Про сортування та переробку сміття в Києві
За останні роки в Києві склалася складна ситуація з вивозом та переробкою твердих побутових відходів (ТПВ). На сьогодні ми маємо переповнений полігон №5 у Підгірцях і потребуючий повної реконструкції завод “Енергія” а також наміри побудувати сміттєпереробний завод в найближчі 3-4 роки.
Громадська Рада при Київській міській державній адміністрації (КМДА) і я, як голова профільного комітету ЖКІ, неодноразово звертали увагу КМДА на проблеми з утилізацією ТПВ та брали активну участь в основних процесах.
Що ми маємо у Києві на сьогодні:
По-перше, розберемося, як і скільки мешканці міста тепер будуть сплачувати за цю послугу: Раніше кияни сплачували по складній схемі - 80-90 коп. за квадратний метр (62 гривні без ПДВ за кубічний метр). Зараз сплачують за одну зареєстровану особу в квартирі 25 гривень.
Що виходить у перерахунку: якщо в квартирі проживають три особи, а ми беремо середню площу квартири 50 кв. метрів то, фактично, вони сплачують 1,5 гривні з 1 кв. метр. Фактичне зростання тарифу виходить для мешканців 60-70 коп. за 1 кв. метр.
Читайте: Грязные игры: киевляне будут платить за вывоз мусора значительно дороже
По-друге для реалізації стратегії по переробці ТПВ комунальне підприємство (КП) “Київкомунсервіс” оголосило конкурс на будівництво сміттєпереробного заводу. Фактична реалізація проекту розпочнеться через декілька місяців.
Сам конкурс розпочинається 28 серпня, а документація вже зараз доступна на сайті “Київкомунсервісу” українською та англійською мовами.
Основними умовами конкурсу є:
-
досвід учасників в переробці відходів подібних масштабів;
-
попередні розрахунки за тарифом;
-
глибина переробки (чим більше глибина, тим кращим для нас буде учасник).
Найкращим в питаннях глибини переробки відходів є сміттєспалювальний завод, який спалює більше 90% відходів. Але це дуже дорого. Місто поки не готове дотувати подібне підприємство.
Читайте: Новый мусороперерабатывающий завод в Киеве должен быть построен через 2 года, - Кличко (видео)
Ситуація з полігоном у Підгірцях наступна. Відповідно до рішення Київради, виділено кошти на проектні роботи, згідно з відповідним рішенням Київської міськради. З 2019 року полігон має бути повністю закритим, тобто сміття туди більше не завозитиметься.
Полігон перебуватиме на утриманні оператора ПрАТ "Київспецтранс" і має бути рекультивованим (рекультивація - відновлення родючості ґрунтів і рослинного покриву після техногенного порушення природи). Кошти на проект та рекультивацію заплановані.
Також на полігоні є проблеми з фільтратом. Фільтрат, проходячи через товщу відходів, збагачується отруйними речовинами, що входять до складу відходів або є продуктами їх розкладання. У ньому зосереджуються органічні і неорганічні сполуки і важкі метали.
Читайте: На мусорной свалке в Подгорцах “Киевспецтрансу” позволят освоить около полумиллиарда гривен
Далі, вільно стікаючи по рельєфу, фільтрат потрапляє в грунт, поверхневі і підземні води. Фільтрат, що проникає в ґрунти і води, призводить до небезпечного забруднення навколишнього середовища не тільки шкідливими сполуками, але і патогенними мікроорганізмами.
На самому полігоні накопились приблизно 1,2 млн кубометрів фільтрату який переробляється існуючою вже встановленою установкою на концентрат. Після переробки фільтрату на полігоні буде зосереджено орієнтовно 450-500 тис. кубометрів концентрату, який також потрібно переробити.
Зараз науково-технічна рада Департаменту житлово-комунальної інфраструктури Київської міськдержадміністрації вивчає питання можливої закупівлі обладнання яке буде переробляти концентрат. Зараз іде активна фаза вивчення технології та можливості використання існуючої технології в наших умовах. Орієнтовний термін переробки концентрату 7-8 років.
Читайте: Мусорный ветер: Киев просит у области землю под новые свалки
Олег Попенко, голова комітету ЖКІ, екології, благоустрою та ОНС Громадської Ради при КМДА