четверг, 28 октября 2021 г.
Що робити з медициною в громаді?

Що робити з медициною в громаді?

Вероніка Кобзиста

Виконавчий директор Revival Institute, експерт з охорони здоров'я

25 березня 2017 року, за ініціативи активістів ГО “РУХ територіальних громад” в селі Забір’я, Києво-Святошинського району було проведено ознайомчо-інформаційну зустріч з реформи децентралізації для жителів району, де Вероніка Кобзиста - виконавчий директор Revival Institute, експерт з охорони здоров'я в ОТГ, виступала з доповіддю на тему - автономні системи охорони здоров’я в ОТГ.

З 2014 року Україна почала новий етап реформ. Де однією з ключових стала реформа децентралізації. Громади нарешті отримали можливість самостійно розпоряджатися коштами для вирішення проблем місцевого рівня.

Та це породило купу питань, що раніше не стояли перед головами місцевих рад.

І охорона здоров’я посідає чи не найперше місце в цьому списку.

Медичні реформи обіцяли майже всі міністри в МОЗі. Обіцяють їх і у профільному комітеті ВР. Та поки там грають у пінг-понг  “чиї законопроекти кращі”,  щодня помирають тисячі українців.

Статистичні данні говорять, що 35% ставок сімейних лікарів/лікарів загальної практики взагалі не заповнені. Це означає, що в третині випадків, люди взагалі не  отримують медичної допомоги. Це, насамперед стосується сільської місцевості.

Ще 40% сімейних лікарів - пенсійного віку. Люди, які давно отримали право на  заслужену пенсію, працюють на мізерні зарплати у місцевих ЦПМСД. Хоча  щороку українські медичні виші випускають в середньому 8 тис. випускників, що не доїжджають до місць роботи.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Сьогодні в Україні сільські райони не мають доступу до первинної медичної допомоги. ФАПи працюють на папері, сімейні лікарі не відвідують віддалені села, зубожіле технічне забезпечення не дає можливості надати якісну медичну допомогу . Як результат - висока смертність (через пізнє виявлення патологій) та відтік молодого населення у міста.

Як можна цьому зарадити?

Сьогодні кожна ОТГ має можливість забезпечити первинною медичною допомогою своїх жителів.  Користуючись умовами децентралізаційних процесів, треба створювати автономну систему охорону здоров’я, яка допоможе піклуватись про життя людей вже зараз.

Аналіз, проведений експертами RevivalInstitute, показав, що грошей на нову систему вистачає. Потрібно лише оптимізувати витрати і скоригувати їх у потрібне русло.

Так зарплатня сімейного лікаря може становити від 8 до 12 тис. грн. Це конкурентна сума для залучення професійного сімейного лікаря у сільську місцевість. Нова енергоефективна амбулаторія обійдеться в 3 рази дешевше в обслуговуванні, ніж стара будівля.  (За середньостатистичну амбулаторію щороку потрібно сплачувати 137 тис. грн, з новою ж -  44,5 тис. на рік).          

Зміна автопарку зі старих машин, які випльовують бензину більше, ніж спалюють, на нові - вирішує проблему логістики аналізів. Що особливо актуально для віддалених сільських районів.  Вдумайтеся, 9 800 поїздок, які пацієнти в середньому змушені робити у райцентр, можна замінити на 100 поїздок медсестри з аналізами, що зібрали у  сільській амбулаторії.

Але не всі проблеми залежать від будівель і техніки. Не менш важливі налагоджені процеси та щоденні дії медиків. Щоб відпрацювати це - потрібне навчання та впровадження прописаних алгоритмів дій для кожної ситуації. А додавання до цього ще інформаційних систем та телемедицини (відеозв’язок між амбулаторією і спеціалістами) гарантовано зменшить смертність населення. На 5,3% при додаванні 1 такого сучасного лікаря на 10 тис. населення.

Всі ці розрахунки і інструменти існують вже зараз. Є і перші громади, в яких така система запущена. Так, Савранський район Одеської області вже зважився на цей крок. Наразі там будується нова амбулаторія і вже йде пошук  сімейних лікарів в села, де їх не було багато років.

На сьогодні все це вже можливо. Без очікування прийняття законів. Треба перестати чекати вказівок зверху і брати кермо в свої руки. Необхідні для цього інструменти та експерти вже доступні громадам.

Вероніка Кобзиста - виконавчий директор Revival Institute, експерт з охорони здоров'я в ОТГ, надає консультативні послуги та підтримку  ГО “РУХ територіальних громад”

КиевVласть

Теги: медицина, реформа, децентралізація, отг, медреформа, медична допомога, Вероніка Кобзиста, сімейні лікарі

среда, 27 октября 2021 г.
20:45
Планові відключення електроенергії в Київській області 28 жовтня 2021 року (повний список населених пунктів)
20:24
Полиция за 37 млн гривен заказала реконструкцию кинологического центра фирме с уголовным шлейфом
20:05
33 центри і 205 пунктів щеплень: повний перелік адрес, де на Київщині можна вакцинуватись
19:41
На Киевщине задержали подозреваемого в похищении человека и завладении криптовалютой стоимостью 2,5 млн долларов
19:31
На Осокорках откроют один из самых масштабных экологических парков в Украине
19:22
Строители “стеклянного моста Кличко” выиграли тендер на строительство учебно-тренировочной базы рядом с незавершенным Ледовым стадионом
19:05
Профільні міністерства презентували результати щодо реалізації проєктів у межах Нацстратегії безбар’єрності
18:43
У рамках “Великого будівництва” в капремонт дороги на Білоцерківщині спрямують 132 млн гривень
18:26
От Кличко требуют объяснений по поводу съездов с Подольско-Воскресенского моста через озеро Радунка
18:06
Столичные коммунальщики несут убытки из-за ковидных скидок на аренду муниципальной недвижимости
17:43
Нардепы просят Зеленского дать Музею истории Киева статус национального
17:24
“Велике будівництво”: на Київщині ліквідовують проблемні ділянки на дорогах
17:01
У Білоцерківській школі №18 за 21 млн гривень побудують їдальню
16:46
За прошедшие сутки в аэропортах Киева обнаружили 10 поддельных COVID-сертификатов
16:22
Освітній омбудсмен просить у МОН роз'яснень, як мають діяти директори шкіл у разі, коли вчителі відмовляються вакцинуватися від COVID-19
16:03
Понад 70 проєктів: як цього року змінюють інфраструктуру на Київщині в рамках “Великого будівництва”
Календарь событий