п'ятниця, 13 грудня 2024 г.
Навіщо віддавати московитам своє, навіть якщо це своє викликає внутрішні суперечки?

Навіщо віддавати московитам своє, навіть якщо це своє викликає внутрішні суперечки?

Олеся Остафієва

співзасновник Агентства журналістських досліджень

Багато тексту на подумати. Маємо три постаті. Олександр Архипенко, Михайло Булгаков, Ігор Сікорський. Всіх трьох об‘єднує те, що народились вони у Києві за часів, коли він входив до російської імперії, всі троє у молодому віці покинули Київ, всі троє відомі у всьому світі (не кажіть, що Булгаков ні, минулого літа бачила його МіМ на поличці світових бестселлерів у Нью-йоркській книгарні поблизу Сохо). І маємо докорінне різне ставлення їх до України і усвідомлення себе – один все життя акцентує що він українець, другий – вважає себе росіянином, хоч і визнає українське коріння, третій – має імперські погляди.

Олександр Архипенко народився у 1887 в Києві, навчався у художньому училищі, у 19 років переїхав до Москви, у 21 до Парижа. Скульптор світового рівня, один із основоположників кубізму в скульптурі.

Жив у Європі та США, викладав, творив. Живучи в Америці, брав участь у художніх виставках в Радянській Україні, працював над пам'ятниками Т. Шевченку, І. Франку, князю Володимиру Святославичу. Помер у 1964 році у Нью-Йорку. Його ім’ям названо вулицю в Оболонському районі. У радянські часи ім'я Архипенка офіційне мистецтвознавство замовчувало в Україні.

Провівши в Україні дуже маленьку частину свідомого життя, завжди підписувався “Олександр Архіпенко, українець”.

Ігор Сікорський народився у 1889 році в Києві, в сім'ї професора Київського університету та почесного члена київського клубу російських націоналістів, активного супротивника українського національного відродження. Винахідник світового рівня. В 14 років поїхав навчатись до Петербурга, за три роки повернувся. У 21 рік, навчаючись у КПІ, спроектував і побудував кілька гелікоптерів, літаків-біпланів. 3 25 років працював на Російсько-балтійському вагонному заводі. В 30 років емігрував до США.

В листі Галичу колись написав: мій рід, який походить із села на Київщині, де мій дід і прадід були священиками, є чисто українського походження. Одначе ми вважаємо себе росіянами як виходці з однієї з частин Росії.

Сьогодні його іменем названий Київский національний технічний університет, йому стоїть пам’ятник, а будинок де він народився на Ярвалу потроху розвалюється, знаходячись в оренді у організації, яка обіцяла створити тут його музей.

Михайло Булгаков народився у Києві 1891 році у родині викладача Київської духовної академії. Є всесвітньо відомим письменником, який у частині своїх творів описував Київ. У 28 років переїхав на Кавказ, потім до Москви. Помер у Москві у 1940 році. Мав імперську позицію щодо України, і вустами своїх героїв дуже зневажливо оцінює українську мову і державність у творах “Дні Турбіних” та “Біла гвардія”. В Києві маємо його музей, пам’ятник та вулицю.

А тепер питання:

1. Весь світ знає їхні твори. Чи ми хочемо асоціюватись з ними, що ці всесвітньо відомі люди були Киянами, чи оскільки на момент їхнього народження це була російська імперія – віддамо їх усіх раші? Чи лишаємо собі тих, хто зручний?

2. Чи може людина, що народилась і сформувалась як особистість в цей час вважатись українцем чи можна його спадщину вважати частково українською, якщо вона не творила на території незалежної України?

3. Чи в такому разі етично називати Енді Уорхола, який народився і помер у США, “американським митецем українського походження” і нагадувати, що насправді він Андрій Варгола?

4. Чи може історія бути вибірковою та чи можна людину позбавляти громадянства, якщо комусь не подобаються її погляди?

5. Чи чесно та професійно поділяти українців, що жили 150 років тому на правильних та не правильних? Судді хто?

І так, мене пересмикує від висловів Булгакова в “Днях Турбіних” про українську мову та про українську державність, так, мені хотілося б, щоб він мав інші погляди, але він не мав. Проте він мав талант і його творами досьогодні захоплюються багато людей у світі. Герої “Білої гвардії” не можуть бути нашими героями. Проте “Собаче серце” співзвучне з нашим сприйняттям реальності, МіМ талановитий гротеск на совєти. І я вважаю, що його особисті погляди – це не привід дарувати його рашці, хоч як він її любив. Як і не привід дарувати рашці Сікорського, який для них конструював літак “Руський витязь”, як і не привід дарувати їм Малевича, Прокоф’єва, Кандинського, Королева. Не привід дозволяти юзати наших князів, нашу історію, нашу культуру. І коли на місці Московії були болота, Ярослав Мудрий відкривав перші бібліотеки та школи. У нас друкувались книжки, відкривались університети. На нашій землі можна було вільно думати, дискутувати. Наша земля породила вольницю – козацтво. І саме цим ми відрізняємось від раши, яка “тюрма народів”. Ми воюємо не за землю, а за свободу, за цінності, за вільне мислення та можливість мати власну думку. І збереження у нашій історії різних персонажів – це про свободу. Тільки вільна людина може чесно оцінювати свою історію, говорити не лише про велич, а і про історичні помилки, тільки вільна людина приймає в свою історію персонажів, які не завжди відповідають нашим очікуванням, але вони були. Це про свободу. І нищити спадщину чи, тим більше, віддавати її ворогу тільки тому, що вона не відповідає нашим очікуванням чи “ідеальній картинці” – то це про тоталітаризм і авторитаризм. Хочеться нащадкам передати нашу волю і навчити мислити, а вони вже розберуться. Не обов’язково видаляти когось незручного з історії, наче людини не було. Набагато потужніше – чесно показати, що були різні, з різними поглядами, з різними талантами. Але вони народились тут, а отже є частиною української історії і культури.

Возможно, это изображение дерево и на открытом воздухе

На фото музей Сковороди та музей Приймаченко після руского миру.

Давайте не уподібнюватися

Теги: війна, Київ, художник, україна, московити, письменники, Олександр Архипенко, Михайло Булгаков, Ігор Сікорський, винахідник

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.