пятница, 14 мая 2021 г.
Питання про відкликання депутата може бути порушено повторно у будь-який час та без обмеження кількості таких процедур

Питання про відкликання депутата може бути порушено повторно у будь-який час та без обмеження кількості таких процедур

Любов Гребелюк

Адвокат, керівник юридичного відділу Київської обласної організації політичної партії "За майбутнє"

Перший рік депутатства для деяких обранців стає особливим періодом, часом, коли можна поринути в ейфорію можливостей, забути передвиборчі обіцянки та почати виконувати самостійні “виступи” у власних інтересах.

Проте, законодавець продумав інструмент, яким можна легко приборкати депутата, нагадати про депутатські обов’язки, примусити чути виборців, таким інструментом є імперативний мандат.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Трохи детальніше.

Право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради мають:

- місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутата;

- громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.

Внесення пропозиції про відкликання виникає не раніше ніж через 1 рік з моменту набуття депутатських повноважень.

Підставами для відкликання депутата можуть бути такі:

1) порушення депутатом положень Закону України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили;

2) пропуск депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;

3) невідповідність практичної діяльності депутата основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано;

4) невиконання депутатом зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними;

5) невходження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.

Процедура відкликання політичною силою є максимально простою:

1. Рішення про відкликання депутата організацією політичної партії приймається на зборах (конференції). Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів. Про дату, час і місце проведення зборів (конференції) політсила повідомляє ЗМІ.

2. У триденний строк організація партії повідомляє територіальну виборчу комісію (ТВК) про факт проведення зборів (конференції) та їх результати. В свою чергу ТВК повідомляє Вищий керівний орган політичної партії.

3. Вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення ТВК, приймає рішення про відкликання такого депутата або про відмову в задоволенні цієї пропозиції та передає таке рішення до ТВК.

4. На підставі рішення вищого керівного органу політичної партії ТВК зобов'язана визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм
Процедура відкликання виборцями є дещо складніша:

1. На зборах виборців у відповідній кількості приймається рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата. У разі прийняття на зборах виборців позитивного рішення, утворюється ініціативна група для збирання підписів.

2. Далі представник ініціативної групи для збирання підписів виборців повідомляє ТВК про факт проведення зборів та їх результати. ТВК на наступний день інформує депутата та місцеву раду.

3. Далі відбувається збирання підписів на підтримку пропозиції.

Для депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрано підписи в кількості, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний депутатом. Для депутата, обраного у єдиному багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрана така кількість підписів, що є більшою за виборчу квоту, яка була визначена під час проведення виборів, за результатами яких він був обраний депутатом.

Ініціативна група має право виготовляти будь-яку кількість підписних листів.

Збір підписів триває:

- для депутата сільської, селищної, міської ради – десять днів;

- для депутата районної, міської, районної в місті ради – двадцять днів;

- для депутата обласної, Київської міської ради – тридцять днів.

4. Після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, заповнені підписні листи передаються до ТВК, що встановила результати відповідних місцевих виборів.

5. Далі ТВК проводить перевірку. Якщо при ініціюванні відкликання депутата дотримано Закону, ТВК приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до політичної партії.

6. Вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення ТВК та приймає рішення про відкликання такого депутата або про відмову в задоволенні цієї пропозиції. Далі таке рішення передають до ТВК.

7.На підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, відповідна ТВК зобов'язана визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.

Важливо! Питання відкликання депутата може бути порушено повторно у будь-який час та без обмеження кількості таких процедур.

Кожен депутат має працювати в інтересах своєї громади, і громада має мати прямий вплив на того, кому вона віддала свої голоси.

Крім того, імперативний мандат – це можливість для політичної сили нести відповідальність перед виборцями за своїх депутатів. Якщо партія висуває певного кандидата, який пообіцяв йти на виборах під програмним засадами партії, то й відповідальність за нього має нести партія. Тому логічно мати важелі впливу, за допомогою яких партія може вимагати від депутата виконання покладених на нього зобов’язань, запобігати безвідповідальності чи корупційним схемам.

Любов Гребелюк, адвокат, керівник юридичного відділу Київської обласної організації політичної партії "За майбутнє"

КиевVласть

Теги: процедура, императивный мандат, отзыв депутата, права избирателей

пятница, 14 мая 2021 г.
14:02
Хроники коронавируса в Украине: обновляется
14:25
У Київській області виставлено на приватизацію 24 будівлі
14:01
В Киеве за сутки от коронавируса умерли 22 человека
13:41
Киевсовет поддержал создание на Оболони двух долгожданных скверов, - Михайленко
13:22
На улице Пушкинской в Киеве произошел прорыв трубы с горячей водой (видео)
13:02
Кабмин договорился с правительством Франции о льготном займе для улучшения водоснабжения в столице
12:44
Бывшего директора КП “Городской магазин” подозревают в присвоении бюджетных средств на ремонте помещения "Сяйво книги”
12:27
Зеленскому пожаловались на возможную замену в здании МИДа деревянных окон на металлопластиковые
12:05
Полиция задержала двух грузин, обворовывавших особняки под Киевом
11:44
Минулої доби COVID-19 діагностували в понад 300 жителів Київщини
11:32
Минэкономики хочет установить предельный уровень надбавки на топливо (обновлено)
11:20
В Городском саду проводятся работы по благоустройству летней эстрады - Ракушки
11:06
Французы готовы дать в долг “Киевводоканалу” 70 млн евро на реконструкцию канализации
10:43
Полиция Киевщины сообщила о подозрении 30-летнему мужчине в развращении 5-летней племянницы (видео)
10:22
За сутки в Украине выявили 7 562 носителя коронавируса
10:16
Киевсовет решил попросить дотации из госбюджета для “Киевского метрополитена” и “Киевпастранса”
Календарь событий
Киев разрешили застраивать без Генерального плана до конца 2024 года
14 мая 2021 г. 09:00
Киев разрешили застраивать без Генерального плана до конца 2024 года
Руководство Киевской горгосадминистрации (КГГА), вероятно, больше не заинтересовано в утверждении “нового генплана столицы” (документ разрабатывают с 2008 года). С подачи руководства этого органа депутаты Киевсовета 13 мая 2021 года утвердили решение, позволяющее застройщикам самостоятельно разработать 220 Детальных планов территории (ДПТ). После утверждения горсоветом эти документы регламентируют застройку определенных локаций конкретными объектами и, по замыслу руководства градостроительного департамента КГГА, “покроют” своим действием весь город. Бизнесу это поможет беспрепятственного строить в Киеве новые коммерческие объекты без учета требований действующего Генплана, и легализовать все ранее построенное на сомнительных основаниях. Горожанам явно стоит ожидать очередного витка уплотняющей жилой застройки на фоне дефицита школ, садиков и больниц.
“Откаты” и “золотые подгузники”: правоохранители выявили ряд злоупотреблений в Департаменте соцполитики КГГА
13 мая 2021 г. 10:00
“Откаты” и “золотые подгузники”: правоохранители выявили ряд злоупотреблений в Департаменте соцполитики КГГА
СБУ и ГБР продолжают расследовать обстоятельства “бюджетных распилов”, вероятно, организованных  должностными лицами Департамента социальной политики Киевской горгосадминистрации (КГГА). Блюстители закона уверяют, что одна из экс-работниц этого департамента регулярно получала 10-процентные “откаты” с каждого контракта прямо в машине своего супруга и там же передавала денежные средства своему прямому руководителю. Кроме того, правоохранители подсчитали, что сотрудничество указанной структуры КГГА с тремя частными компаниями в 2017-2019 годах привело к потере бюджетом Киева около 6 млн гривен (по новым данным – 13,5 млрд гривен). Вероятно, что во главе этих схем стоял теперь уже экс-директор Департамента соцполитики КГГА Юрий Крикунов (на фото слева).