п'ятниця, 24 січня 2025 г.
Чому забуксувала реформа децентралізації

Чому забуксувала реформа децентралізації

Александр Тигов

Глава ОО “Рух территориальных громад”

Реформа децентралізації забуксувала через неприйняття ряду законів: №4772, №4773, №5520, №4742, №4110, № 2489. Ухвалення даних законопроектів відбувалося в два етапи - 19 січня та 9 лютого і, врешті решт, (з другої спроби) 9 лютого у Верховній Раді відбувся довгоочікуваний день місцевого самоврядування.

За минулий рік децентралізація вже набрала суттєвих обертів і демонструє реальні позитивні результати. Проте, подальше просування реформи вимагає законодавчого врегулювання. Брак законів гальмує реформу, сповільнює процеси секторальної децентралізації, стримує об’єднання територіальних громад та економічне зростання територій.

У процесі реалізації реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади виникли суттєві законодавчі бар’єри, які унеможливлюють ефективне продовження реформи, а у перспективі – можуть і взагалі зупинити її.

Досі на законодавчому рівні не спрощено процедуру створення об’єднаних громад та не запроваджено механізм приєднання громад до вже створених ОТГ. Окрім того, не вирішено питання призначення виборів у громадах, які об’єдналися навколо міст обласного значення та громад, які входять до різних районів.

У 2015 році було створено 159 ОТГ, в 2016 році – ще 198, на початок 2017 року в Україні успішно функціонує 367 ОТГ. Однак формуванню нових ОТГ часто протидіють на місцевому рівні. Різне бачення щодо об’єднання конкретних громад також мають місцеві осередки партійних організацій, адже розглядають ОТГ не з точки зору подальшого розвитку, а через призму електоральних симпатій виборців на тій чи іншій території.

19 січня Верховна Рада розглядала ряд важливих для децентралізації законопроектів, зокрема:

  • №4772 - Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України;

  • №4773 - Проект Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України;

  • №5520 - регулює процес добровільного об`єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів;

  •   №4742 - Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України;
  • №4110 - Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо набуття повноважень сільських, селищних, міських голів;
  •  № 2489 - Проект Закону про службу в органах місцевого самоврядування.
Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Проаналізуємо дані законопроекти. №4772, №4773 - дозволять приєднання до вже утворених ОТГ. № 2489 - забезпечить ефективну, комплексну реформу служби в органах місцевого самоврядування на принципово однакових підходах із реформою державної служби щодо вступу та проходження служби. №5520 - врегулює процес добровільного об`єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів, №4742, №4110 чітко  визначають статус старости та усувають прогалин чинного законодавства в частині набуття повноважень сільського, селищного, міського голови.

Чи відбулося прийняття важливих для децентралізації законопроектів 19 січня?

Вкотре підтвердилася дуже неприємна закономірність, ці законопроекти не були прийняті, а це гальмує реформу. Також неприйнятими залишається ще низка законопроектів, які можуть вдихнути нове життя в процес добровільного об’єднання та у добровільно об’єднані територіальні громади й сприяти досягненню мети Концепції – визначення напрямів, механізмів і строків формування ефективного місцевого самоврядування та територіальної організації влади для створення і підтримки повноцінного життєвого середовища для громадян, надання високоякісних та доступних публічних послуг, становлення інститутів прямого народовладдя, задоволення інтересів громадян в усіх сферах життєдіяльності на відповідній території, узгодження інтересів держави та територіальних громад.

9 лютого у Парламенті вкотре  розглядали важливі для децентралізації законопроекти,  які 19 січня Верховна Рада вже включала до свого порядку денного, але тоді у парламентській залі не вистачило депутатів навіть для початку розгляду цих законопроектів.

Все ж таки 9 лютого (з другої спроби) Верховна Рада прийняла довгоочікувані законопроекти. Нарешті відбувся довгоочікуваний день місцевого самоврядування - народні депутати прийняли у другому читанні та в цілому ряд законопроектів.

Наприклад, тепер служба в органах місцевого самоврядування стане престижною: Верховна Рада України прийняла у другому читанні та в цілому проект Закону України №2489 “Про службу в органах місцевого самоврядування” - за це рішення проголосували 253 народні депутати (поіменне голосування). Метою законопроекту є встановлення нових правових та організаційних засад служби в органах місцевого самоврядування як професійної та політично неупередженої діяльності на благо держави і громади, а також для гарантування реалізації громадянами України права рівного доступу до служби в органах місцевого самоврядування.

Добровільному приєднанню громад бути - Парламент прийняв довгоочікуваний закон №4772 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо добровільного приєднання територіальних громад)”. За це рішення проголосував 241 народний депутат.

Законопроект спрощує процедуру добровільного об’єднання територіальних громад, надає право громадам за спрощеною процедурою приєднуватися до вже створеної об’єднаної громади. Він сприятиме формуванню справді спроможних громад, відповідно до затверджених Перспективних планів без порушення Методики формування таких громад.

Також було прийнято закон  №4110 “Про внесення змін до деяких законів України щодо набуття повноважень сільських, селищних, міських голів”, за це рішення проголосували 238 народних депутатів.  Законопроект передбачає, що набуттю повноважень сільським, селищним, міським головою має передувати його реєстрація відповідною територіальною виборчою комісією.

Сільські старости в об’єднаних громадах отримали чіткий статус та коло повноважень.

В другому читанні було прийнято ЗУ № 4742 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо статусу старости села, селища)”, підтримали його 271 народних обранців.

Законопроект більш чітко визначає статус старости шляхом визначення просторових меж його діяльності, кола повноважень, підстав та порядку дострокового припинення повноважень, гарантій діяльності тощо.

Які децентралізаційні законопроекти Верховна Рада ще має прийняти?

Залишився не прийнятим законопроект №5520 “Про об’єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів”. Цей законопроект важливий для місцевого самоврядування, оскільки регулює приєднання сіл до міст обласного значення або зміну меж районів. Зараз якщо село з одного району хоче приєднатися до містечка або селища з другого району, то за чинним законодавством цього не можна робити. Будемо сподіватися, що депутати не відкладатимуть цей законопроект у довгий ящик.

Один з важливих законопроектів -  № 4772 “Про добровільне приєднання громад”, завдяки якому громади, що залишилися поза процесом об'єднання, зможуть стати частиною об'єднаної територіальної громади, створеної раніше.

Ось про що йдеться в законопроекті №  4772: “Коли розпочався процес об’єднання територіальних громад, не всі вірили в успішність цієї реформи. Деякі вирішили подивитися, що буде відбуватися. Тому у нас виявилося 159 об’єднаних територіальних громад, які пройшли процедуру виборів. Після цього вони отримали певні фінанси, набагато більші, ніж раніше. Далі вони почали вирішувати, яким чином ними розпоряджатися.

Ті громади, які опинилися поза процедурою об’єднання, не приймали такого рішення про входження до об’єднаної територіальної громади, побачили, як потроху починають розвиватися їхні сусіди. Але законодавство не дозволяло спрощеної процедури приєднання, бо для цього потрібно було б проводити вибори у всій об’єднаній територіальній громаді. Але це було б нечесно та неефективно.

Ідея цього законопроекту полягала у наданні можливості приєднання за певною процедурою. На сьогоднішній день селищна рада може прийняти рішення про приєднання до конкретної об’єднаної територіальної громади, суміжною до якої вони є. Далі це рішення вони надсилають до об’єднаної територіальної громади, яка приймає відповідне рішення. Після цього вони проходять процедуру об’єднання. Вибори призначаються не на всій території, а тільки в тій частині, яка приєднується, щоб ця частина громади мала своїх представників в органах місцевого самоврядування.

Основне завдання країни, з часу прийняття Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади, - створення дієвого місцевого самоврядування та забезпечення спроможності громад, здатності самостійно, за рахунок власних ресурсів, вирішувати питання місцевого значення.

Читайте: Глава Киево-Святошинского райсовета должен быть избран по закону, а не по решению, - Тигов

Олександр Тигов, голова громадського об’єднання “РУХ територіальних громад”

КиевVласть

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.