Новий локдаун: порятунок містян чи нокаут для ділового Києва?
Яку кількість локдаунів потрібно пережити місту для остаточної “перемоги” над коронавірусною інфекцією? Останніми тижнями все більше і частіше мене, як лікаря, запитують про можливість введення чергового локдауну та обґрунтованість чергового карантину. Тож давайте проаналізуємо доказові показники, які мають бути використані для алгоритму прийняття рішення про обмежувальні заходи в період пандемії Covid-19.
Ситуація осені 2021 принципово різниться від ситуації, яка склалася навесні 2020, за рядом медичних, економічних та соціальних чинників. Кияни в своїй більшості дисципліновано дотримуються усіх розумних обмежувальних заходів – як дотримання маскового режиму, так і санітарновизначених норм. Безпрецедентно високий рівень вакцинованих киян – більше 40% по різних таргетних групах – дає можливість продовжити функціонувати місту навіть в критичних умовах. Важливо було вакцинувати соціальну сферу, медичних працівників, органи правопорядку, державні структури, усі критично важливі ланки міської економіки. І в Києві такі умови були створені. Вакцинуватись мали можливість усі бажаючі в організованих міською владою пунктах вакцинування протягом весни та всього літа і таким чином майже 1,5 млн осіб отримали вакцинацію.Медична інфраструктура розгорнута на піку захворюваності ковідпнемоніями і коморбідними хворобами на трьох рівнях в міських та академічних лікарнях. З травня все медичні структури міста переведені на поточний режим роботи та на прийом звичного для себе контингенту та планових хворих.
Чому відповідальне населення, яке пройшло добровільну вакцинацію з метою убезпечення себе і близьких та для гарантії можливості працювати навіть в період підвищення захворюваності на коронавірусну інфекцію, закривати в черговий локдаун? Логічних пояснень та притомного моделювання входу і особливо виходу з локдауну за два роки місто не отримало. З медичною компонентою потреби в обмеженні контактів населення відносно зрозуміло – за відсотком зайнятості киснем забезпечених ліжок та дихальних апаратів у лікарнях, які приймають вірусні пневмонії. Також критичним показником є залучення лікарень другого та третього ешелонів прийому хворих з вірусними пневмоніями. Інших критеріїв входження в карантин з урахуванням нової епідеміологічної ситуації та щепленої значної частини населення міста поки ми не бачимо.
Хочеться просто привести прості приклади, що міський бюджет Києва має суттєві надходження зі сфери послуг і найнижчий повернутий ПДФО в країні. Існує ризик того, що при постійному входженні міста в черговий безпідставний локдаун, виникне велика вірогідність приведення міської економіки міста та ділової активності в тривалий технічний нокдаун.
Перед пропозицією містянам зайти в черговий локдаун доцільно:
1. Зрозуміти, яка кількість населення міста вже перехворіла та має імунітет до коронавірусної інфекції. Це елементарний ІФА тест на Ig G до коронавірусної інфекції. Відповідно людина убезпечена на термін від кількох місяців до року від повторного захворювання.
2. Проведена масова вакцинація киян буде логічно обґрунтованою, якщо ці контингенти будуть звільнені від перебування в жорстких умовах карантинних обмежень за умови дотримання усіх інших санітарних норм.
3. Весь діловий Київ, який відповідально вакцинував свіїх працівників, може і повинен продовжувати працювати з огляду на логіку подій.
Віктор Яцик, нейрохірург, фахівець з управління охороною здоров'я, радник Київського міського голови