четверг, 21 октября 2021 г.
Пігулка для пам'яті: перші іноземні інвестори прийшли до Києва ще на початку 1990-х років

Пігулка для пам'яті: перші іноземні інвестори прийшли до Києва ще на початку 1990-х років

Леонід Косаківський

Київський міський голова, голова Київради, голова міської державної адміністрації в 1993 - 1998 рр.

Чого тільки не почуєш і не прочитаєш зараз. Плутають історичні факти, прізвища, дати, події, дають волю фантазіям, не надто переймаючись правдивістю. Хто ж буде перевіряти.

Днями в одному з інтерв’ю побачив таке.

“Я обычно спрашиваю: а помните, какое первое иностранное предприятие было построено в Украине? Завод Кока-колы. Туда поехало все руководство страны, их готовы были целовать, обнимать, плакали от радости, что у нас открылся завод Кока-колы. Долгое время это было единственное иностранное предприятие, которое работало в этой стране. Поэтому, нет, в тот момент это было нереально. Не было очереди из инвесторов”.

І автор цих слів не з новітніх “всезнайок”, і інтернет-ресурс солідний, могли б перевірити. Але просто вкинули в народ цю тезу заради красного слівця. Піддалися спокусі. І нічого. А далі хоч трава не рости.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Давайте розставимо крапки над і.

Те підприємство Coca-Cola, що згадувалося, і з такою помпою відкрили в 1998 році, було збудовано з нуля поблизу Києва у Великій Димерці Київської області. До цього ще був один завод цієї ж фірми у Львові, відкритий у 1994 році на базі колишнього пивобезалкогольного комбінату “Колос”, але то інша історія. До того ж через деякий час львівський завод Coca-Cola закрився — виявилось, що фурами дешевше розвозити готову продукцію з-під Броварів по всій Україні, ніж нести видатки по обслуговуванню ще одного заводу.

Тоді як, візьмемо лише Київ, набагато раніше, з 1992 року, на Межигірській, 82 на Подолі вже працював завод відомої фірми “Тетра Пак” з виготовлення пакувальних матеріалів для молочної продукції, соків і нектарів, дитячого харчування тощо. Туди всі ходили на екскурсії й вивчати досвід, він усіх вражав сучасними технологіями та організацією виробництва.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

1993 рік.

Відкрився комбінат дитячого харчування на Оболоні потужністю 25 тонн продукції восьми найменувань за зміну для дітей до трьох років життя — підприємство світового рівня, що не мало на той час аналогів в Україні та країнах СНД. Працювали на шведському обладнанні. Шведи дуже пишалися цією інвестицією, приїжджали на відкриття, в якому взяв участь Президент Кравчук.

1 липня 1993 року в приміщенні Печерського телефонного вузла компанія UMC запустила першу в Україні мережу стільникового зв'язку аналогового стандарту NMT. Перший дзвінок здійснив Президент України Леонід Кравчук. Компанія UMC (Ukrainian Mobile Communications — Український мобільний зв'язок) була створена 11 листопада 1992 року як спільне підприємство 4-ох компаній: ВАТ “Укртелеком” (Україна, 51 % акцій), TDC Tele Danmark (Данія, 16,3 %), Royal KPN N.V. (Нідерланди, 16,3 %), Deutsche Telekom (Німеччина, 16,3 %).

На Прорізній відкрився фірмовий магазин “Адідас”.

1994 рік.

На базі Київської тютюнової фабрики в Радянському районі було створено і запрацювало спільне підприємство з німецькою фірмою Reemtsma.

Коли я в кінці 1994 року був у складі урядової делегації в ФРН, зустрівся з президентом цієї відомої тютюнової компанії. Відвідав підприємство, провів переговори й дав згоду на передачу цій структурі недобудованого заводу ЗБВ для будівництва сучасного виробництва сигарет.

З метою розширення та модернізації виробничі потужності були перенесені з центру на околицю міста. У будівництво нового майданчика та оновлення київської фабрики було вкладено 110 мільйонів німецьких марок. Роботи почалися у 1996 році. Відкриття відбулося в 1998 році. Київ отримав сучасне підприємство на вулиці Заболотного, 35, нові робочі місця, якісну продукцію, а старе шкідливе виробництво прибрали з території житлової забудови в Радянському районі.

1995 рік.

30 червня 1995 року введено в дію млинзавод № 1 (вулиця Спаська, 36) після проведеної реконструкції із заміною технологічного обладнання на високопродуктивне, виготовлене за ліцензією швейцарської фірми “Buler AG”, потужністю 250 тонн перероблення зерна на добу, або в перерахунку — 50 тис. тонн високоякісного борошна на рік.

15 вересня 1995 року. У столиці відкрився перший в Україні салон-магазин Estee Lauder за адресою: вулиця Богдана Хмельницького, 3Б.

При мені прийшов в Київ McDonald's. Ми погодили з ними стратегію виходу на наш ринок, досягли перспективних домовленостей. Намітили географію в межах Києва земельних ділянок для будівництва їх ресторанів. Перший ресторан McDonald's.в країні було відкрито 1997 року в Києві.

Упродовж 1994-1996 років в місті відкрилася низка АТС, обладнаних за останнім словом комунікаційної техніки продукцією фірм “Сіменс”, “Alcatel” тощо.

Це лише декілька прикладів. Їх було набагато більше.

Тобто і до заводу Coca-Cola у 1998 році, і після нього в Києві реалізовувалися інвестиційні проєкти, залучали новітні технології відомих фірм, відкривалися виробничі потужності, магазини світових брендів тощо.

Тому не слід розповсюджувати усілякі небилиці з цього приводу.

"Тщательней надо, ребята", – казав у таких випадках Жванецький.

Леонід Косаківський, Київський міський голова, голова Київради, голова міської державної адміністрації в 1993 – 1998 рр.

КиевVласть

Теги: новости киева, киев, инвестиции, украина, мировые бренды, иностранные предприятия

среда, 20 октября 2021 г.
20:45
Планові відключення електроенергії в Київській області 21 жовтня 2021 року (повний список населених пунктів)
20:35
Принят новый рамочный стандарт профессионально-технического образования
20:21
Депутат Киевоблсовета Пироговский досрочно сложит полномочия
20:04
В столичном кинотеатре “Флоренция” отремонтируют помещения двух этажей
19:45
Коммунальщики за два дня высадили 21,5 тысяч цветов в Днепровском районе Киева (фото)
19:30
Кабмин ввел спецсчета для зачисления платы за распределение газа
19:21
У Прип’яті готують до реконструкції однойменне кафе
19:03
В ночь на завтра, 21 октября, в Киеве изменят движение ночной троллейбус №92Н и трамвай №28
18:45
За две недели столичные коммунальщики демонтировали около 100 незаконных элементов благоустройства
18:27
У Макарівській громаді проклали 3,8 км нового асфальту
18:06
Столичные полицейские изъяли наркотиков на миллион гривен (фото)
17:53
Тарифы на вывоз мусора будут рассчитывать по новому - решение Кабмина
17:43
Киевские власти заявили о намерении повысить стоимость проезда в коммунальном транспорте
17:20
Усов, якого звинувачують у вимаганні хабарів з перевізників, почав виправдовуватися, - Прокопишин
17:04
На улице Ломоносова в Киеве сгорели 5 автомобилей (фото)
16:45
В Совет почетных граждан Киева при КГГА включили трех новых членов
Календарь событий