понеділок, 13 січня 2025 г.
Помилка пенсійного оподаткування

Помилка пенсійного оподаткування

Ольга Терещенко

Юрист-міжнародник

Виявляється в Австралії для отримання державної пенсії через старість не вимагається, щоб людина взагалі коли-небудь працювала. До того ж, не має значення і його минула зарплата. Мета державної пенсії - забезпечити будь-якому літньому австралійцеві мінімально необхідний рівень життя. До пенсії додається немало додаткових пільг – повністю безкоштовне медичне обслуговування і ліки, що субсидуються.

Що ж до України, здається занадто обтяжливою та обставина, що фізична особа, яка крім того, що протягом життя сплачувала податки від заробітної плати, має сплачуватий відрахування із соціального утримання – пенсійного забезпечення.

Так сталось, коли законотворці 1 липня 2014 року, в черговий раз, прийняли за своїм визначенням, антинародний закон “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” запровадивши оподаткування пенсій. Таким чином, законодавець вніс зміни до пункту 164.2 статті 164 Податкового Кодексу, де пенсія включалась до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, якщо її розмір перевищує десять тисяч гривень на місяць.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Перш за все слід розібратись з термінологією. Пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загально обов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю. Варто знати, що об'єктом оподаткування резидента є загальниймісячний (річний) оподатковуваний дохід. Додам, що загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Чи є пенсія доходом законодавством України не встановлено. Отже, можна вважати, посилаючись на закон, що пенсія – це соціальна виплата, яка не має оподатковуватись, а питання про розмір пенсії взагалі має бути відсутній.

Згодом, за поданням 48 народних депутатів України та Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення абзацу першого підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України Конституційним судом була розглянута справа про оподаткування пенсій і щомісячного довічного грошового утримання.

27 лютого 2018 року справедливість перемогла, коли Конституційний Суд України виніс рішення, що зазначене положення не відповідає Конституції України (є неконституційним) та втрачає чинність з моменту проголошення рішення.

У всій цій історії болючим стало не тільки те, що ми побачили, як законодавці приймають хибні, не справедливі закони, але й те, що прослідковується упередженість суддів, які виносили рішення. Вказана упередженість вбачається в п. 5 мотивувальної частини рішення, де суд окремо зазначив, що пенсії суддів не мають оподатковуватись. Думається ніби юристи забули, що в України всі рівні перед законом згідно ст. 24 Конституції і це призвело до того, що світова аксіома в черговий раз була порушена.

Суддям взагалі не допустимо, а особливо суддям Конституційного суду, при виконанні своїх професійних обовязків захищати власні права і тим більше в питаннях, які стосуються матеріального становища. Такі дії суддів та законотворців цілком можна вважати повязаними з хибністю, корупційністю та віднести до категорії зловживання службовим становищем.

Згідно юридичної філософії, суддя є символом мудрості та справедливості. Це той випадок, коли риси особистого характеру, виховання, поведінки мають відповідати найвищим якостям людської природи. Маю сказати, що суддя це не посада і не звання – це стиль життя високоосвідченої людини, яка несе велику відповідальність перед суспільством так само як і законотворець. І підкреслю, що саме для народу покликані виконувати свої забовязання законодавча, судова та виконавча гілки влади.

Читайте: Шлюбний договір заради майбутнього

Ольга Терещенко, юрист-міжнародник

KиевVласть

Теги: новости украины, доход, пенсия, консультация юриста, налогообложение, право, ольга терещенко

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.