Половина української молоді живе у батьків
Придбання власної квартири для окремо взятої пари минулого тижня обговорював весь інтернет. Разом з тим, тема власного житла лишається на першому місті серед молодіжної проблематики. Я спробувала проаналізувати, що відбувається в цілому по країні.
За даними вибіркового обстеження Державної служби статистики, 53,5% родин, у складі яких є особи віком 18-35 років, мешкають в окремій квартирі. Майже 10% орендують помешкання.
Досить значна кількість молодіжний сімей, де є діти, мешкають у гуртожитках - 13,3%. Як стверджують фахівці, це в майбутньому може призвести до створення певних центрів проживання маргінальних верств населення, що, в свою чергу, вплине на погіршення криміногенної ситуації.
Зі збільшенням розміру населеного пункту збільшується частка тих, хто має власну або орендовану квартиру. Причинами цього є особливості забудови населених пунктів різної величини, зростання вартості житла та зменшення його доступності для купівлі.
Частка молоді, яка мешкає в орендованій квартирі, помітно зростає у старших вікових групах, що можна пояснити прагненням жити окремо від батьків.
Щодо розмірів житлової площі, то в середньому у молодих родинах припадає 13,4 кв. м на одну особу. При цьому, кожна четверта сім’я має недостатній життєвий простір – дві і більше осіб з розрахунку на одну кімнату.
Оцінюючи житлові умови молодих сімей, варто окремо зупинитися на обладнанні їх помешкань базовими комунальними зручностями: одночасну наявність гарячого водопостачання, ванної або душу та домашнього телефону – для міських жителів. і, відповідно, – одночасну наявність центрального газопостачання, водопроводу та каналізації - для сільської місцевості.
Як виявилося, лише 16,4% молодих сімей у міській місцевості, які складаються з осіб віком до 35 років, мешкають у комфортному житлі, обладнаному всіма вищеперерахованими зручностями. У сільській місцевості таких сімей майже третина.
За результатами соціологічного дослідження компанії GfK Ukraine, загалом близько половини (45%) представників української молоді живе у батьків, 32% респондентів мають власну окрему квартиру (будинок), а 12% винаймають квартиру.
Лише половина респондентів у віці 30–34 років (51%) має власну окрему квартиру або будинок. 67% молодих людей з тих, хто не має власної квартири/будинку, зазначили, що в найближчі п’ять років вони не матимуть можливості придбати власне житло.
Що ж стосується пільг, то лише 2% молоді коли-небудь користувалися послугами Фонду молодіжного житлового кредитування. Основною причиною, через яку представники української молоді не користувалися і не користуються послугами цього Фонду, є те, що їм невідомо про його діяльність (48%). До того ж, 19% не вірять в ефективність його роботи Фонду, а також не довріяють йому через корупцію (10%) та через непрозорі рішення щодо надання кредитів (10%).
Отже, більшість молоді мешкає з батьками, не має всіх необхідних зручностей, і в найближчій перспективі не матиме власного житла. Зовсім непомітно, щоб якість кроки з цього приводу вживалися на державному рівні. А між тим, кількість молодих людей, що виїзджають з України, помітно зростає з кожним роком…
Анна Куценко, директор Київського молодіжного центру