Психологічний клімат у родині: як не зруйнувати майбутнє дитини
Під впливом воєнних подій і довготривалого стресу під загрозою не тільки стан кожної людини, а і стосунки в родині. Під найбільшою загрозою – діти, бо вони, по-перше, переживають власний стрес від проживання воєнних подій, а по-друге, залежать від емоційного стану батьків. То чому психологічний клімат у родині – це важливо? І як зробити його комфортним для сім’ї? Розбираємося разом із психологинею проєкту “Незламна мама” від “Фонду Маша” Іриною Басістою.
Залишатись у ресурсному і адекватному стані – ще той виклик сьогодення. І неважливо, чи родина за кордоном, чи залишилась удома. Бо відчуття безпеки порушене, плани вже дев’ять місяців як неможливі, а емоційні гойдалки набирають амплітуду. І паралельно перед батьками постає важливе питання: і як справлятися самостійно, і де брати ресурс для допомоги дітям.
"Для нормального розвитку дитини батькам необхідно створювати найкращі умови із можливих. Пам’ятаєте, що нашим дітям ще жити у процвітаючій Україні. Зараз всередині нас вирують тривога, апатія чи роздратування. Та сім’я – це місце, де ми проводимо найбільше часу. І від нас залежить, чи будемо ми віддзеркалювати свої почуття і руйнувати добру атмосферу, чи створимо “островок наповнення” і зможемо черпати в родині ресурс для взаємодії зі світом. Вибір за нами", – говорить Ірина Басіста.
Як покращити клімат у родині – поради від Ірини Басісти:
– користуйтеся всіма доступними способами самовідновлення (спорт, дихання, регулярне пиття води, медитація, обійми, ліплення сніжок і т.ін.), робіть це разом з дитиною чи всією родиною.
– за потреби відвідуйте психологів (наразі достатньо і безкоштовної онлайн-допомоги);
– проводьте спільний час з дітьми за іграми, малюванням, ліпленням, тим паче, коли немає світла, часу на родину стає більше;
– знизьте рівень вимог до себе та до дитини у навчанні, поведінці (так, як було до війни, вже не може бути);
– замініть критику на підтримку. У першу чергу – в розмовах і оцінюванні себе. А зрештою – і оточуючих.
– перегляньте функції та ролі кожного члена родини, вони можуть змінюватися. І це нормально!
Вчені-нейробіологи доводять, що обійми, теплі стосунки та фізичне навантаження допомагають справлятися зі стресом та гнівом. Наведені способи – це тільки приклади. Шукайте і знаходьте саме ті методи, які створюють приємну атмосферу і спокій у вашій родині.
Програма реабілітації “Незламна мама” спеціально розроблена спеціалістами з психології та посттравматичних синдромів для жінок та дітей, що постраждали від війни. Це 3-тижневий офлайн-табір, де з учасниками проєкту працюють психологи, а потім – онлайн-підтримка протягом трьох місяців. Підтримати проєкт можна тут: https://dobro.ua/project/nezlamna_mama/