четверг, 20 января 2022 г.
Медична конопля в Україні - бути чи не бути?

Медична конопля в Україні - бути чи не бути?

Дмитро Ісаєв

Кандидат біологічних наук, експерт у нейрофізіології, член правління ГО "Ноосфера"

Конопля - здавна відома на території України рослина, її використовували для виготовлення одягу ще кілька тисячоліть тому, її назва зустрічається у багатьох міфах та віршах. Навіть появу дітей інколи описують знаходженням їх у конопельному полі, а не в більш традиційній капусті. Проте, найбільше ця рослина, певно, відома як наркотик під назвою маріхуана чи каннабіс. Така властивість коноплі обумовлена наявністю у деяких її сортах певних канабіноїдів - психоактивних сполук, з яких найбільш відомою є тетрагідроканабінол (ТГК).

В останні роки ця рослина набуває популярності у третій іпостасі - як джерело лікарських засобів, що можуть допомогти навіть при таких серйозних захворюваннях як епілепсія чи рак. При цьому, найбільшу цікавість мають саме канабіноїди.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Ці сполуки не є унікально притаманними коноплі чи іншим рослинам, вони утворюються і в організмі людини. Такі речовини називаються ендоканабіноїдами, за допомогою них у нервовій системі відбувається передача сигналів між деякими нервовими клітинами. За сприйняття цих сполук відповідають спеціалізовані білки, що називаються канабіноїдними рецепторами.

Ендоканабіноїдна система мозку бере участь в забезпеченні таких важливих функцій як вагітність, ріст і розвиток, апетит, регуляцію больових відчуттів, емоцій та пам'яті. Рослинні канабіноїди мають подібну структуру, а тому здатні впливати на ті ж рецептори, що і обумовлює їхню потенційну лікарську дію. Багатьма дослідженнями було показано ефективність таких сполук при лікуванні раку, епілепсії, глаукоми, наркотичної залежності, хронічного болю, хвороби Паркінсона, хвороби Крона та багатьох інших.

У коноплі знайдено близько 100 різних канабіноїдів, більшість з яких зустрічається у дуже невеликих кількостях. За вмістом у суцвіттях та листі конопель переважають психоактивний ТГК та не психоактивний канабідіол (КБД).

ТГК активує в організмі канабіноїдні рецептори, які здебільш знаходяться у нервовій системі та на імунних клітинах, а отже здатен впливати як на нервові процеси, так і на імунітет. ТГК наразі є єдиним ефективним фармакологічним засобом при лікуванні деяких захворювань, наприклад анорексії (патологічної відсутності апетиту).

КБД також має багато фармакологічних мішеней, що знаходяться у різних системах організму. Показана його ефективність при лікуванні таких хвороб як епілепсія, інсомнія (розлади сну), гепатит В, діабет, тощо. 

Рослинні канабіноїди та їхні синтетичні аналоги використовуються як лікарські засоби у багатьох країнах Європи та в деяких штатах США. За статистичною оцінкою кількість українців, які могли б покращити стан свого здоров’я за допомогою препаратів, у складі яких є канабіноїди, сягає 3 мільйонів. Але стійке асоціювання конопель із наркотиками створює непереборні перешкоди для вивчення їх цілющих властивостей та практичного застосування.

У відповідності до вітчизняного законодавства будь-яке використання конопель, за виключенням насіння та волокна заборонено. При цьому, якщо у вас є насіння чи рослина, що не містить психоактивних канабіноїдів (тобто, не є наркотиком), не убезпечує від переслідування правоохоронними органами.

Читайте: На Киевщине полицейские уничтожили 32 тысячи кустов конопли (фото)

Наприклад, фермер Юрій Колесник отримав на весілля у подарунок композицію з рослин, яка мала у складі декілька рослин технічної коноплі. В результаті проти нього було порушено кримінальну справу. Іронія ситуації у тому, що Юрій має ліцензію та сам вирощує технічні коноплі. Інший анекдотичний випадок відбувся у Мистецькому Арсеналі, коли архітектору Олексію Бикову заборонили використати для творчої інсталяції кущ технічних конопель. Під забороною є як сама рослина, так і притаманні їй сполуки (наприклад, ТКГ), а також їх хімічні аналоги.

Більшість цивілізованого світу визнала канабіноїди як легальну альтернативу зареєстрованим медичним препаратам та дозволила пацієнтам обирати вживання канабіноїдів під контролем лікаря. Натомість, ситуація в Україні є вкрай сумною, адже під забороною не тільки використання коноплі чи канабіноїдів в медичних цілях, а по факту навіть і наукове дослідження їхніх властивостей.

Обіг наркотичних речовин регулюється однойменним законом, у відповідності до якого використання таких сполук у наукових дослідженнях можливе, але для цього потрібен відповідний порядок, що повинен бути розробленим Кабінетом міністрів. Закон постулює, що його метою є "створення умов для проведення наукових досліджень, впровадження нових технологій у сфері розроблення, виробництва, виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів".

Проте його ст. 20 "Діяльність з використання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у наукових та навчальних цілях посилається лише на постанову КМУ "Про затвердження Порядку використання наркотичних засобів і психотропних речовин під час дресирування службових собак для розшуку таких засобів і речовин". Це важлива сфера діяльності, але вона не має жодного відношення до наукових досліджень.

Зауважимо, що закон прийнятий у 1995 році, цитована постанова - у 2009 (через 14 років), а порядку використання наркотичних речовин у наукових дослідженнях ми не маємо досі. Спроби науковців та юристів звернутись до Кабінету міністрів, комітету Верховної Ради з питань освіти та науки, МОЗ,  МВС закінчилися цинічно-бюрократичним знущанням.

Наприклад, єдине засідання комісії при МОЗ щодо цього питання було скасовано, тому що у дівчини-секретаря в той час була сесія. Листи від науковців губились у нетрях Верховної Ради, і навіть ті, що потім знайшлись, завжди залишалися без відповіді по суті питання.

Більш того, кричущою є некомпетентність чиновників МВС, МОЗ та МОН, що висловлюються з даного питання. Наприклад, радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, коментуючи резонансну ДТП в Харкові, заявив, що у крові підозрюваної знайдені опіати, що може бути поясненим вживанням маріхуани. Як із канабіноідів в організмі утворюються опіати, знає, мабуть, тільки пан Геращенко. Висловлювання іншого одіозного чиновника на прізвище Ківа неможливо навіть серйозно аналізувати.

Читайте: В Киеве хотят провести “конопляный” марш свободы

Очевидно, що психоактивні речовини виступають лише в якості зрозумілої для пересічного громадянина "лякалки" на ймення НАРКОТИКИ. В той же час у влади відсутнє розуміння усієї повноти картини, що призводить до того, що із "водою" безперечної шкоди наркотиків ми виливаємо і "дитину" потенційної користі від них як від ліків. Питання, що є головним в такій стратегії - захист населення від наркотиків чи бажання тотально контролювати цей прибутковий бізнес, - лишається риторичним.

Як прояв цієї стратегії ми бачимо об'яви про продаж наркотиків прямо на стінах наших будинків. Більш того, користуючись скрутним становищем пацієнтів, що не мають можливості легально в Україні придбати медичні препарати на основі канабісу, пов'язані з силовими та несиловими відомствами люди продають "медичний" КБД усім охочим через інтернет, ще й черга стоїть.

Як і на будь-якому нелегальному ринку, ніякої гарантії якості такі препарати не мають та можуть взагалі не містити канабіноїдів, а в найгіршому випадку причинити шкоду пацієнтам. Контрольованих же легальних препаратів на основі коноплі в Україні немає, і не може бути, допоки не будуть внесені відповідні зміни в законодавство.

А поки наша країна втрачає багато шансів: покращити якість життя численних важко хворих пацієнтів; зробити наукові відкриття стосовно перспективних лікарських сполук які, можливо, призведуть до розробки вітчизняних препаратів; зайняти нішу на ростучому ринку вирощування та переробки медичної коноплі тощо.

Читайте: На “конопляный марш свободы” в столице собралось около 150 участников (фото)

Дмитро Ісаєв, кандидат біологічних наук, старший дослідник, провідний науковий співробітник Інституту фізіології ім. О.Богомольця НАН України, експерт у нейрофізіології, дослідник епілепсії, автор більше 40 публікацій у провідних наукових журналах, член правління ГО "Ноосфера"

KиевVласть

Теги: новости киева, новости украины, здравоохранение, конопля, каннабис, наука, законы, медицинский каннабис

четверг, 20 января 2022 г.
09:00
Заседание Киевсовета 20.01.2022 года: онлайн-трансляция и повестка дня
14:01
Аудит COVID-фонда выявил нарушений и проблем на 30 млрд гривен
13:45
Правоохранители Киевщины разоблачили международный канал торговли людьми (фото, видео)
13:27
Китай намерен передать Украине 200 тысяч доз CoronaVac в качестве гуманитарной помощи
13:21
В Киеве и Киевской области разрешение на иммиграцию смогут получить более 2,5 тыс. иностранцев
13:05
За год поступления в столичный бюджет от почасовой парковки выросли в 88 раз
12:46
Госэкоинспекция Столичного округа добилась прекращения эксплуатации загрязняющего воздух оборудования
12:24
Начальника отдела Офиса генпрокурора подозревают в подстрекательстве к даче 100 тысяч долларов взятки
12:05
Эксперты проанализировали предварительные макроэкономические итоги года (видео)
11:45
Кличко просят обеспечить доступ киевлян к переходу возле метро “Осокорки”, заблокированного строительством ТРЦ
11:26
За год товарооборот на Киевской таможне вырос почти на четверть
11:05
С сегодняшнего дня, 20 января, в Киеве запустили три новых автобусных маршрута (схемы)
10:45
Захворювання на коронавірус виявили в 534 жителів Київщини
10:24
“Киевводоканал" не допустил Госэкоинспекцию на проверку
10:04
Курс валют в Киеве: 20 января 2022 года
09:45
В Украине за сутки против COVID-19 вакцинировано около 75 тысяч человек
Календарь событий
“Тройная обдираловка”: киевляне продолжат платить за налаживание денежного учета в сфере пассажирских перевозок
19 января 2022 г. 15:00
“Тройная обдираловка”: киевляне продолжат платить за налаживание денежного учета в сфере пассажирских перевозок
В 2022 году КП “Главный информационно-вычислительный центр” (КП “ГИВЦ”) вольет по меньшей мере 100 млн гривен в модернизацию не введенной в промышленную эксплуатацию Автоматизированной системы учета оплаты проезда в пассажирском транспорте (АСОП). Фактически, на эти же цели будет потрачено около 90 млн гривен со счетов КП “Киевпастранс” и КП “Киевский метрополитен”. Так продолжается уже несколько лет подряд – колоссальные средства тратятся, по сути, без всякого смысла. Наладить с помощью АСОП четкий контроль всех денег, которые “крутятся” в системе общественного транспорта Киева, обещали еще в октябре 2019 года, но ввод в промышленную эксплуатацию указанной системы все время отсрочивают. Вероятно, руководству столицы очень нравится списывать миллиарды из городского бюджета в виде финансовой помощи транспортным КП на основании ничем не неподтвержденных цифр.