субота, 18 січня 2025 г.
Пігулка для пам'яті: перші іноземні інвестори прийшли до Києва ще на початку 1990-х років

Пігулка для пам'яті: перші іноземні інвестори прийшли до Києва ще на початку 1990-х років

Леонід Косаківський

Київський міський голова, голова Київради, голова міської державної адміністрації в 1993 - 1998 рр.

Чого тільки не почуєш і не прочитаєш зараз. Плутають історичні факти, прізвища, дати, події, дають волю фантазіям, не надто переймаючись правдивістю. Хто ж буде перевіряти.

Днями в одному з інтерв’ю побачив таке.

“Я обычно спрашиваю: а помните, какое первое иностранное предприятие было построено в Украине? Завод Кока-колы. Туда поехало все руководство страны, их готовы были целовать, обнимать, плакали от радости, что у нас открылся завод Кока-колы. Долгое время это было единственное иностранное предприятие, которое работало в этой стране. Поэтому, нет, в тот момент это было нереально. Не было очереди из инвесторов”.

І автор цих слів не з новітніх “всезнайок”, і інтернет-ресурс солідний, могли б перевірити. Але просто вкинули в народ цю тезу заради красного слівця. Піддалися спокусі. І нічого. А далі хоч трава не рости.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Давайте розставимо крапки над і.

Те підприємство Coca-Cola, що згадувалося, і з такою помпою відкрили в 1998 році, було збудовано з нуля поблизу Києва у Великій Димерці Київської області. До цього ще був один завод цієї ж фірми у Львові, відкритий у 1994 році на базі колишнього пивобезалкогольного комбінату “Колос”, але то інша історія. До того ж через деякий час львівський завод Coca-Cola закрився — виявилось, що фурами дешевше розвозити готову продукцію з-під Броварів по всій Україні, ніж нести видатки по обслуговуванню ще одного заводу.

Тоді як, візьмемо лише Київ, набагато раніше, з 1992 року, на Межигірській, 82 на Подолі вже працював завод відомої фірми “Тетра Пак” з виготовлення пакувальних матеріалів для молочної продукції, соків і нектарів, дитячого харчування тощо. Туди всі ходили на екскурсії й вивчати досвід, він усіх вражав сучасними технологіями та організацією виробництва.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

1993 рік.

Відкрився комбінат дитячого харчування на Оболоні потужністю 25 тонн продукції восьми найменувань за зміну для дітей до трьох років життя — підприємство світового рівня, що не мало на той час аналогів в Україні та країнах СНД. Працювали на шведському обладнанні. Шведи дуже пишалися цією інвестицією, приїжджали на відкриття, в якому взяв участь Президент Кравчук.

1 липня 1993 року в приміщенні Печерського телефонного вузла компанія UMC запустила першу в Україні мережу стільникового зв'язку аналогового стандарту NMT. Перший дзвінок здійснив Президент України Леонід Кравчук. Компанія UMC (Ukrainian Mobile Communications — Український мобільний зв'язок) була створена 11 листопада 1992 року як спільне підприємство 4-ох компаній: ВАТ “Укртелеком” (Україна, 51 % акцій), TDC Tele Danmark (Данія, 16,3 %), Royal KPN N.V. (Нідерланди, 16,3 %), Deutsche Telekom (Німеччина, 16,3 %).

На Прорізній відкрився фірмовий магазин “Адідас”.

1994 рік.

На базі Київської тютюнової фабрики в Радянському районі було створено і запрацювало спільне підприємство з німецькою фірмою Reemtsma.

Коли я в кінці 1994 року був у складі урядової делегації в ФРН, зустрівся з президентом цієї відомої тютюнової компанії. Відвідав підприємство, провів переговори й дав згоду на передачу цій структурі недобудованого заводу ЗБВ для будівництва сучасного виробництва сигарет.

З метою розширення та модернізації виробничі потужності були перенесені з центру на околицю міста. У будівництво нового майданчика та оновлення київської фабрики було вкладено 110 мільйонів німецьких марок. Роботи почалися у 1996 році. Відкриття відбулося в 1998 році. Київ отримав сучасне підприємство на вулиці Заболотного, 35, нові робочі місця, якісну продукцію, а старе шкідливе виробництво прибрали з території житлової забудови в Радянському районі.

1995 рік.

30 червня 1995 року введено в дію млинзавод № 1 (вулиця Спаська, 36) після проведеної реконструкції із заміною технологічного обладнання на високопродуктивне, виготовлене за ліцензією швейцарської фірми “Buler AG”, потужністю 250 тонн перероблення зерна на добу, або в перерахунку — 50 тис. тонн високоякісного борошна на рік.

15 вересня 1995 року. У столиці відкрився перший в Україні салон-магазин Estee Lauder за адресою: вулиця Богдана Хмельницького, 3Б.

При мені прийшов в Київ McDonald's. Ми погодили з ними стратегію виходу на наш ринок, досягли перспективних домовленостей. Намітили географію в межах Києва земельних ділянок для будівництва їх ресторанів. Перший ресторан McDonald's.в країні було відкрито 1997 року в Києві.

Упродовж 1994-1996 років в місті відкрилася низка АТС, обладнаних за останнім словом комунікаційної техніки продукцією фірм “Сіменс”, “Alcatel” тощо.

Це лише декілька прикладів. Їх було набагато більше.

Тобто і до заводу Coca-Cola у 1998 році, і після нього в Києві реалізовувалися інвестиційні проєкти, залучали новітні технології відомих фірм, відкривалися виробничі потужності, магазини світових брендів тощо.

Тому не слід розповсюджувати усілякі небилиці з цього приводу.

"Тщательней надо, ребята", – казав у таких випадках Жванецький.

Леонід Косаківський, Київський міський голова, голова Київради, голова міської державної адміністрації в 1993 – 1998 рр.

КиевVласть

Теги: новости киева, киев, инвестиции, украина, мировые бренды, иностранные предприятия

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій