вівторок, 5 листопада 2024 г.
Кінець епохи державних монополій?

Кінець епохи державних монополій?

Роман Титикало

Адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

Верховна Рада 3 грудня 2019 року скасувала державну монополію на виробництво спирту.

Впродовж кількох десятиліть одним із найболючіших напрямів реформування в Україні залишається вирішення проблеми державних монополій у державі та зупинення деградації інфраструктури, що триває в підконтрольних їм секторах вітчизняної економіки.

По суті, система державних монополій залишалася скелетом української економіки й за десятиліття свого існування обросла численними схемами.

А вони в свою чергу забезпечують вилучення фінансового ресурсу офіційними каналами як до бюджетів різних рівнів, так і до компаній, пов’язаних із провладними кураторами відповідних монополій або ж олігархічним бізнесом без належного відшкодування.

Контроль над державними монополіями та можливості, які це відкриває, залишаються одними з ключових мотиваторів участі в політичній боротьбі та основним інструментом монетизації голосів, отриманих під час виборчих кампаній.

Як і у випадку із земельною реформою, ціна питання надзвичайно висока.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

3 грудня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроєкт №2300, внесений на розгляд Верховної Ради Президентом України Володимиром Зеленським, яким скасувала державну монополію на виробництво спирту.

За ухвалення закону “Про внесення змін до закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального” щодо лібералізації у сфері виробництвата обігу спирту етилового” проголосували 284 народних депутатів при мінімально необхідних 226.

Законопроєкт передбачає, що державну монополію на виробництво спирту скасують із 1 січня 2020 року, а отже, в цій галузі зможуть працювати приватні підприємства, яким дають ліцензію.

Закон впроваджує повну лібералізацію експорту спирту з України.

Відповідно до ухваленого Радою законопроєкту, передбачено, що імпорт спирту до 1 січня 2022 року зможуть здійснювати лише спеціально уповноважені Кабінетом Міністрів України державні підприємства.

На сьогодні ж спирт легально продукують тільки заводи державного підприємства “Укрспирт”, який є найбільшим виробником продукту в Україні. За рік він здатен випускати понад 360 млн літрів.

Нові ж підприємства з виробництва спирту в Україні зможуть будувати вже з 1 січня 2021 року.

Міністерство фінансів виступає за продаж “Укрспирту”. В Офісі президента заявили,що приватизація “Укрспирту” може дати бюджету 5 млрд грн.

Вивести цю галузь із тіні, зробити її прозорою, демонополізованою, конкурентоспроможною – надзвичайно складне, але вкрай нагальне завдання.

Тож покладаємо великі надії на його успішне вирішення.

Роман Титикало, адвокат, керуючий адвокатського бюро "Титикало та партнери", заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

КиевVласть

Теги: Роман Титикало, монополия, спирт, укрспирт, государственная монополия, производство спирта

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.