середа, 15 січня 2025 г.
В Києві та області в помешкання в десятки разів частіше злочинців вриваються правоохоронні органи

В Києві та області в помешкання в десятки разів частіше злочинців вриваються правоохоронні органи

Роман Титикало

Адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

Чим відрізняється грабіж з проникненням до житла від обшуку? І в першому, і в другому випадку хтось проникає без волі власника до помешкання та забирає якісь речі, які майже не можливо потім повернути. Різниця лише одна – “грабіж” здійснюється злочинцями, а “обшук” правоохоронцями та санкціонований державою.

Багато випадків коли обшуки проводяться по надуманим підставам, майно майже не можливо повернути, і тому у нас виникла ідея перевірити, яка кількість та пропорція санкціонованих державою проникнень до помешкання та яка без санкції держави за 2018 рік.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Так от:

-        Суди Києва в 2018 році дозволили 14 989 обшуки, а грабежів з проникнення в житло в Києві сталось  79.

-        Суди Київської області в 2018 році дозволили 2 390 обшуків, а грабежів з проникнення в житло сталось в Київській області 64.

В цій статистиці слід враховувати, що багато центральних правоохоронних органів знаходяться в Києві: НАБУ, ГПУ, ДБР, СБУ, Слідче управління МВС України, Слідче управління поліції Київської області та Слідче управління поліції міста Києва. І отримані дозволи на проведення обшуків вони могли реалізовувати не лише в Києві, а по всій Україні. Але, якщо аналізувати статистику по судам Київської області, то вірогідність того, що до людини в Київській області прийдуть озброєні грабіжники в 37 разів менша, чим озброєні “правоохоронці”.

У зв’язку з цим хотів навести довідково правове регулювання даної ситуації:

Право на недоторканість житла, передбачене статтею 30 Конституції України, ст. 12 Загальної декларації прав людини, ст. 8 Конвенції про захист прав та основних свобод людини, ст. 17 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права.

Гарантією реалізації права на недоторканість житла особи є заборона проникнення до нього чи до іншого її володіння. Терміном "проникнення" охоплюється не лише недопустимість входження в нього попри волю фізичної особи інших осіб. До нього слід включати також і інші форми отримання інформації про те, що відбувається в будинку, наприклад, за допомогою прослуховуючих пристроїв.

Однак, в законодавстві встановлюється можливість проникнення до житла і попри волю особи, у випадках, коли таке проникнення здійснюється за вмотивованим рішенням суду. Найчастіше це можливо у випадках, коли працівники відповідних правоохоронних органів отримуються санкцію на огляд чи обшук житла на підставах та в порядку, що передбачений кримінально-процесуальним законодавством.

Проникнення в житло фізичної особи може бути і без вмотивованого рішення суду. Однак таких випадків є доволі не багато, і серед них законодавець зокрема визначає невідкладні випадки: а) пов'язані із рятуванням життя людей та майна; б) пов'язані із безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину.

За наявності цих випадків, ухвалу слідчого суді все рівно має бути отримано, але після обшуку.

Щодо несанкціонованого проникнення в житло, за це передбачена кримінальна відповідальність ч. 3 ст. 186 КК України: грабіж, поєднаний з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або, що завдав значної шкоди потерпілому – карається позбавленням волі на строк від чотирьох до восьми років.

Для об’єктивності слід зазначити, що в суспільстві є розповсюджене злочинне явище – крадіжка, поєднана з проникненням у житло, інше приміщення чи сховище або що завдала значної шкоди потерпілому (ч. 3 ст. 185 КК України). Таких випадків доволі багато в Києві та області – головна відмінність від грабежу, що крадіжка це таємне проникнення в житло, а грабіж відкрите.

Так ось: в Київській області в 2018 році було зареєстровано кримінальних проваджень по факту крадіжок з проникненням в житло – 5 737, а в місті Києві 11 338.

Тобто “домушніки” в Києві та області процвітають – збагатились на мільйони гривень.

Роман Титикало, адвокат, керуючий адвокатського бюро "Титикало та партнери", заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

КиевVласть

Теги: новости киева, новости киевской области, обыски, адвокат, законодательство, роман тытыкало, юрист, адвокатское бюро, тытыкало и партнеры, проникновение в жилье

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій