четвер, 21 листопада 2024 г.
Для кого будують житло в Україні?

Для кого будують житло в Україні?

Сергій Кондрюк

Експерт з питань соціально-трудових відносин

Чи не на кожному кроці ми бачимо в столиці новобудови багатоповерхівок. Трохи скромніше, але теж активно відбувається будівництво в більшості обласних центрів. За даними великих будівельних компаній, у Києві щорічно будується близько 1 млн кв. м житла, по Україні в цілому середній показник становить 10 млн кв. м.

На перший погляд це говорить про зростання добробуту українських сімей. Але чи це так?

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

За повідомленням глави податкової Олексія Любченко, минулого року 3,5 млн (чверть від загальної кількості) українських працівників отримували зарплату на рівні і менше мінімальної -  4173 гривні, за показниками МЗП 2019 року. Ще 3,6 млн (це чверть працюючих в Україні) отримували зарплату більшу за середню – 10500 гривень.

Таким чином половина українців мали зарплату між мінімальною і середньою. Ймовірно такі пропорції збережуться і в цьому, і наступному році.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Виходячи із зазначеного визначимо потенційних платоспроможних покупців квартир в Україні. Вимушено відсіємо тих, хто має зарплату на межі мінімалки — їм не до покращення житлових умов. Також відсіємо і тих, хто має зарплату вищу за середню: вони або вже придбали собі житло, або планують це зробити не в “багатоповерхівках” і можливо і не в Україні. Не до речі: за даними того ж головного податківця, 3000 українців задекларували десять і більше квартир у своїй власності.

З певною ймовірністю до потенційних покупців нового житла можна віднести 7 млн працівників із зарплатою між мінімалкою та середньою зарплатою. Нескладно порахувати їх середній трудовий здобуток ((4173+10500):2=7337 гривень), з якого держава автоматично забирає 19,5% податку та військового збору. І на руки видають без трохи менше 6000 гривень.

Беручи до уваги особисті та сімейні потреби, виділити на накопичення для придбання квартири більш ніж 25% буде дуже складно. Насправді відкладати кожну четверту гривню з такого заробітку в теперішніх цінових реаліях дуже проблематично. То ж рахуємо, що на “спец-житло-рахунок” буде все таки відкладатися 1500 гривень (6000*0,25) щомісяця.

Безперечно вартість житла залежить від міста, конкретного району, класу новобудови, ступеню готовності та оздоблення. Але діапазон вартості класу “економ” коливається в межах 12-20 тис.гривень за квадратний метр. Щоб  купити однокімнатну квартиру загальною площею 30 кв. м слід назбирати 360-600 тис. гривень. Виходить збирати треба від 200 до 400 місяців – від 17 до понад 33 років.

При цьому наш “поки безквартирний” співвітчизник має на три десятки років забути не тільки про омріяний автомобільчик, а навіть про новий телевізор і холодильник, має носити весь цей час чи не одні кросівки і м'ясо купляти лише  на ювілеї.

Тим часом житло активно будується. Продажні ціни не падають. І у все більшій кількості вікон в новобудовах по вечорам не сяє світло.

Читайте: Кероване безвладдя: куди нас заведе нехтування бюджетною політикою?

Сергій Кондрюк, експерт з питань соціально-трудових відносин

КиевVласть

Теги: новости киева, новости киевской области, новости киевщины, новости украины, строительство, жилье, новостройки

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.