суббота, 27 февраля 2021 г.
Про право особи на оборону та захист свого життя від “непроханих гостей”

Про право особи на оборону та захист свого життя від “непроханих гостей”

Роман Титикало

Адвокат, керуючий адвокатського бюро "Титикало та партнери", заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

Вбивство нападаючого при вторгненні в житло не виходить за межі необхідної оборони... Саме до такого висновку прийшов Верховний Суд.

Пропоную детально розібратись у нормативно-правових складових права на захист свого життя під час озброєного нападу у житлі або іншому володінні особи. 

Статтею 27 Конституції України кожній людині гарантовано право на життя. При цьому, частина 2 вказаної статті визначає, що кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Статтею 30 Основного Закону України визначена заборона проникнення до житла або іншого володіння особи.

До критеріїв визначення правомірності необхідної оборони належать: наявність суспільно небезпечного посягання, його дійсність та об'єктивна реальність, межі захисних дій, які б не перевищували меж необхідності, а шкода особі, яка здійснює посягання, не перевищувала б ту, яка для цього необхідна.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм      Подписаться

Стан необхідної оборони виникає не лише в момент вчинення суспільно небезпечного посягання, а й у разі створення реальної загрози заподіяння шкоди. Ця загроза випливає, насамперед, з поведінки нападника, його агресивності, інтенсивності і характеру його дій, реальної обстановки самої події. 

Згідно ч. 1 ст. 36 КК України необхідною обороною визнаються дії, вчинені з метою захисту охоронюваних законом прав та інтересів особи, яка захищається, або іншої особи, а також суспільних інтересів та інтересів держави від суспільно небезпечного посягання шляхом заподіяння тому, хто посягає, шкоди, необхідної і достатньої в даній обстановці для негайного відвернення чи припинення посягання, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони.

Перевищенням меж необхідної оборони визнається умисне заподіяння тому, хто посягає, тяжкої шкоди, яка явно не відповідає небезпечності посягання або обстановці захисту.

Закон передбачає винятки із загального правила про те, що при необхідній обороні особа, що захищається, повинна дотримуватися визначеної межі, завдаючи шкоди нападникові:

- напад озброєної особи,

- напад групи осіб,

- протиправне насильницьке вторгнення у житло чи інше приміщення.

У цих випадках шкода, заподіяна особі, яка посягає, не обмежена ніякими межами, аж до позбавлення посягаючого життя.

Якщо змоделювати ситуацію, що у Ваш будинок (або інше житло) незаконним шляхом проникли невідомі особи, то у вас автоматично виникає право на захист свого житла від незаконних посягань. У випадку, якщо Ви нанесли шкоду “непроханим гостям” – це вважається необхідною обороною.

Якщо мова іде про позбавлення життя під час нападу на вас або членів вашої родини, у вашому житлі, то право на позбавлення життя при захисті від нападу осіб, які протиправно вторглися в житло, підтвердила Колегія суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду.

У конкретній справі № 342/538/14-к, під час розгляду якої визначалась правомірність дій власника, який “наніс удар ножем потерпілій, захищаючись від незаконного проникнення у його житло та нападу на нього”, чим заподіяв смерть особі, яка незаконно проникла у житло останнього та вчинила напад.

Судом у своєму рішенні зазначено, що “Разом із тим, згідно з ч. 5 ст. 36 КК незалежно від тяжкості шкоди, яку заподіяно тому, хто посягає, не є перевищенням меж необхідної оборони і не має наслідком кримінальну відповідальність застосування зброї або будь-яких інших засобів чи предметів для захисту від нападу озброєної особи або нападу групи осіб, а також для відвернення протиправного насильницького вторгнення у житло чи інше приміщення.

Тобто, закон передбачає винятки із загального правила про те, що при необхідній обороні особа, що захищається, повинна додержуватися визначеної межі, завдаючи шкоду посягаючому. Цими винятками є – напад озброєної особи, напад групи осіб або протиправне насильницьке вторгнення у житло чи інше приміщення. У таких випадках шкода, заподіяна особі, яка посягає, не обмежена ніякими межами, аж до позбавлення посягаючого життя.”

Зауважимо, що від проникнення до оселі “непроханих гостей” не застрахований ніхто. Задля убезпечення себе і своїх рідних, усі громадяни мають право на оборону, однак під час здійснення такої оборони, - пам’ятайте про свої права та вмійте їх захистити належним чином!

Роман Титикало, адвокат, керуючий адвокатського бюро "Титикало та партнери", заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

КиевVласть

Теги: новости украины, закон, самооборона, права человека, право на самозащиту, убийство нападающего

пятница, 26 февраля 2021 г.
14:08
Хроники коронавируса в Украине: обновляется
20:45
Субботние ярмарки 27 февраля пройдут во всех десяти районах Киева (адреса)
20:36
СНБО ввело санкции в отношении десяти офицеров высшего состава за измену Родине
20:24
Столичные правоохранители разоблачили подпольное производство алкоголя на территории госпредприятия (фото)
20:05
Прокуратура вернула киевлянам два земучастка по проспекту Шухевича стоимостью 40 млн гривен
20:01
Зеленский во второй раз отстранил главу Тупицкого от должности судьи КСУ
19:55
С сегодняшнего дня, 26 февраля, в Киеве изменились названия остановок ряда маршрутов общественного транспорта
19:44
Купить квартиру в ЖК “Лавандовый” можно в кредит от банка “Глобус”
19:23
“Укрзализныця” запустила доппоезд Интерсити+ Киев - Харьков к празднику 8-го Марта
19:10
“Киевоблгаз” выполняет строительство газовых сетей и установку газового оборудования “под ключ”
19:01
Кабмин согласовал, а Фонд госимущества назначил нового и.о. гендиректора ПАО “Центрэнерго”
18:45
На выходных ярмарки изменят движение столичного общественного транспорта (схемы)
18:27
Украина может получить 10 млн доз вакцины Pfizer из США, - нардеп
18:05
С завтрашнего дня, 27 февраля, будет временно закрыт один из вестибюлей станции киевского метро “Почайна”
17:46
НКРЭКУ оштрафовала “ДТЭК Киевские региональные электросети” за несоблюдение нормативов и нарушение условий распределения электроэнергии
17:21
Депутаты общин Фастовщины от “За Майбутнє” обсудили пути развития партийной структуры
Календарь событий