четверг, 23 сентября 2021 г.
Питання про відкликання депутата може бути порушено повторно у будь-який час та без обмеження кількості таких процедур

Питання про відкликання депутата може бути порушено повторно у будь-який час та без обмеження кількості таких процедур

Любов Гребелюк

Адвокат, керівник юридичного відділу Київської обласної організації політичної партії "За майбутнє"

Перший рік депутатства для деяких обранців стає особливим періодом, часом, коли можна поринути в ейфорію можливостей, забути передвиборчі обіцянки та почати виконувати самостійні “виступи” у власних інтересах.

Проте, законодавець продумав інструмент, яким можна легко приборкати депутата, нагадати про депутатські обов’язки, примусити чути виборців, таким інструментом є імперативний мандат.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Трохи детальніше.

Право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради мають:

- місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутата;

- громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.

Внесення пропозиції про відкликання виникає не раніше ніж через 1 рік з моменту набуття депутатських повноважень.

Підставами для відкликання депутата можуть бути такі:

1) порушення депутатом положень Закону України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили;

2) пропуск депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;

3) невідповідність практичної діяльності депутата основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано;

4) невиконання депутатом зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними;

5) невходження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.

Процедура відкликання політичною силою є максимально простою:

1. Рішення про відкликання депутата організацією політичної партії приймається на зборах (конференції). Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів. Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) політсила повідомляє ЗМІ.

2. У триденний строк організація партії повідомляє територіальну виборчу комісію (ТВК) про факт проведення зборів (конференції) та їх результати. В свою чергу ТВК повідомляє Вищий керівний орган політичної партії.

3. Вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення ТВК, приймає рішення про відкликання такого депутата або про відмову в задоволенні цієї пропозиції та передає таке рішення до ТВК.

4. На підставі рішення вищого керівного органу політичної партії ТВК зобов'язана визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм
Процедура відкликання виборцями є дещо складніша:

1. На зборах виборців у відповідній кількості приймається рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата. У разі прийняття на зборах виборців позитивного рішення, утворюється ініціативна група для збирання підписів.

2. Далі представник ініціативної групи для збирання підписів виборців повідомляє ТВК про факт проведення зборів та їх результати. ТВК на наступний день інформує депутата та місцеву раду.

3. Далі відбувається збирання підписів на підтримку пропозиції.

Для депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрано підписи в кількості, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний депутатом. Для депутата, обраного у єдиному багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрана така кількість підписів, що є більшою за виборчу квоту, яка була визначена під час проведення виборів, за результатами яких він був обраний депутатом.

Ініціативна група має право виготовляти будь-яку кількість підписних листів.

Збір підписів триває:

- для депутата сільської, селищної, міської ради – десять днів;

- для депутата районної, міської, районної в місті ради – двадцять днів;

- для депутата обласної, Київської міської ради – тридцять днів.

4. Після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, заповнені підписні листи передаються до ТВК, що встановила результати відповідних місцевих виборів.

5. Далі ТВК проводить перевірку. Якщо при ініціюванні відкликання депутата дотримано Закону, ТВК приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до політичної партії.

6. Вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення ТВК та приймає рішення про відкликання такого депутата або про відмову в задоволенні цієї пропозиції. Далі таке рішення передають до ТВК.

7.На підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, відповідна ТВК зобов'язана визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.

Важливо! Питання відкликання депутата може бути порушено повторно у будь-який час та без обмеження кількості таких процедур.

Кожен депутат має працювати в інтересах своєї громади, і громада має мати прямий вплив на того, кому вона віддала свої голоси.

Крім того, імперативний мандат – це можливість для політичної сили нести відповідальність перед виборцями за своїх депутатів. Якщо партія висуває певного кандидата, який пообіцяв йти на виборах під програмним засадами партії, то й відповідальність за нього має нести партія. Тому логічно мати важелі впливу, за допомогою яких партія може вимагати від депутата виконання покладених на нього зобов’язань, запобігати безвідповідальності чи корупційним схемам.

Любов Гребелюк, адвокат, керівник юридичного відділу Київської обласної організації політичної партії "За майбутнє"

КиевVласть

Теги: процедура, императивный мандат, отзыв депутата, права избирателей

четверг, 23 сентября 2021 г.
20:45
Планові відключення електроенергії в Київській області 24 вересня 2021 року (повний список населених пунктів)
20:26
Аэропорт “Борисполь” занял четвертое место в Европе по эффективности в своей категории
20:02
Стипендии Киевсовета получат 100 одаренных столичных детей
19:50
Подольское управление образования и Киевское строительное училище подвергнут аудиту
19:37
Киевсовет снова отказался объявлять озеро Вырлица ландшафтным заказником
19:24
На Киевской таможне обнаружили в конструкторе каннабис стоимостью более 200 тысяч гривен (фото)
19:03
Столичные спецдома для ветеранов собрались реорганизовать
18:55
“Укрзализныця” назначила на выходные дополнительный рейс Интерсити+ во Львов
18:42
В Киеве создадут Карту доступности
18:29
На внеочередную сессию ВР, созванную спикером Разумковым почти никто не пришел
18:15
В Киеве откорректируют проект реконструкции трамвайных путей по улице Дмитриевской
18:01
Святошинскую РГА попросили отремонтировать школу-сад “Интел”
17:47
В Киеве полиция “закрыла” интернет-магазин по продаже наркотиков, конфискован “товар” на 700 тысяч гривен (фото, видео)
17:28
Понад 300 дітей в Обухові навчатимуться в сучасному дитсадку завдяки “Великому будівництву”
17:05
“Новостройки” о ЖК “Милос”: совершенствование Троещины
16:48
К 80-й годовщине трагедии Бабьего Яра во всех школах страны пройдет урок памяти
Календарь событий
Дело о светильниках: руководство “Киевского метрополитена” может избежать ответственности за 12-миллионные убытки
23 сентября 2021 г. 15:00
Дело о светильниках: руководство “Киевского метрополитена” может избежать ответственности за 12-миллионные убытки
Действия должностных лиц КП “Киевский метрополитен” при проведении капремонта сетей освещения на объектах подземки после практически двухлетнего расследования, похоже, уже не вызывают вопросов у правоохранительных органов. По данным Нацполиции, руководство столичного метро не знало о том, что один из руководителей его подрядчика – ООО “КБ “Теплоэнергоавтоматика” – ориентировочно на 12,69 млн гривен завысил стоимость светодиодных светильников. Причем сделал это для получения неправомерной выгоды исключительно для себя. В связи с этим в рамках соответствующего дела официальное подозрение получил только замдиректора указанной компании. При этом ему инкриминируют не “суровое” присвоение бюджетных средств, а более “мягкое” злоупотребление служебным положением. Также интересный факт, что в рамках этого производства уже не фигурируют подрядчики, через которые, как считало следствие на первоначальном этапе, деньги столичной общины выводились в теневой оборот.