Що треба знати про новий штам ковіду Omicron
Варіант коронавірусу Omicron, який з’явився у Південній Африці, викликав велику тривогу через безпрецедентний набір генетичних мутацій.
Вірус містить 50 мутацій, включаючи понад 30 на білках спайка, відкритій частині вірусу, яка зв’язується з клітинами людини. Це може зробити його більш контактним, ніж домінантний варіант Delta, і з більшою ймовірністю він може оминути імунний захист, наданий вакцинами або попередньо перенесеною інфекцією.
Чому Omicron викликає занепокоєння?
Особливості мутації Omicron означають, що звичайні ПЛР-тести можуть відрізнити його від Delta та інших варіантів без необхідності повного секвенування геному.
Іншою причиною для занепокоєння є незвичайний генетичний профіль Omicron з мутацією чотирьох попередніх варіантів: альфа, бета, гамма та дельта. Ці мутації допомагають вірусу обійти імунний захист організму.
Ймовірно, що це вплине на ефективність вакцин.
Звідки взявся Omicron? Це небезпечніше за Delta?
Деякі з мутацій вказують на підвищену передачу, тоді як зміни в генетичному коді ускладнюють імунну систему, навчену наявними щепленнями або попередньою інфекцією, боротися з новим штамом. Але дослідникам знадобляться тижні чи місяці, щоб визначити взаємодію між ними та їх сукупний вплив.
Навіть якщо Omicron виявиться найбільш заразним варіантом на сьогодні, поки немає чітких доказів того, що він спричинить гірші симптоми.
Чи є докази, що він викликає менш важке захворювання, ніж інші варіанти?
Декілька лікарів у Південній Африці зауважили, що люди, інфіковані Omicron демонструють більш м’які симптоми, ніж ті, хто страждає від Delta. Багато з них протікають безсимптомно. Жодних смертей від цього варіанту поки не було. Але багато експертів застерігають не робити таких висновків, якщо варіант не був належним чином досліджений.
Наскільки вдало світ може протистояти загрозі?
Попри численні невизначеності, більшість вчених більш впевнені, що хвиля Omicron має бути набагато менш агресивною ніж хвиля Alpha та Delta.
Ще одним позитивним моментом є те, що завдяки зусиллям південноафриканських вчених країни були попереджені про ризики, які несе Omicron, набагато раніше, ніж про Delta.
Віктор Яцик, нейрохірург, фахівець з управління охороною здоров'я, радник Київського міського голови