхатимуть у пошуку кращого життя за кордон, адже навіть у сусідній Польщі не вистачає великої кількості лікарів.

Сама ж медицина стане універсально доступною для кожного пацієнта, незалежно від його матеріального і соціального статусу, а також місця проживання. 

Читайте: МОЗ хоче зробити антибіотики недоступними

Валерий Дубиль, народный депутат Украины, фракция “Батькивщина”

KиевVласть

Теги: медицина, реформа, охрана здоровья, зарплата медиков

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.