п'ятниця, 26 квітня 2024 г.
Три кроки до smart city або з чого почати цифровізацію свого міста

Три кроки до smart city або з чого почати цифровізацію свого міста

Юрій Назаров

Голова SmartCity.UA, Голова комітету Smart City громадської ради при Міністерстві Цифровізації України

Уявіть Київ, в якому смарт-рішення досі не реалізовано. Запис у дитячий садок – 10 кіл пекла, за проїзд в громадському транспорті та метро можна сплатити лише “через віконечко”, черги до лікарів цілодобові і запис з 5 ранку на аркушику, за паркування авто потрібно сплачувати незрозумілій людині в руки, отримати документи, довідки та інше – лише з 10:32 до 12:13 у кабінеті №5 в Ізольди Адольфівни в обмін на шоколадку та банку кави. Сюр думаєте ви? Ні. Це все було нашою реальністю ще якихось 10 років тому.

Сучасний розвиток міста важко уявити без smart city рішень. Завдяки цифровим технологіям та інструментам smart city міста підвищують ефективність функціонування своїх систем, спрощують надання муніципальних послуг та комунальних сервісів, забезпечують безпеку мешканців та екологічну безпеку середовища, розвиток міської інфраструктури. Але головне – вони забезпечують взаємодію між владою міста, його мешканцями та бізнесом.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Наприклад, Громадський бюджет Києва – одна з перших ініціатив, яку було реалізовано в рамках проекту Kyiv Smart City. Вона дозволяє киянам ініціювати проєкти, які, на їхню думку, покращать життя столиці. Проєкти, які підтримають найбільше киян під час е-голосування, реалізуються містом під контролем авторів та громадськості.

Загалом, починаючи з 2015 року завдяки ініціативі у Києві було реалізовано більше 40 проєктів з цифровізації, серед яких комплексна міська система відеоспостереження, яка налічує майже 7000 відеокамер, система диспетчеризації муніципального пасажирського та технічного транспорту, онлайн-сервіси для запису до дитячого садочку та до лікаря, е-петиції, Картка киянина, єдиний електронний кабінет мешканця, е-квиток та багато інших.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Звичайно, спостерігаючи за розвитком столиці, інші міста України теж прагнуть до цифровізації. Власні smart city проєкти сьогодні розбудовують команди фахівців у Харкові, Львові, Дніпрі, Мукачеві.

Також є ряд міст, де ще не почали, але дуже хочуть впроваджувати цифрові технології. Але є проблема – брак досвіду і нерозуміння місцевого керівництва, з чого ж починати. Спробую допомогти.

Становлення розумного міста можна розділити на три основні етапи:

  • Планування

  • Розробка та впровадження

  • Розвиток

Звичайно, будь-який проєкт розпочинається з планування. Представники місцевої влади повинні розуміти, що без чітко поставлених та сформованих цілей неможливо забезпечити розвиток розумного міста.

Перш за все, до планування слід віднести створення експертної робочої групи, яка визначає цілі та напрямки розвитку міста, етапність впровадження smart рішень та КРІ для визначення ефективності роботи.

На цьому етапі може бути сформовано три документи.

Перший – це Концепція або концептуальні засади розвитку міста. Необхідно визначити основні завдання, які мають вирішити smart-city проєкти, а також напрямки цифровізації, які є пріоритетними саме для міста.

Другим документом має стати стратегія або конкретні кроки по впровадженню Концепції.

І нарешті, третій документ – це програма цифровізації міста. Сюди мають входити такі етапи:

  • Строки дії та видатки

  • Заходи програми

  • Виконавці

  • Розробка та впровадження

  • Розвиток розумного міста

Зупинюсь на кожному етапі детальніше. Програма цифровізації міста має включати визначені строки дії та суми видатків на фінансування тих чи інших проєктів. По-друге, для розробки програми цифровізації необхідно здійснити дослідження наявних у місті чи громаді рішень та сфер, які потребують цифровізації. Зокрема, це може бути транспортна, комунальна, соціальна та інші сфери.

Далі потрібно визначити заходи програми. Тут головне пам’ятати, що вони повинні відповідати стратегічним цілям розвитку міста чи громади.

Виконавцями програми можуть бути декілька підрозділів, все залежить від кількості заходів, які у ній передбачені, та складності цифрових рішень, які потрібно реалізувати.

Етап розробки та впровадження ідеї розумного міста починається із закупівлі товарів та послуг, які необхідні для її реалізації. На цьому етапі надважливо правильно готувати документацію для закупівель, щоб отримати саме те, що вам необхідно. Тобто, чітко виписувати технічні характеристики, вимоги до товарів, технічні завдання. Усе це дасть змогу закупити місту чи громаді саме те, що потрібно.

Що стосується етапу Розвитку розумного міста, то він складається із підтримки вже існуючих рішень та їх масштабування.

Головне пам’ятати, що втілення в життя концепції розумного міста – єдиної системи впровадження інноваційних технологій у всі сфери життя суспільства – є викликом часу. І чим скоріше міста почнуть її реалізацію, тим швидше вони підготуються до цифровізації усієї країни та дозволять своїм мешканцям іти в ногу з майбутнім.

Юрій Назаров, голова комітету Smart City громадської ради при Міністерстві Цифровізації України

КиевVласть

Теги: мнение, юрий назаров, юрий назаров, общественный бюджет, Kyiv Smart City, smart city, цифровизация, европейские города, smart city-проєкти

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій