четверг, 28 октября 2021 г.
Чи законно не пускати дітей до школи через те, що вони не щеплені?

Чи законно не пускати дітей до школи через те, що вони не щеплені?

Станіслав Куценко

Експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

У деяких регіонах України спостерігається спалах захворюваності на кір. Це важка недуга, яка швидко передається повітряно-крапельним шляхом, викликає тяжкі ускладнення і може спричинити смерть хворого. Тому ставитись до цього треба вкрай серйозно і з максимальною відповідальністю.

Ситуація викликала занепокоєння не тільки у батьків, але і в Уряді. Більш того, адміністраціями ряду навчальних закладів прийнято екстрене рішення про недопущення дітей, які не мають щеплення проти кору, до занять у відповідних навчальних закладах.

Та чи справді таким чином можна зупинити епідемію кору, яка, по суті, вже триває? Та чи законно не пускати дітей до школи через те, що вони не щеплені?

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Звісно, складно уявити ситуацію, коли на порозі школи чи садка стоятимуть працівники, які не пускатимуть на заняття невакцинованих дітей. Насамперед для запобігання такої ситуації у навчальних закладах повинна вестись активна роз’яснювальна робота з батьками з приводу життєвої необхідності вакцинації.

Якщо посилатись на європейський досвід, то питання вакцинації взагалі не стоїть. Це – загальноприйнята норма. Інша справа, проведення огляду дитини перед вакцинацією. Діти не просто візуально оглядаються, як це прийнято у нас, а проходять комплексне обстеження та здають аналізи. До того ж у батьків набагато рідше виникають питання стосовно якості вакцини, адже на ці цілі виділяється значно більше коштів, ніж в Україні.

Відповідно до статті 53 Конституції України кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою.

В контексті цього питання у законодавстві України існують протиріччя, які і є причиною невизначеності ситуації, що склалася стосовно щеплень проти кору.

З однієї сторони, стаття 3 Конституції України, зокрема, вказує на те, що людина, її життя і здоров'я визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до частини першої статті 12 Закону України Про захист населення від інфекційних хвороб” профілактичні щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу є обов'язковими і включаються до календаря щеплень.

Ця норма дублюється і частиною першою статті 27 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”: профілактичні щеплення з метою запобігання захворюванням на туберкульоз, поліомієліт, дифтерію, кашлюк, правець та кір в Україні є обов'язковими.

До того ж згідно з частиною другою статті 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

З іншої сторони, відповідно до Конституції України повна загальна середня освіта є обов'язковою. Стаття 24 вказує на те, що не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України вiд 04.03.2004 № 5-рп/2004доступність освіти як конституційна гарантія реалізації права на освіту означає, що нікому не може бути відмовлено у праві на освіту, і держава має створити можливості для реалізації цього права.

Відповідно до Закону України “Про загальну середню освіту” громадянам України незалежно від раси, кольору шкіри або інших ознак забезпечується доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти у державних і комунальних навчальних закладах.

Статтею 6 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” визначено, що кожний громадянин України має право на охорону здоров'я, що передбачає: и) правовий захист від будь-яких незаконних форм дискримінації, пов'язаних із станом здоров'я.

Згідно зі статтею 2 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав і основних свобод людини нікому не може бути відмовлено в праві на освіту.

Відповідно до статті 1 Конвенції про боротьбу з дискримінацією в галузі освіти закриття для будь-якої особи або групи осіб доступу до освіти будь-якого ступеню або типу вважається дискримінацією.

Що стосується інформації про наявність/відсутність щеплень, такі дані відносяться до інформації про стан здоров'я пацієнта, що становить лікарську таємницю, якане підлягає розголошенню (відповідно до статті 46 Закону України “Про інформацію”). Статтею 286 Цивільного кодексу України передбачено, що фізична особа має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при її медичному обстеженні.Забороняється вимагати та подавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування фізичної особи. Фізична особа зобов'язана утримуватися від поширення інформації, зазначеної у частині першій цієї статті, яка стала їй відома, у зв'язку з виконанням службових обов'язків або з інших джерел.

Наразі в Україні батьки відмовляються від щеплення дітей з ряду причин. Основною причиною відмов, як би парадоксально це не звучало, є ефективність щеплень: кір завдяки щепленням у свідомості людей перестав бути загрозою, а тому на заходи з імунізації не звертають належної уваги. Проте таким чином громадяни свідомо піддають ризику здоров’я та життя не тільки своєї дитини, але й усіх інших. Адже, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, саме завдяки прискореним заходам із імунізації проти корі у світі вдалося зменшити смертність від цієї хвороби на 79% – з 650 000 смертельних випадків у 2000 році до 134 000 випадків у 2015 році. 

Адже якщо нічого не змінити, то ми можемо повторити сумний досвід Румунії, коли саме через рух проти вакцинації у 2017 році кором захворіли понад 3000 осіб.

Будьте відповідальні та знайте свої права.

Читайте:

Поліцейські на дорогах: як відстояти свої права?

Новації парламентарів. Як заживе український бізнес?

Юридична освіта має бути стаціонарною

Свобода в інтернеті, або як захистити торгову марку

Як отримати спадщину: юридична консультація

Легальні документи для українців, які проживають на тимчасово окупованих територіях

Онлайн-сервіси Мін’юсту. Як онлайн зареєструвати чи ліквідувати ФОП в Україні?

Кожна дитина має право на якісне харчування

МАФи Vs Київ

Нове дихання судової системи України

Безкоштовна земля. Як отримати свої гектари?

Насильство в школі. Захист від психологічних та фізичних знущань

П'ять основних фактів, які слід знати про право поліції на огляд приватних речей

Як громадянин може отримати допомогу з депутатського фонду

Рейдери не зможуть забрати квартиру, занесену до реєстру

Чому українці мають не менше право на спокійний сон, ніж жителі інших країн Європи

Станіслав Куценко, експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

KиевVласть

Теги: новости киева, прививки, корь, станислав куценко, права человека, права ребенка, эпидемия кори, корь в киеве, консультаия юриста

четверг, 28 октября 2021 г.
07:15
Сегодня, 28 октября, ярмарки пройдут в семи районах Киева (адреса)
07:00
Погода в Киеве и Киевской области: 28 октября 2021 года
среда, 27 октября 2021 г.
20:45
Планові відключення електроенергії в Київській області 28 жовтня 2021 року (повний список населених пунктів)
20:24
Полиция за 37 млн гривен заказала реконструкцию кинологического центра фирме с уголовным шлейфом
20:05
33 центри і 205 пунктів щеплень: повний перелік адрес, де на Київщині можна вакцинуватись
19:41
На Киевщине задержали подозреваемого в похищении человека и завладении криптовалютой стоимостью 2,5 млн долларов
19:31
На Осокорках откроют один из самых масштабных экологических парков в Украине
19:22
Строители “стеклянного моста Кличко” выиграли тендер на строительство учебно-тренировочной базы рядом с незавершенным Ледовым стадионом
19:05
Профільні міністерства презентували результати щодо реалізації проєктів у межах Нацстратегії безбар’єрності
18:43
У рамках “Великого будівництва” в капремонт дороги на Білоцерківщині спрямують 132 млн гривень
18:26
От Кличко требуют объяснений по поводу съездов с Подольско-Воскресенского моста через озеро Радунка
18:06
Столичные коммунальщики несут убытки из-за ковидных скидок на аренду муниципальной недвижимости
17:43
Нардепы просят Зеленского дать Музею истории Киева статус национального
17:24
“Велике будівництво”: на Київщині ліквідовують проблемні ділянки на дорогах
17:01
У Білоцерківській школі №18 за 21 млн гривень побудують їдальню
16:46
За прошедшие сутки в аэропортах Киева обнаружили 10 поддельных COVID-сертификатов
Календарь событий