середа, 15 січня 2025 г.
Садибі Штамма в Бучі надали охоронний статус

Садибі Штамма в Бучі надали охоронний статус

Роман Титикало

Адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

Пам’ятаючи, що без минулого немає майбутнього, я в міру сил та можливостей займаюсь захистом об’єктів культурної спадщини. 

З 2017 року докладав зусиль для включення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України Пам’ятки архітектури “Садиби Штамма” в місті Буча і нарешті вдалось досягти успіху – cадибу включено до щойно виявлених об’єктів культурної спадщини і оформлені всі необхідні документи!

Садиба Штамма знаходиться по вулиці Києво-Мироцькій у місті Буча. Вона була побудована на початку ХХ століття і має для міста Буча та Київської області важливу історичну та культурну цінність. З метою внесення садиби до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, мною зібрана та додана до звернень, необхідна інформація, що була використана для оформлення відповідних документів.

Маєток Штамма — справжня архітектурна перлина міста Буча. Остання дореволюційна садиба Бучі – маєток інженера Штамма –  збудована у 1900-х роках в неороманському стилі, це справжній маленький замок, прикрашений двома баштами. Він викликає інтерес у туристів та цікавість у всіх, хто захоплюється старовиною.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Саме місто Буча була засновано в 1898 році як поселення біля полустанку новозбудованої Києво-Ковельської залізниці. А інженер Штамм був одним з будівничих цієї залізниці. 

У 1900 році, будучи ще й радником правління залізниці, та користуючись серед місцевого населення великою повагою, він вирішив побудувати у Бучі великий будинок. Маєток інженера вражав не тільки своїм розмахом, але й витонченими архітектурними формами. 

Як свідчать різні історичні джерела, Штамм був не просто багатою людиною, а й відомим меценатом. Він всіляко сприяв поширенню науки та освіти. Зокрема, в одному із будинків, розташованих в межах маєтку, він організував школу для бідних сільських дітей.

Штамм прожив у своєму бучанському маєтку лише до 1917 року. Жовтнева революція внесла жорсткі корективи в життя тодішньої аристократії. Згідно деяких даних, інженера вигнав з будинку отаман Орлик зі своїм загоном. Штамму разом з дружиною і дітьми вдалось врятуватись, втікаючи підземними проходами, які вели із будинку. 

Невдовзі після революційних подій маєток Штамма перетворили на дитячий будинок. А після Другої  світової війни цю установу трансформували в дитячий санаторій під назвою “Дружний”. Тут проходили реабілітацію діти з психоневрологічними захворюваннями до 2004 року, коли на його території сталася пожежа.

Будівлю і сьогодні оточують залишки діброви, на південь веде пейзажна алея (частково знищена котеджним містечком). Якщо рідкісну садибу не врятувати – її чекає сумна доля. Новий власник може просто знести будівлю. Але збережений парк та 100-річний маєток можуть стати окрасою Бучі, її головною туристичною цікавинкою. 

І ось нарешті сталося: будинок отримав  охоронний статус! 

Наразі щойно виявлений об’єкт культурної спадщини, згідно з Законом про охорону культурної спадщини, охороняється як пам’ятка архітектури. Але вона ще має отримати свій власний охоронний номер. Це буде зроблено після погодження Мінкультом облікової документації об’єкту. Якщо будівля не є пам’яткою або щойно виявленим об’єктом  культурної спадщини – її можливо законно знести. 

Загалом же, на моє глибоке переконання, задля збереження  та відновлення автентичної культурної спадщини, зокрема пам’яток архітектури, необхідно вдосконалити відповідну законодавчу базу та кардинально збільшити обсяги фінансування реставраційних проєктів.

Адвокат, керуючий адвокатського бюро "Титикало та партнери", заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

КиевVласть

Теги: новости киевщины, буча, исторические памятники, охранный статус, садиба штамма

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій