п'ятниця, 19 липня 2024 г.
Про можливу онтологію православ’я

Про можливу онтологію православ’я

Олесь Манюк

психоаналітик, засновник авторської школи "Археоаналіз", філософ, поет

Комусь може здатися, що цей текст протирічить попередньому на цю ж тему – “Марева православ’я”. В дійсності, він його доповнює.

Частина перша

Мене давно дивував розрив між тим, що втілилося в православному погляді в слові, архітектурі тощо, і тим, що втілилося в сакральній музиці, маю на увазі ісихастську музику Іоанна Кукузеля. Я думав “а яка ж онтологічна основа цієї музики”, і відповідей у патристів – за винятком окремих думок – я не знаходив.

Далі – тільки для тих, хто здатний мислити онтологічно.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Неоплатонізм, що тяжіє до натуралізму і становить, здебільшого, основу апофатичної теології – створив максимально спотворену картину натуралістичної онтології. Насамперед, спотворення тези про Бога-Творця, бо в Символі Віри йдеться про Бога-Поета.

Що означає Поет (Творець)? Якщо слідувати натуралістичному погляду, то це той, хто створює якісь відокремлені від нього ж творіння. Але – в онтологічному ракурсі – творець є той, хто за допомогою творіння створює себе.

Якщо ж йдеться про Бога-Поета, то йдеться про те, що отримало точну назву UperTheos, хоча й тут є абсолютно спотворене розуміння, мовляв, щось наддосконале. Проте Понад-Бог – є вказівка на відношення Бога до Себе, тобто на самообґрунтування або самотворення (аутопоезіс). Те саме самообґрунтування, яке виводить Бога за межі тотожності зі своєю природою, що неминуче перетворило б Бога на досконалу, але обмежену сутність.

Отже, ПонадБог – не надсутність, але акт, або – Ніщо.

Акт самотворення, своєю чергою, розгортається через три фази.

Перша фаза: ПонадБог як Творець.

Друга фаза: ПонадБог як творіння.

Третя фаза: ПонадБог, як позамежний двом першим фазам стан. Бог Творець, створивши себе як творіння, виходить у, відкривається в позамежності і тому, і іншому. Тобто це можливість іншого, неможливого для Творця цього світу, цього творіння.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Нескладно виявити в цій перспективі три іпостасі: Бог Творець, Бог Син, Бог Святий Дух.

Частина 2

Самотворення нерозривно пов'язане із середовищем, у якому воно розкривається, свого роду "ойкосом". Звідси і створений, а точніше створюваний світ, стосовно якого Бог розкривається в трьох іпостасях (паламітська "наднеосяжність"). Створюваний означає, що його потенція завжди більша за наявну форму.

Але розкриття потенції відбувається за схемою історії Христа (смерть – воскресіння) і через відкриття особистості внутрішньої сингулярності – особистого Логосу за Максимом Сповідником. Або, переінакшуючи, смерть і відродження Христа як континуально-дискретний потік багатосвіту і мультиперсональності – ключ до теозису-преображення.

Прекрасно розумію схематизм і неминучі прогалини цього допису. Але, сподіваюся, ядро (зерна) схоплять ті, хто здатен.

Олесь Манюкпсихоаналітик, засновник авторської школи "Археоаналіз", філософ, поет

КиївВлада

Теги: філософія, олесь манюк, археоаналіз, новини україани, православя, богословя, теологія, онтологія, паламісти

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.