П'ять основних фактів, які слід знати про право поліції на огляд приватних речей
Двох юнаків та їхніх подруг перестрів дільничний. Хлопці проводили дівчат з клубу, підійшов чоловік у формі та почав вимагати, щоб дали на огляд мобільні телефони. Мовляв, йому сказали, що якісь двоє побили третього, а ще один їхній друг знімав бійку на мобілку. Юнаки дали мобільні телефони, дільничний переглянув зміст, повернув та залишив відпочивальників. На перший погляд, огляд речей задля необхідності знайти правопорушника виглядає важливою справою. Але юнакам настрій зіпсував. Бо мусили думати про свою репутацію. Кілька слів про те, як слід діяти у ситуації, коли поліцейські просять показати ті речі, які вам належать.
Мобільний телефон – приватна власність
Почати варто з того, що демонструвати вміст мобільного телефону дільничному тільки тому, що він зустрів вас на дорозі, ви не мусите. Бо це ваша власність, яка може залишатися приватною. У ст. З Конституції України сказано: "Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Честь і гідність, недоторканність визнається найвищою соціальною цінністю". Також відповідно до ст. 302 Цивільного кодексу "Право на інформацію" без дозволу власника ніхто не має права збирати про нього відомості. Телефон — частинка особистого життя. У його пам'яті зафіксована приватна, конфіденційна інформація. Якщо у правоохоронців є службова необхідність перевірити контакти, це можна робити, але виключно з дозволу суду, відповідно до чинного законодавства. Ми маємо жити за законами України. У цьому цінність державної системи управління.
Огляд речей можна проводити виключно на підставі підтверджень
Огляд людини та речей, які вона має при собі, може проводитися за умови, якщо особа вчиняє або вчинила адміністративне правопорушення і є підтвердження, що це саме вона. Наприклад, якщо можна побачити характерні ознаки на одязі чи тілі – у випадку бійки – подерті штани, про які повідомили учасники інциденту, сліди крові, підтвердження свідка, що саме ця особа вчинила правопорушення.
Огляд проводиться виключно за присутності понятих
Коли поліцейський має підстави та проводить огляд, мусить мати двох понятих тієї ж статі. Чоловіка має робити обшук поліцейський чоловік, та відповідно жінки – жінка-поліцейський. Після цього складається протокол про правопорушення або затримання.
Відбитки пальців – у спеціально обладнаному приміщенні
Відбитки пальців (так звана диктолоскопія) здійснюється у спеціально обладнаних для цього приміщеннях при відповідних органах. На вулиці, у будинку чи опорному пункті такого відбуватися не може.
Як поводитися у випадку, якщо від вас без причини вимагають показати речі:
- спілкуватися ввічливо з представниками поліції
- не застосовувати насильства
- по можливості просити про підтримку власних понятих, які вас підтримають
- просити представитись та показати документи
- запитати, у чому конкретно вас підозрюють та які є підтвердження вашої винуватості, чи є поняті.
- якщо ваші права порушені, напишіть скаргу, передайте її керівництву поліції, залиште собі завізовану копію на випадок, якщо виникне необхідність звернутися до суду.
Читайте:
Як громадянин може отримати допомогу з депутатського фонду
Рейдери не зможуть забрати квартиру, занесену до реєстру
Чому українці мають не менше право на спокійний сон, ніж жителі інших країн Європи
Станіслав Куценко Начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві