Економічний прогноз на 2018 рік: чергове підвищення зарплат та ріст інфляції
Прогнози економічних факторів, у своїй більшості, на 2018 рік для України є більш позитивними, ніж у 2017 році, на відміну від політичних. В цьому році був певний шок від не прогнозованого Урядом зростання цін на продукти, який збільшив загальний рівень інфляції з 8 до не менше 11%. Які фактори найбільше заважали економічному зростанню?
Перший - Підвищення рівня корупції, через який в Україну не йшли іноземні приватні інвестиції.
Другий - знов повстале рейдерство, але цього року практично все воно сконцентроване у сфері АПК.
Третій - концентрація усіх владних інституцій на інтересах лише великого бізнесу, який вбачає у малому та середньому лише ворогів.
Позитивом є зростання майже кожного місяця українського експорту практично по усіх країнах світу. Щоправда, цим пунктом весь позитив 2017 року вичерпаний.
До переліку факторів, які найбільш впливали цього року на те, що рівень життя не підвищувався, потрапило, як це не дивно підвищення мінімальної заробітної плати. Решта цілком стандартні: відсутність структурних економічних реформ, відміна цінового регулювання на соціальні продукти харчування, вирівнювання внутрішньо українських цін зі світовими, відсутність можливості прогнозування попиту та пропозиції на продукцію агросектору.
В 2018 році більшість негативних факторів, які відігравали визначальну роль цього року, будуть мати несуттєвий вплив. На перший план вийде необхідність гасити зовнішні зобов’язання перед кредиторами на загальну суму $4 млрд.
Фактором невизначеності буде війна на Сході та настрої суспільства, яке завжди емоційно реагує на прояви несправедливості. Від ідей, які народилися на Майдані, держава буде все більше відходити, породжуючи реакційні настрої одної частини суспільства та розчарованість та агресію іншої частини.
2019 року Україну чекають президентські вибори, які завжди починаються за рік. Тому слід чекати, що усі ланки державної політики звернуть увагу на пересічного українця, якому необхідно буде віддавати свій голос. Прогнозованою буде злива обіцянок та чергове підвищення мінімальної та середньої заробітної плати, можливо соціальних виплат, та інших речей, які ми довго чекали. Це навряд чи дасть можливість стримати інфляцію у рамках 7%, яке запланував Уряд на 2018 рік. Слід зауважити, що у періоди політичних битв в нашій країні, економіка зростає погано.
На міжнародній арені Україна, на жаль, стане ще більш залежною через економічну слабкість.
Україна втратила 2017 рік, як рік який міг стати роком стабільного зростання. 2018 рік має шанс принести більше позитивних економічних новин, але буде важким через політичну непрогнозованість. А це може мати більший вплив на економіку, ніж усе інше.
В цьому році на економіку впливала велика кількість мікрофакторів. У наступному наше життя будуть визначати макроекономічні та макрополітичні фактори, що додасть певних ризиків. Тому Уряду буде важко втримати прогнозовану інфляцію на 2018 рік у 7%. Але зростання ВВП може бути й більшим, ніж закладені Урядом у бюджетну резолюцію 3%.
Олексій Дорошенко, генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж